| anonim_4396 a întrebat:

Cine crede ca Dumnezeu are un nume personal?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia consemneaza ca Dumnezeu are nenumarate nume, totusi nimeni nu a consemnat cateva nume foarte folosite, Isus Hristos si Mihail, acestea sunt doua nume foarte folosite in Noul Testament si se refera la acelasi Dumnezeu.

| Nucreeed a răspuns:

Deci nu exista nicio dovada ca acel dumnezeu exista si tu ne intrebi daca are un nume ...si alte genii vin cu idei din astea retardate cum ca ar scrie in bibile numele lui
ba ce mi'e mila de voi sunteti orbi! ai internet fetito informeaza'te dar nu in modu asta era mai usor google

| milan9 a răspuns:

În Noul Testament, apostolii ne-au lăsat în limba greacă numele de Dumnezeu, iar în Vechiul Testament, nu există un singur nume folosit în mod exclusiv! Studiind cu atenţie Vechiul Testament, pot fi descoperite în jur de 5000 de nume şi adresări referitoare la divinitate!

Nume folosite pentru numirea lui Dumnezeu in Biblie, sunt spre exemplu:
Elohim,
Iahve,
Adonai,
El-Elion: Dumnezeul Cel Prea înalt ( Geneza 14, 18 ),
Iahve Elohim: Domnul Dumnezeu ( Geneza 15, 2 ),
El-Roi: Dumnezeul care ma vede (Geneza 16, 13), Iehova-Iire: Domnul va purta de grija ( Geneza 22, 14 ),
El-Elohe-Israel: Domnul este Dumnezeul lui Israel ( Geneza 33, 20 ).În restul cartilor Vechiului Testament, Dumnezeu este identificat prin alte câteva nume diferite, dintre care amintim aici:
El, Eloah,
El Sadai,
Ehieh.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

"Elohim apare de peste 2.570 de ori în Vechiul Testament si este inteles de cei mai multi comentatori biblici ca un plural de majestate al dumnezeirii. Altii vad în aceasta forma de plural o indicatie a trinitatii lui Dumnezeu, caci desi este un plural masculin, acest nume apare întotdeauna în Scriptura însotit de un verb la singular.

"Numirea de Eloah apare de 57 de ori în Vechiul Testament.

Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Geneza 1, 26 ), dar unic în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).
Adonai, sau mai scurt " Adon " este numirea veche pentru " Stapîn " sau " Domn " si este aplicata în textul Vechiului Testament si omului si divinitatii ( Geneza 15, 2 ). Atunci când este aplicat oamenilor " adonai " se scrie cu litera mica. El apare de 400 de ori în Vechiul Testament.
Pe lânga aceste nume mai exista în Biblie si un alt numar de termeni descriptivi care-L identifica pe Dumnezeu. El este caracterizat ca: Domnul ostirilor, macar ca astazi nu se mai stie precis daca aceste ostiri erau o referire la multimea îngerilor, la multimea evreilor sau la multimea stelelor de pe cer.

Un alt termen folosit în mod curen ca nume al lui Dumnezeu este "Elion ", care apare de aproximativ 30 de ori în textul Vechiului Testament, fiind tradus de cele mai multe ori prin: " Cel Preaânalt ".

Numirea " El Sadai " este folosita cam de 49 de ori în Vechiul Testament, si este tradusa de obicei prin: " Cel Atotputernic ". Este posibil însa ca sensul primordial al acestui nume sa fi fost: "Stapânul milos ". Cu alte cuvinte, El nu este numai puternic ( stapân), ci Îi si place sa-Si foloseasca puterea penntru protectia si binele nostru."

| milan9 a răspuns:

Numele IAHVE (greşit pronunţat Iehova) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută de cultul "martorilor" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare).

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă în Noul Testament, toate referirile la Divinitate au fost redate de Apostoli prin termenul de "Dumnezeu", cine îi poate contesta pe Apostoli? Cine se poate ridica deasupra apostolilor în înţelegerea creştinismului?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca citesti Sfinta Scriptura vei afla ca are.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Nutu Camataru laughing

| JIJ a răspuns:

Eu cred ca da, Moiese Il intreaba prima data de acest nume.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru eusieu001):

Numele? pai... Yahveh tradus ar fi: "Eu sunt" sau "Eu sunt cel ce sunt", evreii nu ii pronunta niciodata numele. Insa cand l-au judecat preotii pe Iisus si l-au intrebat "tu esti fiul lui D-zeu?", El a pronuntat "Eu sunt"... ocazie pentru toti sa strige Blasfemie! si ocazie sa faca comedii: sa-si rupa hainele. etc
Dar D-zeu si-a dat si alte nume. Tu intrebi ca sa ne testezi pe noi? sau de ce te intereseaza?

Răspuns utilizator avertizat
| Radamel a răspuns:

Eu cred si toata lumea ar trebui, deoarece chiar si animalele noastre de companie au un nume, cel care a creat universul, n-ar avea?