| anonim_4396 a întrebat:

Pe modelul "Einstein si Profesorul", cica "raul nu exista, el este doar absenta zeului crestin".

Sa luam drept exemplu un viol. Ce anume experimenteaza victima? Lipsa acelui zeu? Dar daca este un/o crestin/a pe post de victima?

Sa presupunem ca victima nu-l are pe acel zeu "in inima". Zeul respectiv este prezent la locul violului si poate sa intervina dar nu o face. Poate sa intervina si sa opreasca violul dar nu vrea. Practic el (zeul) comite o fapta rea. Ce anume experimenteaza acel zeu cand comite acea fapta? Lipsa lui?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e vorba de absenta lui Dumnezeu (God), ci de absenta binelui (good), vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Absence_of_good

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Doar ca rationamentul este eronat. Presupunand ca exista Dumnezeu, el in calitate de creator absolut a inventat si creat totul, iar asta presupune inclusiv conceptia si granitele dintre bine si rau. Adica raul este absenta binelui pentru ca asa a stabilit God. La fel in cazul lumina-intuneric, frig- caldura etc, creatorul a inventat si stabilit. Fara existenta vietii, luminii, caldurii etc, nu se poate vorbi de lipsa lor. Nimicul e chior, fara intuneric, frig... Dintre lumina-intuneric, frig-caldura... trebuie stabilite limtele, valorile, la fel si in cazul binelui si raului.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Ok, sa luam si varianta ta. Cand zeul tau comite fapte rele, ce experimenteaza? Absenta binelui? Sper ca observi problema.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am afirmat ca as crede in aceasta teorie.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

The Absence Theodicy is the argument that as God is "goodness", anything not good such as evil and suffering, is simply the absence of God. Therefore, the absence theodicy (attempts) to excuse God's responsible for evil."

Deci practic am avut dreptate in postare.

Ba mai mult de atat, aceasta scuza nu rezovla cu nimic problema raului.

Te las pe tine sa imi explici cum e cu raul comis fix de acel zeu si ce reprezinta el. Daca esti sincer o sa recunosti ca foarte multe fapte comise si permise de el sunt rele si imorale. Sper ca observi problema din spatele acelui "argument" si de ce nu este valid.

Totusi, un asemenea zeu nu poate sa experimenteze lipsa binelui din cauza atributelor pe care le oferiti lui.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

"Eu nu am afirmat ca as crede in aceasta teorie"... ok.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

"The Absence Theodicy is the argument that as God is "goodness", anything not good such as evil and suffering, is simply the absence of God. Therefore, the absence theodicy (attempts) to excuse God's responsible for evil."

Totusi, sper ca ai inteles ca varianta spusa de mine este corecta nu? Deci corectarea ta nu este tocmai o corectare.

| anonimg a răspuns:

"Ce anume experimenteaza". Credinta credinciosului. Si nu pentru ca sa cunosca Dumnezeu credinta credinciosului, ci pentru ca sa cunoasca credinciosul credinta pe care crede ca o are.

De fapt, Satana este cel ce violeaza. Ma refer aici nu neaparat la vioul propriu-zis; ci si cand un barbat care este credincios lui Dumnezeu, cedeaza presiunii ispitei lui Satana si cade iarasi in patima viciului(fie alcool, fie orice altceva).
La baza oricarei faradelegi sta Satana. El este instigatorul. Daca omul se lasa stapanit de acesta, atunci si omul va impartasi aceeasi soarta cu a ispititorului.

Subiectul propriu-zis este destul de delicat. De cele mai multe ori -in cazul violurilor- nu barbatii(adica agresorii), ci femeile (adica victimele) sunt mai vinovate decat agresorii; si asta pentru ca ele sunt instigatoarele. Chiar o crestina marturiseste lucrul acesta in cartea scrisa de ea; ea fiind chiar victima a unui viol. Chiar marturiseste ca s-a simtit vinovata de fapta petrecuta.
Femeile cu imbracamintea stransa pe ele, accesul la pornografie, toate acestea reprezinta 'incurajari' ale maririi numarului de infractori. Libertatea are un pret.
Deci mai bine sa fii 'ingradit' de Dumnezeu si de Legea Sa -si in siguranta, decat 'liber' si in mana vrajmasului. Fiecare traieste dupa cum doreste; dar la urma va si culege ce a semanat.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

anonimg: "De cele mai multe ori -in cazul violurilor- nu barbatii(adica agresorii), ci femeile (adica victimele) sunt mai vinovate decat agresorii; si asta pentru ca ele sunt instigatoarele. Chiar o crestina marturiseste lucrul acesta in cartea scrisa de ea; ea fiind chiar victima a unui viol. Chiar marturiseste ca s-a simtit vinovata de fapta petrecuta.
Femeile cu imbracamintea stransa pe ele, accesul la pornografie, toate acestea reprezinta 'incurajari' ale maririi numarului de infractori."

http://youtu.be/8hC0Ng_ajpY

Chiar dacă m-aş plimba goală pe stradă, tot nu ai avea dreptul să mă violezi! Bagă-ţi-o bine în cap!

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Eu nu vorbesc aici ca e drept sau nu(normal ca nu e drept). Dar adevarul este ca putini oameni mai tin socoteala de ceea ce este drept. Din nefericire, moralitatea este in descrestere si nu in crestere. O da, atat in ce priveste partea masculina cat si feminina.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Aha, se agravează pe zi ce trece problema sclaviei, torturii, arderii pe rug, războaielor "sfinte", pedofiliei, misoginismului, homofobiei, rasismului, datului în cap pentru nimic, discriminării, vânzării victimei a unui viol violatorului, să o violeze tot restul vieţii sau omorârii ei cu pietre, dacă nu a auzit-o nimeni ţipând...

Ce-i drept, mai sunt şi cei ca tine, care încă mai trăiesc cu mentalitatea din Evul Mediu.

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Nu-i vorba de mine; nu eu am mentalitatea aceasta. Aceasta este rezultatul nesupunerii; oamenilor nu le place supunerea. Ei nu vor sa se teama de Dumnezeu. Iar cand aleg sa nu-L iubeasca, rezultatele sunt acelea descrise de tine. Inevitabil.
De aceea spune Biblia ca la sfarsitul timpului oamenii vor deveni inimaginabil (in cale afara) de rai. Nici nu-ti trece prin cap cum se va manifesta intoleranta oamenilor; si daca nu te vei pocai, sa nu te miri cand vei ajunge sa faci parte din categoria oamenilor acestora rai.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Eşti complet pe lângă şi percepi totul pe dos.

http://i.imgur.com/9QTLiCw.png

Nu mai fuma (religia)!

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt deloc pe langa.
"Din mana Lui pornesc raze, si acolo este ascunsa taria Lui." (Hab.3:4)
"Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti." (Isaia.53:5)

"Cerul urmărea cu durere şi surprindere pe Hristos atârnând pe cruce, cu sângele şiroind din rănile din tâmplele Sale, iar sudoarea amestecată cu sânge stând pe fruntea Lui. Picătură cu picătură, sângele curgea din mâinile şi picioarele Sale pe stânca găurită pentru a se pune în ea piciorul crucii. Rănile făcute de cuie se lărgeau pe măsură ce greutatea corpului Său trăgea de mâinile Lui. Răsuflarea Lui chinuită devenea din ce în ce mai rapidă, mai adâncă, pe măsură ce sufletul Său se zbătea sub povara păcatelor lumii. Tot cerul era plin de uimire, atunci când rugăciunea Domnului Isus a fost înălţată în mijlocul groaznicelor Lui suferinţe: "Tată, iartă-i, căci nu ştiu ce fac!" (Luca 23, 34). Şi cu toate acestea, se aflau acolo oameni făcuţi după chipul lui Dumnezeu, unindu-se pentru a zdrobi viaţa singurului Său Fiu. Ce privelişte pentru universul ceresc!"
http://ellenwhiteaudio.org/audio/ro/da/folder.jpg

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Quod erat demonstrandum. straight face

| sublime89 a răspuns:

Daca raul este doar absenta zeului crestin, atunci inseamna ca zeul crestin nu e tocmai cum il credeam noi, adica prezent la orice ora, in orice si oriunde.
Si zeul crestin nu opreste violul pentru ca il adora. Oricine isi poate da seama de asta din biblie.