| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cer lui dumnezeu sa mi se arate diseara daca tot e atotputernic. serios. e o cerere legitima. daca e dupa cum spun crestinii ca oamenii au fost creati de dumnezeu, atunci as avea dreptul sa cer sa vad creatorul.

crestinii sa se roage sa imi apara daca tot imi spun ei "ma voi ruga pentru tine".

este legitima cererea mea? maine va spun daca a aparut.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mereu vor gasi motive pentru a sprijini religia, isi pierzi timpul

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Văd că n-ai strâns mulţi credincioşi încrezători în zeul său şi şansa ta/lor de reuşită.hee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Scuze, scuze, scuze...hee hee

| doctorandus a răspuns:

Deus sive Natura ti s-a aratat de multe ori si tu nu l-ai recunoscut.

| danay72 a răspuns:

Nu.Dovezi in Biblie si creatie exista cu privire la Dumnezeu. Daca oamenii l-ar vedea pe Dumnezeu, ar muri.Deci e spre binele nostru sa nu il vedem. Apoi, El este Suveranul Universului si are dreptul sa faca cum vrea, pentru ca pana la urma totul ii apartine si nu trebuie sa se justifice in fata noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Aha happy.

Invata sa il pui pe Dumnezeu in tot ce faci si il vei gasi in tot ce se intampa!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru BogdantheDreamer):

No problemo. dar mai intai sa mi se arate ca altfel pot crede si in mos craciun iar. happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Imi aduc aminte Omule de pilda cu Iisus in desert, cand a fost ispitit de Diavol.

"Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: "Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau"

Iar IIsus a zis : "Iarasi este scris: „Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau"

Asta faci tu acum.

| malvinacroft a răspuns:

Nu stiu ce drept iti inchipuiesti tu ca ai, si de ce. Ai facut ceva demn de dreptul asta? Asta e problema, toti sunt copii la minte - e ca si cum un copil ti-ar spune: "daca tu esti tatal meu, atunci nu te mai duce la munca si stai cu mine acasa, ca eu asa cred ca mi-e bine, si tu ai datoria sa imi faci mie bine. Si doar asa o sa cred ca esti tatal meu, daca imi indeplinesti toate dorintele". Poate Dumnezeu ar avea lucruri mai importante de facut decat sa se joace de-a v-ati ascunselea cu tine.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru malvinacroft):

Pai daca el e tatal ceresc atunci ar insemna ca as fi unul din copiii lui. orice copil ar trebui sa aiba dreptul sa isi vada tatal fara sa faca nu stiu ce sa merite.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru malvinacroft):

Pe langa asta in biblie scrie "cere si ti se va da". deci cer.

| malvinacroft a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Acolo nu scrie doar "cere si ti se va da" - scrie si "bate si ti se va deschide, CAUTA SI VEI GASI" -adica pune mana si munceste ca sa primesti. Ca si in viata, lucruirle pe care le primesti pe gratis, rari sunt oamenii care le apreciaza. Easy come, easy go. In sensul asta te intrebam - ce ai facut tu, ca sa meriti sa il vezi? Un copil orb are dreptul sa isi vada tatal dar nu POATE sa il vada. Sau hai sa spunem ca are ochii inchisi si de aia nu il vede. Daca devine mai constient, cauta, invata si deschide ochii, poate sa il si vada. Apoi - Dumnezeu e un subiect META-fizic, si e normal ca si celelalte chestiuni sa fie dincolo de fizic. Ce poate insemna sa Il VEZI? E neaparat necesar sa aiba o fata, si sa fie in carne si oase ca un om? De ce ar fi asa? El e acum chiar laga tine, dar tu nu il vezi, pentru ca ai preconceptii si vrei tu neaparat ca Dumnezeu sa ti se arate asa ca in filme, intr-o lumina de vreun fel, sau cu un chip bine definit? In povestile noastre populare Dumnezeu si Sf Petru erau niste mosi batrani, cersetori, care mergeau pe strada, dar lumea nu ii recunostea. Poate asa l-ai vazut si tu pe Dumnezeu azi, dar nu l-ai recunoscut. happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru malvinacroft):

"Dumnezeu sa ti se arate asa ca in filme, intr-o lumina de vreun fel, sau cu un chip bine definit? " da. daca tot e atotputernic ii va fi foarte usor. deci am cerut. acum astept sa mi se dea dupa cum e scris in biblie.

"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide."

| Dorugar a răspuns (pentru malvinacroft):

Gresit! Orice copil are dreptul sa-si vada Tatal!
Dumnezeu TATAL, ca orice tata de pe lumea asta NU ar avea nimic mai important sa faca decat sa si vada fii si ficele, NU atunci cand acestea fac dus sau cand se sterg la WC, asa cum fac neoamenii, ci trebuie sa aiba contact permanent cu totii fii si ficele Lui!
De asta este religia a carui nume vine de la latinul Religo-relegare, asta inseamna ca daca nu este o legare si relegare permanenta, inseamna ca NU e religie ci trilipisca, adica un fel de rahat pe bat.

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Tu ar trebui mai intai sa inveti sa citesti, si dupa aia sa scrii. Repet, pentru tine: Dumnezeu e langa tine chiar acum, dar tu ai ochelari de cal heliomati si nu il POTI vedea. Nu e vina Lui.

| malvinacroft a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Tu ai copii? Daca da, tu te prezinti mereu in fata lor, cand iti cer ei? Sau tu, in calitate de copil al unor parinti - ti-au indeplinit ei cerintele mereu, orice ai fi cerut? In alta ordine de idei: omeneste vorbind, daca vrei de exemplu sa te duci in audienta la Andrei Plesu (ii CERI asta) cam in cat timp crezi ca te-ar primi? Sau ce crezi, i-ar placea sa stea de vorba cu tine, sa fie in prezenta ta? Dar sa nu ma intelegi gresit - vrei sa Il vezi pe Dumnezeu - continua sa ceri, nu te da batut, insista, pentru ca nici un lucru rau nu poate iesi de aici.

| malvinacroft a răspuns:

Mai este un aspect pe care nu l-ai inteles: unde e sa ceri:"Doamne, TE ROG, arata-mi-te". Si alta e sa spui:" Daca esti atotputernic, arata-mi-te" Asta e mai mult santaj decat cerere. "Daca nu mi te arati, nu cred in Tine". Si se stie, chia si la noi pe pamant, ca e o mare greseala sa cedezi la santaje. happy

| malvinacroft a răspuns:

Si mai grav. Dumnezeu e in tine si tu nu il cunosti.

| malvinacroft a răspuns:

"Minunea numita viata" este ceva asa, vag, pentru tine, si iti permiti prin urmare sa ii dai numele de Dumnezeu, avand in vedere ca nu prea e clar care e diferenta dintre El si o filozofie asa, general valabila. Daca vrei sa il cunosti pe Dumnezeu citeste pe specialistii in Dumnezeu, adica Sfintii (care au scris si carti). Sa crezi ca tu stii adevarul despre Dumnezeu pentru ca ai citit cateva carti si postari pe internet, dar sa nu ii citesti pe cei care l-au studiat pe Dumnezeu intreaga lor viata, e ca si cum te-ai face chirurg dupa ce ai vazut cateva episoade din Spitalul de urgenta. Ajung la concluzia - am spus-o deja - ca oamenii care nu vor sa ii citeasca pe Sfinti sunt putin speriati ca ce s-ar face ei daca ar citi asa ceva si ar incepe sa creada, Doamne-fereste? Sa fie ei asa spalati pe creier. Sau hai, daca te sperie cuvantul "sfant" asa de tare, citeste macar pe Nicolae Steinhardt, pe Tutea, pe medicul Voiculescu, pe matematicianul Ion Barbu - dar citeste-i cu mintea deschisa, nu cu prejudecata ca daca il pomenesc pe Dumnezeu in scrierile lor, inseamna ca sunt, intr-un mod inexplicabil, genii in domeniile lor dar retardati in spiritualitate.

| Dorugar a răspuns (pentru malvinacroft):

Ceee? Te referi la sfintii religiei crestine, adica la "sfintii" unei religii care nu a purces de la Dumnezeu, si nici nu a primit binecuvantarea de la Dumnezeu, adica a unei Religii FARA Dumnezeu?
Pai cum sa ma invete "sfintii" despre Dumnezeu daca nici ei nu au nici un Dumnezeu? Pentru ca daca ar STII atunci ar urma Legea lui Dumnezeu, ceea ce niciun crestin de pe lumea asta nu face!
Adica niste scrint, pardon "sfinti" citesc toata ziua o scriptura FURATA de la o alta religie, si fac exact INVERSUL a ceea ce cere Dumnezeu in acea scriptura tu intelegi ca ei STIU cand se vede clar ca acei "sfinti" nici nu inteleg ceea ce citesc!
Tu esti sigura ca nu glumesti?
Pai asta este ceva cam asa cum tu asculti de ceea ce zice Baba Veta Analfabeta despre tomografele cu rezonanta magnetica la care te-a trimis doctoru si tu asculti si te lasi ghidata de ce spune Baba Veta Analfabeta ca ea e "sfanta"!
Niciun matematician pe lumea asta si nici un convertit ca Steinhart si cu atat mai putin un infirm mintal ca Tutea si la fel NIMENI altcineva de pe planeta Terra NU au reusit sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu si prin urmare NU au nici cum sa-l cunoasca. asa ca despre ce cunoastere vorbim? Cunoasterea prin credinta a proasta? Asta NU, pentru ca asta NU este pentru oamenii rationali ci este numai pentru cei lobotomizatii care nu au creier sa rationeze!