| anonim_4396 a întrebat:

Cica : raul este absenta binelui / absenta zeului crestin.

Cand zeul vostru comite / permite nasoale gen sclavie, uciderea persoanelor nevinovate, etc, ce anume "simte" el? Lipsa lui? Lipsa binelui? Un zeu atotorice, iubitor, just, etc poate sa experimenteze lipsa binelui?

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gaia cand 90% din romanii nu au habar de biblie despre ce discutam?

astia habar nu au de satanel sau iahve

| Violleta2022 a răspuns:

Ce vorbesti tu straine?
In religia crestina nu exista zeu, exista sfinti, lor ne inchinam si-i urmam daca dorim, daca nu, decidem singuri pentru noi si tot singuri purtam raspunderea a ceea ce facem si spunem.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Stii macar ce e acela un zeu? Inainte sa raspunzi unei postari asigura-te ca stii macar chestiile de baza legate de acel subiect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zeii sunt in mitologia greaca, in religia crestina avem sfinti!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dupa cum am zis, pune mana si invata macar chestiile de baza inainte sa lasi un raspuns la o postare. Momentan esti varza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-as recomanda acelasi lucru! Documenteaza-te inainte sa afirmi ceva!

| sublime89 a răspuns:

Da, simte lipsa lui. Se uita in oglinda si nu vede pe nimeni. Sau asta e doar pentru ca e invizibil? thinking
D-zeu e tot timpul bun, si asta pentru ca el nu-i omoara decat pe aia rai si necredinciosi. Bine acum, mai omoara pe langa aia si niste copii care n-au nicio vina, dar pe ei ii trimite in rai. Despartirea familiilor e punctul lui forte.

| 6684464 a răspuns:

Ce sa simta? tristete.
Normal ca a experimentat, in rimul rand stim de Lucifer.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Ce legatura are lucifer cu subiectul intrebarii?

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

"Normal ca a experimentat"... un zeu perfect, iubitor, etc poate experimenta lipsa binelui / lipsa lui? Esti constient de faptul ca asa ceva nu se poate nu? Ori e perfect, bun, iubitor, etc ori nu e.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Cum am mai zis, Dumnezeu dacă e omnipotent ar putea să evite întreg prăpădul. Până și revolta lui Lucifer putea fi evitată.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti raspund la amandoua explicatiile.
Toate sunt din El, prin El si pentru El.
Toate sunt din El pentru ca El le-a creat.
Toate sunt prin El pentru ca El este totul.
Toate sunt pentru El, evident.
El este si drept si gelos, mai se infurie, mai plange. Dar despre El se vorbeste cel mai mult ca este drept, in primul rand, si iubitor.

Lucifer este din El, deci practic a experimentat.
Noi nu stim de ce ne-a creat, putem sa presupunem, doar, din cauza lui Lucifer. Probabil nu se stie nici de ce a creat ingerii. De fapt noi nu stim multe, si nici nu ma mira, pentru ca noi trebuie sa stim doar de NT. Cu alte cuvinte, sa ajungem noi in Imparatia Lui si acolo om invata.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Esti constient de faptul ca atributele sale nu sunt compatibile cu experimentarea raului nu? Un zeu perfect, bun, iubitor, just, omniprezent, omnipotent, etc nu poate sa fie si rau.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu poate te referi la a face El rau...
El nu face rau pentru ca nu are de ce, ar putea, logic, ca doar e atotstiutor, insa nu-L ajuta cu nimic.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

"El nu face rau"... sunt o gramada de exemple in biblie in care zeul respectiv fie face personale rau, fie permite raul.

Sper ca acum nu te prefaci ca nu stii despre ce e vorba. Daca ai citit biblia, nu poti pretinde ca zeul respectiv nu a facut personal sau nu a permis anumite chestii care intra la categoria "rau".

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rau din punctul cui de vedere?
Din nou, El este drept, El nu face "rau" degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

"El nu face "rau" degeaba"... zi sincer, ai citit biblia?

Vezi ca acum incepi sa dai din ce in ce mai tare cu stangul in dreptul.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar argumenteaza daca te contrazici.
Crezi ca credinciosii nu au studiat si VT? De ce nu spun la fel, ca nu e bine ce a facut, s. a. m. d? De ce spun ca il iubesc pe Dumnezeu? Pentru ca e un tortionar?

Si vezi ca te-am intrebat ceva.

"zi sincer, ai citit biblia?" laughing Luca 6:42

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

"Crezi ca credinciosii nu au studiat si VT"... majoritatea crestinilor nu au "studiat" biblia.

Din moment ce tu acum nu stii despre ce fapte rele vorbesc, e clar ca nici tu nu ai studiat ce scrie in cartea respectiva. Daca doar te prefaci ca nu stii despre ce e vorba, e mai rau decat sa nu fi citit biblia.

Sunt extrem de multe chestii imorale facute personal sau permise de zeul respectiv in biblie.

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Uite, ca sa nu zici ca sunt rau : sclavia ti se pare morala sau imorala? Zeul tau zice ca e morala. Stiai ca in prezent, conform bibliei, sclavia inca este permisa?

Noi oamenii in prezent zicem ca sclavia e imorala. Asta inseamna ca prin interzicerea sclaviei, noi de fapt pacatuim impotriva vointei zeului tau si ca trebuie sa ajungem in iad?

Cine are dreptate in acest caz : noi sau zeul respectiv?

* prezicere divina din partea marelui zeu Zambazulu : o sa te prefaci ca nu stii despre ce e vorba si o sa incerci sa schimbi subiectul.

Exemplul 2 : zeul tau este omniprezent si omnipotent corect? Corect. Asta inseaman ca este prezent la locul unui viol (in devenire) corect? Corect. Din moment ce nu intervine, el permite ca libertatea victimei sa fie incalcata si alege sa ofere libertate persoanei care violeza mai poti sa-l numesti zeu bun si iubitor? Tu daca esti la locul unui viol si ai posibilitatea sa opresti fapta inainte sa se intample, o faci sau nu? Cei mai multi pe care i-am intrebat au zis da. Daca cineva trece pe langa tine (tu fiind victima de data asta) si se uita la voi fara sa intervina iar dupa ce se termina totul iti zice "da lasa ca-l prind eu si sa vezi atunci ce-i fac", ce parere ai despre acea persoana? Acum inlocuieste persoana respectiva cu zeul tau care la fel, doar se uita si nu face nimic.

** alta prezicere divina : o sa incerci sa schimbi subiectul si o sa incerci sa bagi diverse scuze penibile doar ca sa incerci sa-ti scoti zeul din incurcatura.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie ca erau omorati de Dumnezeu direct, fie ca de boli/alti oameni era cam acelasi lucru. Tot ajungeau in locunta mortilor(iad am sa-i spun eu) pentru ca sufletul se pateaza foarte usor si nu era un Mantuitor pe atunci.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Stiai ca in prezent, conform bibliei, sclavia inca este permisa?" Cum asa? In NT nu este nici macar combinatia asta de litere "sclav".laughing Dar spune s-a-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.

Unde spune ca este omniprezent? El stie de viol, dar nu cred ca este prezent, doar daca fata ar avea Duh Sfant. Din cate ar trebui s-a stii, doar Duhul Sfant mai este pe pamant, iar El este dobandit.
Normal ca ar putea s-a opreasca violul, de fapt a si incercat atunci cu Isus.
El vrea o lume a Iubirii, si nu poate s-a faca asta cu o mana de fier; trebuie doua lucruri ca s-a reuseasca : lumea s-a cunoasca efectele raului(raul) pentru a nu-l face si dorinta de a exista un loc in care nimeni nu vrea raul.

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

A, in Biblia dupa Cornilescu nu scrie asa, scrie de supunere/roaba, cam acelasi lucru insa nu "sclav"hee hee Da, deci acelasi lucru, insa care sunt acelea(versete) care demonstreaza ca sclavia este permisa in prezent, de catre neamuri?

| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Nicio iota din Biblie nu interzice sclavia. Isus a avut ocazia s-a o interzica si a ratat aceasta ocazie. Plus ca Isus a discutat ca evreu cu alti evrei despre cum evreii trebuie s-a tina Legea data de Dumnezeul evreiesc evreilor. Asa ca nu vad de ce amesteci neamurile in povestea asta: Isus nu s-a adresat neamurilor, ci le-a comparat cu cainii.

Corectorul ortografic al TPU a luat-o razna, nu sunt greselile mele.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu poate câte vrea, dar nu vrea câte poate.

| UzOm a răspuns:

Mă cac și n-am hârtie. Mă ajuți?

| Adutzu2 a răspuns:

Iti recomand melodia lui Pavel Stratan si Kapushon - nebuni, asculta bine mesajul piesei.

| VladimirConstantin a răspuns:

Esti ateu sau ce? Dumnezeu nu e un zeu. Zeii sunt toti morti. Dumnezeu nu e de acord cu uciderea sclavia si ce spui tu acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Biblia sustine sclavia prin dogma, legislatie si exemplu personal.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru doctorandus):

Minti ca un ateu satanist. Unde scrie in Biblie asa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Lasa-l ca-i troll.

| doctorandus a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Daca n-ai citit niciodata Biblia si normal ca n-ai gasit versetele astea: http://www.biblegateway.com/quicksearch/?quicksearch=sclav&qs_version=NTLR

| VladimirConstantin a răspuns (pentru doctorandus):

Aia e in vechiul testament. Nu se pune.

| doctorandus a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Nu e doar in Vechiul Testament, Noul Testament confirma ca trebuie sa existe sclavie, deoarece asa este drept si lasat de Dumnezeu. Isus nu a pretins nicaieri ca a avea sclavi ar fi pacat si nici ca a te casatori cu o fata de 12 ani ar fi pacat. Asta daca evanghelistii nu au consacrat cosului de gunoi cele mai revolutionare afirmatii ale sale.

Vezi http://www.biblegateway.com/......icksearch/

| VladimirConstantin a răspuns (pentru doctorandus):

Asta pentru ca Dumnezeu este diplomat si nu putea s-a le interzica deodata scalvia. Ca aia erau obisnuiti cu ea. E ca si cu fumatul. Nu poti s-a te lasi deodata de el chiar daca e pacat. Dumnezeu i-a luat frumusel si le-a zis s-a o ia mai usurel cu sclavia si s-a se poarte mai frumos cu sclavii.