| fllu07 a întrebat:

Cinvea care are nume pentru acest site ce incepe cu j si se termina cu ardeline. zicea ca ora de religie este cea mai buna si morala ora.
interesant. morala? cum poate un imoral sa ii invete pe elevi sa fie morali?

http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

De acord cu tine. Stirile urâte nu ne fac mai buni, ci mai răi. Religia e bună; dar nu ce-a a bisericii ortodoxe.
Dar religia( adică educatia morală) trebuie sa înceapă cu conducătorii statului(asta ar însemna că s-ar desfiinta DNA -ul ca nu ar mai avea de muncă); apoi religia se continuă cu parintii, si de-abia la urmă se poate vorbi de copii. Căci copii ce vad, aia fac.

40 răspunsuri:
| DanielCotabita a răspuns (pentru fllu07):

Nu pricep ce e atat de greu sa intelegi. Sursa este Academia Romana! Tu, cand l-ai trimis pe Milan la DEX, l-ai trimis la aceeasi sursa: Academia Romana. Cum adica, Academia Romana e buna ca sursa cand defineste cuvantul secta, pentru ca definitia o puteti interpreta voi cum vreti, dar nu mai e buna ca sursa cand spune explicit ca Martorii lui Iehova sunt o secta? Ori e buna, ori nu e buna, ce atata discutii. Nu mai apela atunci deloc la DEX, pentru ca e redactat de Academia Romana, care va considera o secta. Simplu. Din cauza lor, in limba romana, Martorii lui Iehova au primit eticheta de secta si nimeni nu poate fi invinovatit atunci cand foloseste cuvantul.

| fllu07 explică (pentru martzian2):

Sigur. fuj' ma d'aici.
cred ca ai mai uitat din ele... erau mai multe.

| fllu07 explică (pentru DanielCotabita):

Secta inseamna ruptura. precum spunea milan...
prin urmare BOR s-a rupt, noi ne-am infintat.
e o mica mare diferenta...
deci cine ii secta?

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Biserica Ortodoxa NU "s-a rupt" de "cea catolica", CI TAMAN INVERS.
Din Biserica Catolica s-au "rupt" doar Protestantismul, care insa s-a indepartat foarte mult de esenta Bisericii lasate apostolilor de Fiul lui |Dumnezeu.

Lucrul care tie nu o sa-ti convina niciodata l-am mai spus: "Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și a inovaţii (lipsite de baze biblice), este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" înainte de Schisma din 1054!
- Anul 1054 este anul ei oficial de "naștere", facand prima modificare fata de ceea ce a lasat Biserica apostolica."

| DanielCotabita a răspuns (pentru fllu07):

V-ati infiintat cum? O noua religie? Sau o organizatie crestina, care a rupt orice legatura cu Biserica Ortodoxa si Catolica?
Incerc sa ne punem de acord. Deci…conform propriei voastre viziuni, nu sunteti secta si va respect opinia. Conform DEX si Dictionarul Enciclopedic, ambele redactate de Academia Romana, sunteti secta si respect si opinia asta. E bine asa?

| sabin89 a răspuns (pentru fllu07):

Oricum ai da-o, asta ramane: "nu te-ai tinut de cuvant", ceea ce este considerat pacat dpv crestin.

| fllu07 explică (pentru sabin89):

Sigur.
nu stiam ca esti judecator. bine ca m-ai informat.

| fllu07 explică (pentru DanielCotabita):

Martorii lui Iehova nu au facut niciodata parte din religia Catolica sau Ortodoxa, sau oricare alta, ca sa poti afirma ca am rupt orice legatura cu.
Nu suntem secta pentru ca secta insemna ruptura, iar noi nu ne-am rupt.
cum ne-am infiintat?
simplu. Dumnezu din todeauna a avut o organizatie: sau cel putin cativa oameni fideli, care i-au aparat adevarurile fundamentale.
Dumnezeu i-a organizat pe urmaşii patriarhului Avraam într-o naţiune şi le-a dat un cod de legi. El a numit această naţiune Israel şi i-a încredinţat responsabilitatea de a apăra închinarea adevărată şi cuvântul său (Psalmul 147:19, 20. Dumnezeu i-a ales pe israeliţi să fie martorii săi. Istoria lor antică este o dovadă clară că respectarea legilor lui Dumnezeu aduce foloase (Deuteronomul 4:6). Aşadar, prin intermediul israeliţilor, şi alţii puteau ajunge să-l cunoască pe adevăratul Dumnezeu. Isaia 43:10, 12.
Cu timpul însă, israeliţii au pierdut favoarea lui Dumnezeu. De aceea, Iehova a înlocuit naţiunea Israel cu congregaţia creştină (Matei 21:43; 23:37, 38). În prezent, adevăraţii creştini slujesc ca martori ai lui Iehova. — Citeşte Faptele 15:14, 17.
Isus i-a organizat pe continuatorii săi pentru a predica şi a face discipoli din toate naţiunile (Matei 10:7, 11; 24:14; 28:19, 20). Această lucrare se apropie de punctul culminant acum, în ultimele zile ale sistemului. Pentru prima oară în istorie, Iehova a unit milioane de oameni din toate naţiunile prin intermediul închinării adevărate (Apocalipsa 7:9, 10)

| DanielCotabita a răspuns (pentru fllu07):

Serios? Russel s-a nascut Martor? happy Stiam ca a renuntat la doua culte pana a infiintat organizatia. Stiu ca pentru logica martorilor asta nu inseamna nimic si voi chiar reusiti sa credeti ca v-ati "infiintat", fara a va rupe de vreun cult, dar pentru noi toti ceilalti Martorii raman o secta ca oricare alta. De altfel, cuvantul secta a fost detaliat semantic in DEX special pentru a desemna, printre altele, toate organizatiile crestine neoprotestante, desi niciuna dintre acestea nu se considera secta. In niciun caz nu a fost aruncat in DEX ca lumea sa se joace cu sensul lui dupa bunul plachee hee De aceea, Dictionarul Enciclopedic vine sa clarifice care dintre cultele religioase sunt secte. La fel ca Martorii, si celelate culte neoprotestante se considera continuatori directi ai vechilor crestini. Pentru toti ceilalti, voi toti sunteti considerati sectanti. Nici macar nu cred ca acest cuvant ar trebui sa aiba valori peiorative, el e doar un delimitant. Am prieteni sectanti cu care ma inteleg foarte bine.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

rolling on the floor