| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cer lui dumnezeu sa mi se arate diseara daca tot e atotputernic. serios. e o cerere legitima. daca e dupa cum spun crestinii ca oamenii au fost creati de dumnezeu, atunci as avea dreptul sa cer sa vad creatorul.
crestinii sa se roage sa imi apara daca tot imi spun ei "ma voi ruga pentru tine".
este legitima cererea mea? maine va spun daca a aparut. happy

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Incearca cu niste ecstasy, ai mai multe sanse decat cu rugaciuni.

40 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Daca acest Dumnezeu exista, ar trebui sa fie o existenta cu un nivel mare de dezvoltare spirituala, de ce ti-ar sadisface tie o dorinta aprinsa cu focul egoului?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru OOOLEOOO):

Pentru ca i-ar fi mila de mine sa zicem.

| MenInShadow a răspuns:

Chestia asta mi se pare o prostie, si nu sunt unul dintre acei crestini de care vorbesti tu, chiar deloc.
Dar mi se pare o tampenie din toate punctele de vedere, din punctul de vedere al "creatorului", din punct de vedere uman, din punct de vedere spiritual, si orice alt punct de vedere existent.
Stii cam cu ce seamana chestia asta a ta?
Exact ca si cum in evul mediu (si aici adaugam putin imaginatie) un "magician" ar fi vrut sa demonstreze faptul ca dragonii nu exista, si daca exista, el sa vada unul.
S-ar fi dus, si ar fi spus o vraja prin care ar fi chemat un dragon, vraja care ar fi necesitat vointa tuturor persoanelor din... sa zicem cetate.
Face chestia asta, si se pot intampla 2 lucruri:

1. Dragonul apare, si il ucide instant, pentru ca nu cred ca se lasa el, o fiinta atat de superioara sfidat de o insecta ca el (in cazul asta, o insecta ca tine, in perceptia divinitatii).

2. Dragonul nu apare. Iar aici, evident, are loc o neintelegere. Daca dragonul nu exista, magicianul are dreptate, si acela nu a aparut pentru ca nu exista, iar lumea v-a spune ca magicianul are dreptate, si uraaa, ce fericire.
Sau 2, dragonul exista, dar nu o sa apara pentru ca este chemat de o fiinta nesemnificativa ca si magicianul.
Asa ca la rostirea "vrajii", desi dragonul o aude, si stie ca este chemat, o ignora, si pe vraja, si pe magician, si-si vede de viata si treburile lui (sau se culca inapoi, ca poate dormea).
Oricum ar fi, magicianul se presupune care are dreptate, chiar daca dragonul exista sau nu, pentru ca nu apare, fie pentru ca nu exista, fie pentru ca nu ii acorda importanta cuiva asa de nesemnificativ.
Si oamenii ii vor da in continuare dreptate magicianului.
Nu o sa spun ce se intampla in cazul in care dragonul respectiv se decide sa plece intr-o excursie la oamenii din cetate intr-o zi, dupa laude si laude aduse magicianului, ca deja aberez, si fac o poveste.

Dar cam asa e si in cazul tau. Fie Dumnezeu nu exista, si n-o sa apara, si prin chestia asta iti maresti tu ego-ul, fie Dumnezeu exista si, evident, n-o sa se coboare la un nimic asa ca tine, chestie pe care tu o s-o interpretezi ca si "am avut dreptate!" si o sa te simti cine stie ce inteligent, cand de fapt esti un nimic.
Si repet, eu nu sunt un credincios, prefer stiinta in favoarea religie.
Dar ce ai spus tu este de o banalitate atat de mare incat prefer sa tin partea divinitatii, fie ca exista, fie ca nu.
Si sa fim seriosi. Sa zicem ca exista. Ce te face pe tine sa crezi, un om nesemnificativ care poate sa moara oricand, ca divinitatea, care iti este tie superioara in orice aspect se v-a arata doar pentru ca o "invoci" tu?
Daca exista, esti un nimic, si te poate ucide cu o flegma, ceea ce demonstreaza ca nu esti tu in pozitie sa-i dai ordine divinitatii.

Si ca sa nu spui ca sunt un credincios, care considera omul inferior si divinitatea superioara, iti dau un exemplu real care iti demonstreaza tie inferioritatea.
Existi, si te simti superior cand omori un gandac.
Esti, si te simti superior cand tai un copac, indiferent cat de gros este.
Esti, si te simti superior cand te incordezi, te scremi si ridici pe jumatate o masina de spate.
Si totusi, la un cutremur mai mare te-ai c*cat pe tine.
Si totusi, la un tsunami, fugi de-ti rupi picioarele.
Si totusi, un vant mai puternic te darama.

Dam la o parte divinitatea, si spunem ca nu exista. Prin asta intelegi tu ca esti superior? Copile (si o spun legandu-ma de mintea ta, nu de ani), oricum ar fi, cu sau fara divinitatea, esti o fiinta inferioara, tematoare, si mai ales fragila in fata naturii si in fata oricarui lucru.
O piatra-n cap si poti sa mori, o ciupitura de insecta si esti bolnav, o partida de sex si poti fi pe moarte.
Tu te crezi superior? Tu, care ai urla de frica daca ai fi pus in aceeasi cusca cu un leu sau un urs?

Si acum sa revenim la divinitate. Fix tu, un nimic pe planeta asta, un muc pe pamant, crezi ca esti atat de "mare si tare" incat sa ii ordoni ceva divinitatii, asta in cazul in care exista?
Crezi ca daca exista un Dumnezeu, o sa-ti asculte tie si altora ruga doar pentru ca o spuneti? Tu, o insecta, in fata lui, indraznesti sa-i ordoni?

Si repet (pentru ca poate uiti), eu nu sunt credincios.

Si hai sa-ti mai zic o chestie. Tu nu esti in stare sa mergi la munca si sa-i ceri ceva sefului cu acelasi curaj cu care postezi intrebarea asta, si ai pretentii ca un sef superior care se presupune ca e undeva, in univers, sa se arate in fata ta?

Nu numai ca dai dovada de o prostie exagerata, nu numai ca ateismul tau este de o penibilitate incredibil, dar este si banal, esti de o banalitate nemaivazuta, si oricine ar citii intrebarea asta, credincios sau ateu, ar trebui sa rada cu lacrimi, sau sa fie dezgustat (asa cum am fost si sunt si eu), de cata prostie poate da dovada un om, si cat de superior se poate crede o insecta a carui viata poate inceta in orice clipa.

Asa ca, domnule, cunoaste-ti locul, si uita ce ai spus despre diseara. Daca nu exista Dumnezeu, nu e treaba ta, si daca exista, clar nu o sa se arate in fata ta.

Imi cer scuze fata de oricine citeste chestia asta, pentru greselile gramaticale.

| MenInShadow a răspuns (pentru MenInShadow):

Si sa nu uit sa precizez, pentru ca sigur or sa se gaseasca aparatori ai ateismului si incurajatori ai "domnului".
Nu m-am "luat" de presoana care a postat intrebarea pentru ca a vrut/vrea sa-L {cu litera mare) "invoce" pe Dumnezeu. Sa-L (ca-i cu litera mare, din nou) invoce pana i se usuca gura, problema lui, eu m-am luat de faptul ca se crede mult prea superior fata de locul in care se afla, si de gandirea sa penibila.
Daca pana si (si aici fac apel la "frumoasa" noastra cultura) Eminescu ne-a numit (si s-a numit, implicit, pe sine), muste de-o zi, ce altceva mai e de spus?
Un om mort are o poezie ce se preda la scoala in care spune despre oameni ca sunt muste. Genial laughing

| Holiday a răspuns (pentru MenInShadow):

Lunga povestea si fara miez, dar macar esti de acord ca toti cei care sustin ca l-i s-a aratat spiridusul la cerere au grave probleme psihice. Cum ai ajuns la concluzia asta e indoielnic, dar macar e una corecta.

| MenInShadow a răspuns (pentru Holiday):

Lunga poveste, dar trebuia sa fac in asa fel incat persoana care a postat intrebarea sa inteleaga de ce nu o sa i se arate "creatorul" indiferent daca exista sau nu.
Stiu ca e o poveste lunga si plictisitoare, dar atata timp cat se ajunge la ideea generala, sunt fericit.
Si nu am avut chestia asta gandit de dinainte, gen "Cand o sa gasesc pe cineva care sa spuna de a zis tipul ala din intrebare ii ofera explicatia asta", ci am inventat exemplele alea in timp ce scriam, deci da, sunt cam seci si fara sens, dar meeh.

| Dandanache a răspuns:

Cere fara frica, de cerut poate sa ceara oricine. Asteptam maine sa auzim daca ti-a fost aprobata cererea.

| Holiday a răspuns:

Ar fi culmea sa te trezesti cu vreo 50 de spiridusi pe capul tau deseara, personaje ale diverselor religii, asta chiar ar fi ceva...laughing

| sublime89 a răspuns:

Eu ii invit pe toti crestinii din lume sa se roage ca sa vina odata Isus si sa termine toata dezbaterea asta inutila dintre religiosi si atei de care cred ca suntem satui. Vreau sa vad si eu adevarul din spatele credintei lor.

| Mayar a răspuns (pentru sublime89):

Nu se intampla ceva doar pentru ca TU vrei asta. Cine esti tu? Esti om, la fel ca noi. Nu esti sfant.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru sublime89):

Corect

| sublime89 a răspuns (pentru Mayar):

Pai nu e vorba ca eu vreau, ci crestinii. Presupun ca si ei asteapta venirea "mantuitorului". Nu pentru asta se tot roaga atat?

| Mayar a răspuns:

Cine te crezi tu sa vina D-zeu atunci cand il invoci? Chiar asa important te crezi? big grin De ai fi vreun sfant, as mai zice,,,,,,
Ce mentalitate!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Mayar):

Pai se arata numai celor credinciosi... si celor necredinciosi care au nevoie sa il vada ca sa creada nu? e stupid asa.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns:

Esti prea nesemnificativ ca se ti se arate Creatorul.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru RobertMoon):

Pai conform bibliei suntem specia careia i-a dat cel mai mult atentie dupa ce a creat universul.

| soloangel01 a răspuns:

Poate mori draq rolling on the floor

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru soloangel01):

big grin dupa 7 ani de ateism iti dai seama cat ma tem. dar ce zici tu e adevarat. exista o frica implantata in oameni de catre biserica de cand sunt mici.

| soloangel01 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Glumeam boss... Dupa cum multi stiu, biserica e o afacere. Daca Dumnezeu chiar ar fi existat tot Pamantul credea in el. Dar cine stie ce forte sunt in Univers si dincolo de el...

| anonim_4396 a răspuns (pentru soloangel01):

Nu-ti dai seama ca prin insasi convigerea de care vreti sa dati dovada ca Dumnezeu nu exista,voi dati vrand, nevrand marturie despre existenta Lui.
Daca sustii sus si tare ca nu exista, de ce nu stai in banca ta si nu iti vezi de treaba? Fiindca te mahneste motivul existentei.
E ca si cum ai spune " aerul nu exista", dar tu, totusi, il respiri.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica de doi bani. Daca spui ca ceva nu exista inseamna ca el exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

A, iar tu.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prea prost, prea ca la tara."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stau sa-mi bat capul cu tine.
"A l'impossible nul n'est te.nu."

| Mayar a răspuns (pentru soloangel01):

D-zeu da libertate de a urma calea lui, sau de a fi un ##### care a luat-o pe cealalta cale,,,,,
El nu te forteaza. Nu a fortat pe nimeni.

| Mayar a răspuns (pentru Inferno):

Curios la atei, ca mereu cauta dovezi, convingeri. Cautati cat vreti,,,,,,,, ce sunteti!

| AndreiM77 a răspuns:

Tu chiar nu crezi măcar într-o forță supranaturală?
Te întreb măcar asa de curiozitate, ca am întâlnit atei si au spus ca totusi cred ca cevaa exista.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru AndreiM77):

Nope. deloc. daca exista se manifesta si stiinta a avut destul timp sa o descopere pana acum.

| Lucică1998 a răspuns:

Da si tu chiar crezi ca lui Dumnezeu ii pasa cat de legitima e cererea ta, lui ii pasa doar din ce motiv dorește tu sa te viziteze, deci "dont hold your breath".

| catanavip a răspuns:

Tu traiesti in Dumnezeu, Creator sau cum vrei sa Il numesti nu are o forma proprie. Il vezi peste tot in jurul tau oameni animale plante etc. Intrebarea pe care ai pus-o e la fel cum ar pune o celula din corpul tau ¨vreau sa imi vad creatorul¨ Ai inteles cine este Dumnezeu? Nu are forma fizica fara El nimic nu e, El este totul intelegi expresia? Este energia ce vibreaza si alcatuieste toate lucrurile. Cat despre de ce lasa de ce lasa Dumnezeu sa moata atatia oameni sa fie atata rautate. Ideea creatiei lui a fost sa ne creeze ca EL adica NOI sa ALEGEM (liber-albitru) si fiind compusi cu din aceiasi material ca si EL drept urmare AVEM CUNOSTINTA, pe care daca tine cont sau nu de ea depinde de intelegerea si alegerile noastre. Cat despre Rai si Iad astea le cream aici pe pamant si dupa, totul depinde CUM GANDESTI. Ai o gandire pozitiva rezonezi cu frecventa inalta (atunci esti multumit, te cunosti ca persoana iti stii puterile si nimic nu poate schimba asta la tine) ei bine poti rezona si cu frecvente inferioare sau frecvente haos (nemultumire, ura, rautate) asta e adevarul vietii in aceeasi masura urmata de legile universale actiune/reactiune. E atat de minunt pentru 1 minut ti-as dori sa vezi asa cum vad eu sa simti ce simt eu. daca ti-ai dorii sa cauti adevarul de dupa perdea si sa il simti asa cum este el o sa te minunezi dar asta depinde de alegerile tale. Atunci cand vezi rezultatele in stiinta intr-un mod pozitiv vezi maretia Inteligentei Supreme si cat de minunata e ea oricum ai numi-o Dumnezeu sau cum iti face tie placere sa o numesti. Toate cele bune si multa intelepciune sa ai in drumul tau.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru catanavip):

Si cum dovedesti ca nu a fost facut ce e in jur de catre un zeii indienilor de exemplu? ce vad in jur se cheama universul. cat despre design-ul omului sunt foarte multe probleme. de exemplu se prinde prea rapid de droguri, testiculele ar trebui sa fie puse in corp decat sa stea expuse pericolelor de afara happy, etc.

| catanavip a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

WTF laughing) Daca nu aici in cealalta parte o sa ai cunostinta necesara sa vezi toate lucrurile astea. Pacat ca inca nu le vezi suflet tanar.

| Oyasumi a răspuns:

We...am un dejavoo

Aceste cuvinte le-a spus si papa Ioan Paul al II-lea inainte sa-i taie capu

| IcyBlu a răspuns:

Dar de ce sa faci cereri de genu asta? Crezi ca ar fi un lucru legitim daca Dumnezeu ti-ar respinge cererea? Adica e obligat el in vreun fel sa ti-o aprobe?
Fa mai bine ceva pentru tine si care tine de tine si de puterile tale. De exemplu da-te de 3 ori peste cap si fa-te musca. Sau porumbel. Nu cred ca ai mai facut asa ceva, asa ca e nomal sa nu iasa din prima. Bine ar fi sa exersezi. E drept ca nu e ca si cand te-ai fi apucat de asta de la o varsta frageda, dar eu cred ca poti. Persevereaza. Cateva ore pe saptamana ajuta. Crezi ca ti-ar folosi daca ai deveni polimorf? Spune-ne cand ajungi la vreo performanta, fie ea si personala. big grin