| hypothesis a întrebat:

Coranul este o compilatie a Bibliei?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O buna bucata din Coran este Biblia repovestita pentru arabi.

| sublime89 a răspuns:

Se vede ca musulmanii s-au inspirat din biblie cand au scris coranul. Ambele sunt la fel de fanteziste, paralele cu realitatea si instigatoare la violenta.

| Dorugar a răspuns (pentru sublime89):

Biblia nu este fantezista, ea este in mare parte o monografie istorica a poporului evreu scrisa de rabinii religiei mozaice la modul cum le-ar fi placut sa fie scrisa istoria evreilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte din ea da. Se crede ca islamul e o religie hibrid formata din crestinism, iudaism si religia locala din Irak (sau de unde e Mahomed).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ismail este copilul lui Avraam facut cu roaba Agar, cand Sara sotia legitima nu putea face copii.Cand i s-a nascut Sarei primul copil, a alungat-o pe Agar impreuna cu Ismail in pustiu, cu un ulcior de apa si o capra. Bunul Dumnezeu a dat lui Ismail si urmasilor lui stapanire cu sabia asupra celorlalte neamuri, ceia ce s-a si intamplat.De aceea, cei ce cred in coran in general turcii sant numiti AGARENI.Si au stapanit cu sabia multi ani, fiind un imperiu puternic si infloritor candva.

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

În nici un caz.Mai ales că sunt pasaje în Coran care instigă la violență împotriva celor de altă religie...Iar personajele și acțiunea din Coran nu au nicio treabă cu Biblia.Pe scurt, seamănă dar nu răsare. tongue

| Holiday a răspuns (pentru Robert-Nick_Revnic_1996):

"Mai ales că sunt pasaje în Coran care instigă la violență împotriva celor de altă religie..."

Asta e funny. De parca in povestea astalalta numita Biblia nu sunt astfel de pasaje...laughing