| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cer lui dumnezeu sa mi se arate diseara daca tot e atotputernic. serios. e o cerere legitima. daca e dupa cum spun crestinii ca oamenii au fost creati de dumnezeu, atunci as avea dreptul sa cer sa vad creatorul.

crestinii sa se roage sa imi apara daca tot imi spun ei "ma voi ruga pentru tine".

este legitima cererea mea? maine va spun daca a aparut.

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Zici ca nu ti s-a aratat niciodata Deus sive Natura? Spune-mi atunci, folosesti terminal Braille?

| Dandanache a răspuns:

Cererea e legitima. Nu vad insa de ce ar fi obligatorie insa si reactia lui Dumnezeu. Dar bafta, poate iti iese rendez-vous-ul.

Ma gandesc sa il somez si eu pe Obama sa vina la taclale diseara. Daca tot suntem in NATO, am dreptul sa vad cine pretinde ca are grija de mine. Ar face bine sa apara naibii pana ma pun sa dorm, altfel maine o sa le spun tuturor ca nu exista.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu poti compara o persoana reala cu ceva fictiv. Zic si eu. La fel putem spune si despre Mos Cracila

| Dandanache a răspuns (pentru UnBroken2016):

Comparatia era pentru o mai buna intelegere, sefule, chiar daca observ ca nu a avut rezultat. Daca ii spuneam ca il invoc pe Zeus, ramaneam tot in spatiul lui logic (in care un personaj religios, somat sa se arate, trebuie sa se conformeze, altfel nu exista).

| Chasles a răspuns (pentru Dandanache):

Buna asta!

| Clorox a răspuns:

Daca s-ar arata... ceea ce nu cred, de ce s-ar arata tie? Cu ce esti mai presus decat altii?

| Divy a răspuns:

Nu, în primul rând nu ai o viață demnă cucernică și smerită. Dacă ai fi zelos ai simți slava lui Dumnezeu.
În al doilea lucru este scris să nu ispitești pe domnul Dumnezeu. Dacă faci asta și vei primi semne și nu te vei schimba și nu vei schimba nici pe alți e jale de tine.
Mai este scris "Fața mea însă nu o vei putea s-o vezi, că nu poate vedea omul și fața mea și să trăiască" (Ieșirea 33:20)
Pe lângă asta atei vor coborî în iad, ei nu vor avea parte de judecată.
"să se ruşineze necredincioşii şi să se coboare în iad" (Ps. 30)
"Nu sunt aşa necredincioşii, nu sunt aşa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe faţa pământului.
De aceea nu se vor ridica necredincioşii la judecată, nici păcătoşii în sfatul drepţilor.
Că ştie Domnul calea drepţilor, iar calea necredincioşilor va pieri. " (Ps. 6)
" Doamne, să nu fiu ruşinat, că Te-am chemat pe Tine; să se ruşineze necredincioşii şi să se coboare în iad"
(Ps. 30)

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Divy):

Eu care credeam că au dispărut robotii mistici cu citatele lor.
Chiar crezi că stă cineva să îți citească tâmpeniile alea?

| Divy a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Cine citește ia aminte și poate se schimbă!
Doar atei mor și pomenirea acestora "stins-ai numele lor în veac şi în veacul veacului" (Ps.9)

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Divy):

Păcat că nu sunteți capabili să le analizați științific.
Ți-aș spune unde să-ți introduci citatele, dar risc să iau ban.
Pe alea în care ucid zeii biblici aka "Dumnezeu" nu le scrieți.

| Divy a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Tu introdu-le unde dorești căci eu nu te-am silit pe tine la nimic, fiecare are propia conștiință.
Tu urmezi ceea ce consideri bun, eu urmez ceea ce consider bun nu doresc dezbinare frate, dar de ce să ceri ceva de la cineva în care nu crezi: De ce autorul se contrazice singur în ceea ce aprobă?! (întrebare retorică)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ateu nu crezi in aceste entitati spirituale. De ce Dumnezeu ar vrea sa ti se arate tie?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai pentru ca nu cred. ca sa ma faca sa cred. si daca ar aparea chiar as crede. dar nu are ce sa apara din moment ce nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nici noua crestinilor nu ni se apare, dar na ce sa faci.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

"dar na ce sa faci" sa nu crezi in lucruri ce nu pot fi dovedite de exemplu, asa cum fac si eu.

| OmulDeStiinta1986 explică:

Precizez ca sunt ateu si fac asta doar ca o dovada ca nu exista dumnezeu.

| Deaad a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

O dovada ca nu exista dumnezeu?
laughing

Asta numesti tu dovada?
Esti tu foarte sigur 100% ca nu exista?
Sigur ca da.

| ExprimareLibera a răspuns:

Eu o să mă rog pentru tine.
Mâine o să te convingi dacă suferi sau nu de schizofrenie.

| Nitunitu a răspuns:

Vreau sa te ajut pentru ca esti tare confuz.

Te intreb: Ai simtit vreodata o iubire neconditionata cum te invaluie?

Ai trecut pe langa un om sarac si amarat si ochii lui te-au facut sa ramai marcat pentru ca nu ai mai vazut asa ochii patrunzatori de parca iti citea sufletul niciodata?

Ai fost vreodata salvat de la moarte de ceva ce nu iti poti explica?

Daca vrei sa il vezi pe Dumnezeu, stai in camera ta cu biblia langa tine si roaga-te din suflet sa ti se arate. Il poti visa, sau ti se poate arata.

Dar te avertizez pentru ca tu il ispitesti pe Dumnezeu, adica ceri sa vezi si nu crezi pana nu vezi.

Aerul nu il vezi si totusi te bucuri de vant.

Deci daca il ispitesti pe Dumnezeu o sa il vezi dar s-ar putea sa ai Doamne fereste vreun accident prin care sa ajungi in coma si sufletul tau sa ajunga la EL si sa Il vezi.

Ai grija ce iti doresti.

Cel mai bine il simti pe Dumnezeu cand ajungi sa respecti ceea ce el a lasat scris in biblie. Cuvantul lui Dumnezeu.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Nitunitu):

Nici tu nu crezi ce ai scris.

| Nitunitu a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Nu fi asa sigur...

| Loly a răspuns:

Stii ca esti prost?

| VladimirConstantin a răspuns:

Daca ti s-ar arata ti-ar exploda ochii de cat de luminos e. Ai grije ce iti doresti ateule.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Dragul meu prieten, trebuie sa iti spun ca nu ai idee cine este Dumnezeu, citeste noul testament, fatarnicule, esti incapatanat si orgolios si nu imi place deoc atitudinea ta copilareasca si fara pic de pricepere, esti ca valul marii, azi sus, maine jos, nu ai nici o baza fara Dumnezeu, fara Dumnezeu esti un gunoi. Dar ai sansa sa fii mantuit, citeste noul testament, uita-te pe acest canal, https://www.youtube.com/watch?v=omZ7d9BPnn4 acum stii adevarul, esti raspunzator pentru alegerea ta, nu conteaza catusi de putin daca tu crezi sau nu in aceste lucruri, ele sunt reala si in clipa mortii vei sti ca am avut dreptate, dar va fi prea tarziu