Întrebare recomandată | KhludCiprian a întrebat:

Considerati ca Romania e stat laic? Considerati ca o astfel de petitite ce doreste eliminarea orei de religie (ortodoxa) in scoala e binevenita?

http://www.petitieonline.net/petitie/34682152

(NB. Eu am semnat pentru ea. Va incurajez si pentru cei interesati sa o faca si ei)

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

E, dar nu pare. Am semnat-o si eu, totusi nu cred ca o sa se schimbe ceva, politicienii sponsorizeaza popii, popii prostesc plebea cum vor politicienii, politicienii sustin popii: http://www.realitatea.net/......39481.html

48 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mie in scoala nu mi s-au bagat pe gat citatele din biblie, erau doar niste idei, deloc impunatoare. In timp am ajuns la concluzia ca nu sunt morale, insa nu m-au deranjat atat de tare. In timp, ora de religie s-a transformat mai mult in explicarea ritualurilor crestine, mai exact ce au de facut preotii in timpul unei slujbe, si ce semnifica acel ritual, insa niciodata nu am simtit ca mi se baga prostii in cap, cu toate ca am renuntat la credinta inca din scoala generala. Eu consider totusi ca tine de cultura ora de religie. Nu mi se pare tocmai neplacut sa vizitezi niste manastiri, iar atunci cand le vizitezi, mi se pare normal, ca roman, sa stii ce e in spatele unui altar de biserica, ce reprezinta acele picturi, cine sunt personajele.
Nu am eu o baza de cunostinte atat de bogata ca si tine, dar nu cred ca exista stat fara biserici, deci mi s-ar parea normal ca toti locuitorii sa stie ce reprezinta acele cladiri, cine sunt oamenii aia imbracati strident, si despre ce vorbesc.
Mie nu prea mi-a placut istoria. Sa fac o petitie, ca nu mi-a placut mie, si ma plictiseam facand X 0 cu colegul de banca, si era un obiect care imi tragea media in jos? Doar noi traim in prezent, nu? Ce importanta mai are trecutul? Evident, sunt ironic, imi pare rau ca n-am fost in stare sa invat istoria, sunt niste lacune care sincer ma deranjeaza.

| KhludCiprian explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici mie nu mi s-au bagat citate in Biblie, ti-am zis: s-a zis de o forma sanitizata a Bibliei. Spre deosebire de majoritatea crestinilor ce ii cunosc am citit Biblia.

Totusi indiferent daca tine de cultura (vad ca in citatul tau initial ziceai ca tine de moralitate, acum zici ca tine de cultura), sau de relatia evidenta a oamenilor politici cu Biserica, legea si constitutia actuala nu ar trebui sa permita ora de religie in forma in care este.

"Poti sa imi zici un basm moral din Biblie ce il vezi ca cineva ce nu e crestin il poate invata?" - ah, nu mi-ai raspuns.

Acum, pot sa te intreb: la ce ar fi util in educatia elevului ce e dupa altar?
Stii ce este Kabala, Midrash, sau din filosofia estica: Chi, sau ideea de Trimurti? Sau de Legendele Olimpului? Sau religia dedicata soarelui Amun-Ra?

Toate-s religie, si toate au o semnificatie! Macar daca le inveti, ai sa intelegi ca nu "alienii au facut piramidele".

Subliniez, nu e de plictisit, e de statut si de legile actuale. Mai mult, dat fiind ca sunt non-ortodocsi in Romania in special, si ca statul e laic, ora de religie trebuie daca reflecta religia sa reflecte religia, nu ortodoxia. Daca ora s-ar numi: "ritualuri (crestin) ortodoxe din Romania" ar fi cel putin clar ca daca un baptist sau ateu participa, ar fi cel putin primul pas in ceea ce spui.

NB Ai fost intr-o moschee? Dar intr-o catedrala gotica catiolica? Ai fost intr-o catedrala ortodoxa rusa? Dar o sinagoga? Nu stiu de ce nu poti aprecia frumusetea tuturor acestor cladiri ce sunt accesibile in Romania fara a trebui sa stii toate basmele legate de ce mari sfinti si cum icoana a plans cu lacrimi de crocodil. Si mai mult, ca nu ai invatat de toate celelalte traditii, nu vad rostul sa zici ca e utila aceasta informatie. Nu de alta dar cand intru in BO Rusa (cu sotia mea) intreb ce traditii tine si daca-s curios de un lucru chiar il intreb fara nici o problema, tu nu faci asa?

Si la final, chiar daca ar fi FOARTE util, totusi n-ar trebui sa fie in scoli deoarece nu tine de scoli. Crezi ca slujba religioasa ar trebui sa explice de contradictii din Biblie? Sau sa zica ca e optional sa canti: "Hristos a inviat din morti..." deoarece se stie ca nici un istoric (serios) nu crede in zombie azi? Ah, sigur nu, ar fi chiar ofensiv sa se pretinda asa ceva "bisericii". Deci macar sa fie tot atat de verticali cei din discursul religios si sa il tina deoparte de scoala, deoarece scoala unui stat laic trebuie sa fie laica!

| Alphawolf a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce spui tu este cu totul altceva. Tu confunzi adevarul cu sansele de reusita in viata(intr-un domeniu sau altul). Scoala iti ofera doar informatie, nu si capacitate, posibilitati materiale, influenta, inteligenta, strategie, etc. - Astea nu presupun neaparat a invata intr-o scoala. O scoala, o facultate se poate termina tocind, nu toti care termina o facultate au memorat si inteles cum trebuie si ce trebuie din ceea ce au invatat, nu toti sunt destul de inteligenti si pot procesa informatia invata.

Ai avut un punct de plecare(posibilitate materiala si indicatii) in domeniul "ales"(a se vedea ghilimelele), te descurci cu minimul de informatie invatat in scoala, insa sunt foarte multe meserii in care cu un minim de cunostinte nu se poate face fata. Daca toti ar gandi ca tine, ca totul doar in jurul banilor se invarte, nu ar mai exista oameni de stiinta, profesori, etc.

Adevarul este cu totul altceva(vezi definitia).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alphawolf):

N-am avut posibilitati prea mari, n-am inceput cu sume colosale, am inceput prin a-mi investi somajul in scule, si prin a-mi pierde timpul liber (inca din liceu) pe langa meseriasi, fara sa castig altceva decat experienta, si bani de un suc din an in paste. Nu zic ca toti ar trebui sa gandeasca asa, si nici nu vad tot universul in jurul banilor, am ajuns ce sunt pentru ca imi place domeniul, faptul ca e bine platit e un 'efect' secundar.
Insa ar fi bine daca ar gandi ca mine 70% din populatie, sa faca ceva concret, ca si astea sunt meserii de viitor (peste ani si ani se aduna ucenicii formati de mine si eu ma rezum doar la activitatile care necesita pricepere mai mare), si chiar si in firmele mari, din orice domeniu, trebuie o armata de 'prostalani' pe care sa-i conduca baietii cu facultate, ca fara munca de jos nu se misca nimic.
Cat despre restul teoriilor, eu ma retrag, nu sunt genul care traieste dupa definitii, vad viata cu totul diferit fata de voi, iar datul destept pe internet nu este printre activitatile mele preferate.
Va doresc sanatate, ca de asta avem nevoie toti.
In legatura cu petitia... Exista sute de petitii cu idei cu adevarat benefice, care nu sunt luate in serios, nici macar propuneri in parlament nu ajung. Si chiar daca ar ajunge propuneri, dragii nostri alesi se cam pierd in cuvinte cand li se citeste textul, si voteaza la ghici, deci stau linistit, nu cred ca o sa ajunga nicaieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super-_-Să se elimine și religia acum din școli! Oricum nimeni nu mai vrea să audă de regulile morale și iubirea aproapelui.Se întreabă de ce se înmulțesc crimele și farădelegile.PENTRU CĂ NICI PĂRINȚILOR ȘI NICI SISTEMULUI EDUCATONAL NU LE MAI PASA SĂ LE DEA COPIILOR O EDUCATIE BUNĂ BAZATĂ PE IUBIRE ȘI RESPECT RECIPROC-.-S'az via glah!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si înca ceva! Ce o să se întâmple cu profele de religie? Zic profele că profii cred că pot să fie popi, dar ele nu.Vă dați seama ca au făcut degeaba facultate de studii teologice? Vă dați seama că le luați pâinea?

| Λndrei a răspuns:

Ora de religie nu e singura care ar trebui să fie eliminată din învățământ.Chiar dacă nu ar fi scoasă, eu zic că până în clasa a 4-a ar fi îndeajuns. Chiar și în acest fel, această oră ar trebui realizată astfel încât toți copii, indiferent de religie, să poată participa. Când eram eu la școală, ortodox find, puteam să merg la această oră, însă cei de alte religii aveau program separat.
Din păcate învățământul nostru este atât de bine realizat încât dacă cei de clasa I-a ar știi ce înseamnă închisoare, și-ar luate haine în dungi în fiecare zi.
6-7 ore pe zi asculți aceleași lecții predate de ani și ani ce nu îți provoacă absolut deloc interes, trebuie să înveți aceste lecții,(ce e foarte probabil să le uiți în maxim o săptămână), altfel ești considerat incapabil. Mi se pare că România este cea mai bună în pregătirea vânătorilor, (de note). Încă de pe clasa I-a, dacă nu iei FB-ul, ești prost. În consecință, trebuie să iei FB-ul ca să nu fi prost,(logic propoziției anterioare).
12 ani de zile te trezești de dimineață ca să fi la mila unor note.

| Alcyon a răspuns:

Ora de religie nu ar trebui eliminata. Totusi, ar fi de preferat ca in cadrul ei sa fie studiate si celelalte religii.

| Teardrop a răspuns:

Da' ce ai frate cu ora de relegie? În majoritatea şcolilor poţi alege dacă să o faci sau nu. Lasă, omule, copii în pace, să li se predea orice, că-i bine să înţeleagă cum merge treaba. Nu ţi se bagă pe gât, poţi alege dacă să crezi sau nu. Dacă eu îţi întind otrava, tu o bei, sau ce?
În puii mei, sunteţi atât de oribiţi de orgoliu, şi vreţi ca doar voi să aveţi dreptate, că până la urmă o să ajungeţi să asupriţi creştinii, şi din cauza voastră, nu a lor, va încetini evoluţia, şi poate că vom avea o nouă eră a martirilor.

Sunteţi nişte tâmpiţi.

În loc să scoatem ora de religie, nu mai bine am adăuga o oră de educaţie sexuală? De asa de ce nu vă interesează?
Sunteţi chiar mai orbi decât fanaticii.

| Teardrop a răspuns:

Ieşi amice în lume şi spuneţi oful, nu te ascunde ca un căcat în spatele monitorului, semnând petiţii online. Vrei doar să ai dreptate să simţi din lăutruri sentimentul de supremaţie, să te simţi adorat, ca un zeu. Spre asta tânjiţi toţi, vreţi să fiţi zei.

Până la urmă, e bună şi religia la ceva. Înpotriva oamenilor ca tine, care vor să trăiască adoraţi şi aclmaţi, aprobaţi, să se simtă conducători, ca şi cum ei ar conduce, vezi doarme o răscoală împotriva creştinilor.

Deşi, tu ştii, că, ora de religie se face doar pe foaie, nu şi practic, şi că în clasele mici, în ora aia copii se joacă, în clasele de mari discută sau învaţă la alte materii.

Petiţiile online sunt un MARE CĂCAT.

| KhludCiprian explică (pentru Teardrop):

"În loc să scoatem ora de religie, nu mai bine am adăuga o oră de educaţie sexuală? De asa de ce nu vă interesează?
Sunteţi chiar mai orbi decât fanaticii. "
Haide sa clarificam: ora de educatie sexuala cel putin aduce inainte teoretic explicatia riscurilor actului sexual si metodele (mai) sanatoase sub care sa nu primesti boli cu transmitere sexuala (folosind de exemplu prezervativul). O adolescenta ce nu va fi gravida are mult mai multe sanse in viata decat una ce este gravida si e fortata de comunitate sa creasca copilul in ultimul an de liceu: ea poate sa nu termine liceul si daca il termina va fi foarte greu sa aiba si facultate.

Mai mult, ora de educatie sexuala este acceptabila cel putin ca si statut de stat laic, pe cand ora de religie nu e acceptabila ca si statut de stat laic atat cat ora de religie prezinta doar o religie si o face intr-un mod partinitor. Asta-i tot.

Nu neg ca poate orele sunt facute de oameni de treaba si nu zic ca ora de religie e otrava sau nu, sau ca orice zeitate exista sau nu. Daca ti s-ar preda despre religia hindusa sau despre cum poti sa iei Prana si Chi cand meditezi la religie, te-ai simti bine? Crezi ca daca s-ar invata asta in scoli si s-ar face sub perspectiva ca oricine nu crede sta la coltul clasei ca o forma de manipulare?

Eu unul asa o vad! Ora de "relegie" e perfecta, atata cat o tii la tine la biserica sau la tine in casa. Ar fi bine insa ca parintii daca te invata orice morala religioasa (ortodoxa sau nu) sa te invete si despre evolutie, ca a doua cel putin e stiintifica, masurabila si adevarata dupa toate masurile ce le avem

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Iubirea si respectul reciproc nu tine de religie. Te rog citeste Biblia inainte sa afirmi ca asta zice. Este masacrara filistenilor "iubire si respect reciproc". Este amenintarea cu Iadul a copiilor (ce nu toti teologii o accepta ca e chiar biblica) o forma de iubire?

Ai fost in Crucea Rosie? Iti recomand! Nu iti pierde timpul decat sa faci cursurile introductive. Si apoi chiar sunt curios daca ai sa ramai cu ideea ca orice biserica crestina face mai mult bine decat Crucea Rosie!

| Teardrop a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eşti prost. Dacă te-ai fi uitat măcar prin întrebările mele înainte să dai cu parul, ai fi văzut că sunt un susţinător înrăit al orei de educaţie sexuală şi nu eram deloc ironică în privinţa asta.

| KhludCiprian explică (pentru Teardrop):

Nu m-am uitat la intrebarile tale anterioare. Ai o pozitie foarte buna daca accepti ora de educatie sexuala! Te felicit pentru ea!

Totusi am zis si eu de cateva ori ca problema orei de religii e a statului roman ce e laic prin constitutie si legislatie.

"Mai mult, ora de educatie sexuala este acceptabila cel putin ca si statut de stat laic, pe cand ora de religie nu e acceptabila ca si statut de stat laic atat cat ora de religie prezinta doar o religie si o face intr-un mod partinitor."

Cred ca doar aceasa pozitie iti falsifica premiza, si am pronuntat-o de mai multe ori in aceste raspunsuri. Este postarea ta o clarificare de ce desi e o pozitie religioasa partinitoare ora de religie, ar trebui sa existe in statul roman?

| KhludCiprian explică (pentru Teardrop):

"Deşi, tu ştii, că, ora de religie se face doar pe foaie, nu şi practic, şi că în clasele mici, în ora aia copii se joacă, în clasele de mari discută sau învaţă la alte materii."
Daca e atat de nefolositoare e perfect, mai bine sa facem o lectie de rezolvarea temelor, sa o numim "recuperare interdisciplinara" si rezolvam problema. Nu se incalca neutralitatea statului roman si a legislatiei laice.

Experienta mea a fost intotdeauna diferita. Nu se lua 5 la religie intr-adevar, dar imi amintesc ca profesorul a luat toata clasa sa o duca la biserica de peste strada in timpul orei sale si altele de genul.

"Petiţiile online sunt un MARE CĂCAT."
Sunt de acord, dar din alte motive. Totusi cel putin ce sunt bune e ca sa arate cel putin crestinilor "iubitori" ca modul in care se "invata religie" e ca trebuie sa o faca daca ei o vad necesara, doar ca sa nu o faca ca parte a sistemului educational. C'est tout!

| KhludCiprian explică (pentru Λndrei):

Andrei, nu am nici o problema cu predarea religiei sau cu faptul ca acest lucru trebuie spus copiilor. Doar ca nu e domeniul scolii. Cat timp preotii nu invata evolutia in biserica, biserica nu trebuie sa invete religie in scoli. E atat de simplu. Chiar daca evolutia e falsa si cumva pamatul e fundatia universului, lucrurile ce se invata in scoala sunt domeniul educatiei si culturii si celei mai bune intelegeri ale universului. Si scoala trebuie sa isi faca datoria sa le predea.

Mai mult, religia poate fi predata, dar trebuie facuta intr-o forma agnostica fata de religii si nu incalca statutul legal al statului roman:
- istoria religiilor europene (si sa plece de la cele din neolitic)
- traditiile religioase din Europa ce sa includa si BO Ortodoxa, dar sa fie incluse atat BO Rusa, BO Armeana, ce se invata in sinagoga si in moschee, in Biserica Baptista si in cea Adventista. Asta iti zic deoarece toate aceste miscari sunt RECUNOSCUTE in Romania si in orasul unde traiesc (Iasi) au biserici oficiale.
- evolutia moralitatii in teologia din Romania: si sa plece de la Zamolxe, relatia statului cu biserica ortodoxa si catolica si altele de genul

Toate pot sa inglobeze ora de religie si daca ar fi fost prezentata in forma asta, nici nu as fi pus intrebarea despre stat laic si ora de religie.

| LilTunechi a răspuns:

Da...foloseste sitemul invatamant laic cei mai prostibig grin

| mihaibrasov a răspuns:

Atata obsesie cu scosul religiilor din scoli imi aminteste de scosul uniformelor din scoli dupa revolutie. Nu sunt bune! striga ceata. Le-au scos ca dupa nici 10-15 ani sa vada ce bune erau. Acuma liceele de elita impun uniforma, alta data blamata si scuipata. La fel si cu orele de religie. Nu sunt bune! striga acum ceata. Si peste 20 de ani cand creste numarul de infractiuni la metrul patrat ca moralitatea se invata in fata netului... va zice ceata (nerecunoscand ca tot ea a scos orele) : "de ce ati scos nenorocitilor orele de religie? Mai invatau si copii aia lucruri de bine".

Intr-adevar, sunt unii profesori de religie care le baga tampenii in cap elevilor, altii nu-si fac orele, altii ii pun sa stea in picioare toata ora sa se roage. Unii sunt si normali. Ora de religie ar trebui transformata intr-o ora de conduita sociala, bun simt, etica si comportament adecvat in societate. Indoctrinarea nu e un lucru bun.