| anonim_4396 a întrebat:

Cica fiecare este responsabil pentru faptele sale. Daca este asa, de ce voi ca si "crestini" acceptati ca altcineva sa fie pedepsit din cauza voastra? De ce acceptati ca altcineva sa plateasca pentru faptele voastre? Cum era cu asumarea responsabilitatii?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca eu omor pe cineva familia lui ala trebuie sa plateasca cu inchisoarea ca eu de fapt nu imi asum resposabilitate ce gandire

| WR104 a răspuns:

Crestinii nu accepta ca altcineva sa plateasca pentru greselile lor.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Practic, accepta. Accepta ca isus a platit pentru ei. Intrebarea aceasta a pornit de la un comentariu lasat de ema la o intrebare : "i-as multumi ca a platit pretul pentru pacatele mele ca a murit in locul meu si ca mi-a pregatit un loc in cer!".

| ℓαυяα a răspuns:

Sunt prea multi oameni rai, carora le pasa doar de ei, iar ceilalti pot sa si moara din punctul lor de vedere oh go on. trist dar adevarat, majoritatea gandesc asa, mai sunt si expectii, dar putine happy

| AndraRox a răspuns:

Dumnezeu stia ce o sa se intample de la bun inceput. El s-a sacrificat pentru noi si a platit pentru greselile noastre din iubire, de aceea noi ii ramanem vesnic datori si nu ii putem multumi doar prin fapte bune, bunatate, fara ura, minciuna etc.