| Ionut1492 a întrebat:

Credeti ca biserica a mituit politicieni ca sa fie predat ortodoxismul in scoli pana in clasa a Xll - a?
Nu seamana mai degraba a indoctrinare in masa?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu i-a mituit cu bani, ca ii plac argintii. I-a mituit cu sange si cu viitorul copiilor nostri. Gindeste-te ca toate atrocitatile ultimilor 25 de ani s-au intimplat cu suportul bisericii. Biserica a vindut voturi, asta a vindut. Voturile au adus la putere si i-au mentinut pe nemernicii care au facut sa se intimple mineriadele, tragedia din Colectiv, devalizarea economiei, distrugerea invatamintului si a sistemului public de sanatate... tot restul. Ortodoxismul? Nu e problema deosebita atita vreme cit nu se face indoctrinare. Din pacate asta se intimpla in cele mai multe cazuri. Ortdoxismul poate fi predat si prin perspectiva iubirii de aproape, insa de obicei se predica ura.

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Atrocitatile ultimilor 25 de ani s-au intamplat sub atenta dirijare a serviciilor secrete, a Bancii Mondiale, a diferitelor societati secrete, ce au avut si au interese in aceasta tara.
Atat timp cat vom fi atat de dobitoci incat sa consideram sfaturile morale ale crestinismului a fi de vina pentru atrocitatile facute impotriva omului, sa stii ca nu avem nici o speranta de redresare.
Daca Serviciile secrete (din Vest sau Est) creaza lovituri de stat si desfiinteaza regimuri peste tot in lume (Egipt, Libia, Ucraina, etc... ) esti chiar atat de idiot, prietene, incat sa crezi ca niste amarete de alegeri mai stau la mana noatra?
Intr-un singur caz NI S-AR MAI PERMITE: daca intreaga clasa politica este CUMPARATA, infestata de coruptia indusa de interese straine acestei tari...

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Bor-ul a sustinut pe fata psd-ul mereu. Unde mai pui penalitatea de la ultimele prezidentiale cind patriarhul pu*ii l-a porcait pe Iohannis toata campania ca nu e roman, ca nu e ortodox, iar in seara alegerilor cind era clar ca iese presedinte, a inceput sa il pupe in dos. Va dati rotunzi ca 99% ortodocsi, atunci cum de se voteaza mereu pe dos? Lasa serviciile secrete in pace.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ba da, seamănă...şi este.

| Mariο a răspuns (pentru NOname):

Si chiar daca ii mituire e mituire cu scopuri bune. Pentru ca toti acei copii au o sansa sa ajunga in imparatia cerurilor, asta daca duc in continuare sfintele invataminte si nu se ratacesc pe drum.

| Mariο a răspuns (pentru NOname):

Asa ce ce va ofticati atata?
Daca eu mituiesc un doctor sa salveze sute de copii inseamna ca fac un lucru rau?

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Misto trolling. Refuz sa cred ca tu existi.

| danay72 a răspuns:

Cred ca fiecare trebui să alega ce fel de formă de închinare acceptă. Nu trebuie impusa în școli. Dumnezeu nu ne impune, deci nici omul nu ar trebui să facă acest lucru.

| ania a răspuns:

Ortodoxismul și religia se predă dacă părinții depun cerere din acesta an(până în anul trecut trebuia să depui cerere dacă voiai să retragi copilul). Dacă majoriatea românilor se declară creștini și doresc ca să fie educați copiii lor în acest sens, care e problema? Cine nu vrea, nu depune cerere.Pe vremea comunistă se preda la școli ateismul fără să te întrebe nimeni dacă ești de acord sau nu.

| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Da, desigur, cererea aia care li se da copiilor si sint obligati sa o semneze intr-un fel sau altul. Majoritatea crestinilor habar nu au cu ce se maninca religia lor. Cica se preda ateismul, hahahaha, cum e aia predarea ateismului. "Cum sa nu crezi in fantasmagorii in 10 pasi simpli."

| Mayhem666 a răspuns:

Este indoctrinare in masa, si este foarte trist, ca unii chiar cred toate c********e astea, daca religia (de orice fel) ar disparea definitiv, lumea ar fi un loc mai bun.

| Dismally a răspuns:

De mituit nu, de santajat foarte posibil happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Intr-un fel sau altul.

| Dorotheea21 a răspuns:

Politica manevreaza Religia, nu invers.
Asa se controleaza masele mai usor.
Tot ii dati inainte cu "Religia indoctrineaza", uitand ca aproape o jumatate de veac, Romania a avut o oranduire atee, materialist dialectica, in care se preda evolutionsmul.
Ati uitat de "Epoca de aur"?
Era mai multa libertate atunci cand se pretindeau cu totii atei? happy
Din ce am citit eu, se pare ca era vai de capul lor...
Stiu ca ateilor nu le convine faptul ca Ateu = Comunism si Occident = Religios dar din pacate pentru voi, asa este impartita lumea.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorotheea21):

Occident, religios, foarte amuzant. Lol, Epoca de aur, daca era cum ziceai tu, articole ca asta ar fi fost SF - http://adevarul.ro/......index.html
P.S. Atunci nu se pretindea nimeni ateu. Aveai biserici, puteai sa mergi la biserica, care era problema? Uite acum cind se pretind toti ortodocsi si se poarta ca in Evul Mediu. Sa facem un referendum care sa pedepseasca ateismul cu inchisoarea de la 10 ani in sus, ce zici? Daca nu, macar 50 de biciuri pe spinare pentru fiecare sustinere in public a evolutionismului sau injuraturi gen "Sa te f00ta dumnezo' cu cristosu' sculat". De fapt stai, asta merita macar 200 de biciuri. Pentru 50, astea mai light gen "Cristosu' ma-tii" sau "Biserica ma-tii". Ei, ce zici, merge? Iar astia ca Cernea, toti membrii ASUR si sustinatorii lor, retrasa cetatenia si expulzati in Coreea de Nord.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Un singur lucru e amuzant. Faptul ca tu negi sintagmele: "vest = religie", "est = materialism dialectic".
Oricine a deschis un televizor la o tema macropolitica stie asta, mai putin tu si cei ca tine.
Ce sa-i faci? E greu de digerat ca numai socialistii si comunistii au incercat "statul" ateu.
Pe mine ma amuza faptul ca atunci cand vine vorba de Dreapta - capitalism - religie, va declarati cu totii "de Dreapta" iar cand se aduce vorba de Stanga - laica, va puneti coada pe spinare. laughing
Sunt curioasa, o sa se gaseasca cineva care sa nege si realitatea Dreapta - religie si Stanga - laica?
Nu gasesti ca o asemenea idee ar fi intr-adevar amuzanta prin...idiotenie?

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce stinga laica, ce dreapta, ca toti pupa bor-ul in dos. Cind o sa existe la noi vreo urma de directie in politica, in afara de fuga dupa ciolan, mai discutam. Ce intelegi prin "stat ateu" ma rog?

| HeringRosu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cum userul care a pus intrebarea ma tine la ignore, e necesar sa intervin prin intermediul acestui cont pentru a semnala lipsa de logica din raspunsul tau.

"Tot ii dati inainte cu "Religia indoctrineaza""
Exact, pentru ca religia asta face.

"Era mai multa libertate atunci cand se pretindeau cu totii atei? "
Libertatea si indoctrinarea sunt doua probleme complet diferite, argumentul tau fiind doar un "hering rosu".

" Ateu = Comunism"

Cred ca ar tebui sa citesti putin despre conceptul de "identitate", cand sunt doua multimi identice si cand e una cuprinsa in cealalta.
Majoritatea oamenilor cunosc intuitiv aceste lucruri, dar in cazul tau e nevoie de lecturi suplimentare.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Vad ca o suciti in toate felurile, fara sa acceptati ca Dreapta e seculara (religioasa) iar Stanga laica.
E o problema de manual, nu am ce discuta aici, nici cu tine, nici cu pestele care se preface ca nu intelege legatura dintre ateism si comunism.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu sucesc absolut nimic. Vezi cine voteaza cu stinga si cine cu dreapta la noi. E atit de simplu.

| DurereaProstiei a răspuns (pentru Dorotheea21):

Sunt nevoit sa revin dupa alt cont dupa ce am uitat parola celui anterior, presupunand ca prima mea interventie va fi suficienta pentru a clarifica problema. Insa prostia e imprevizibila, se pare ca e nevoie sa fiu mai specific...
Nu te impacienta, ai sa intelegi. Dar in timp, citindu-mi mesajul ca pe tatal nostru timp de cateva zile si lecturand simultan din DEX si din manualul de matematica de clasa a 6-a.

In matematica o multime e un grup de elemente. Intalnim doua cazuri distincte relevante problemei noastre.

Cazul 1:
Avem multimile
A=(a,b,c,d) si B=(a, b, c, d)
In acest caz putem afirma ca A=B, deoarece regasim acelasi numar de elemente in ambele multimi.

Cazul 2:
A=(a,b,c,d) si B=(a,b,c)
In acest caz nu putem afirma ca A =B,deoarece B contine cu un element mai putin decat A.
Putem spune insa ca multimea B este o parte a multimii A,deci inclusa in A.

In mod similar ateismul si comunismul pot fi concepute ca multimi de idei.

Ateismul cuprinde o singura idee si anume negarea existentei lui Dumnezeu. O consecinta a acestei idei este contestarea autoritatilor religioase.

Comunismul e o intreaga ideologie ce contine infinit mai multe idei insa una dintre ele se intampla a fi contestarea autoritatilor religioase.

Prin urmare nu putem spune decat ca ateismul e cuprins de ideologia comunista. Realmente nici macar aceasta afirmatie nu o putem face, deoarece comunismul nu filosofeaza despre Dumnezeu in general, asa cum "face" ateismul, ci doar despre religii.
Corect ar fi:
O consecinta a filosofiei ateiste se regaseste si in ideologia comunista.

Stiu ca nu ai sa intelegi nimic, nu e vina ta. Natura are glumele ei.
In orice caz, o seara placuta.
Inferno.

| reihiuke a răspuns:

Nu trebuie sa mituiesti pe nimeni. Acum, daca scoti religia din scoli, pierzi o groaza la voturi. Religia s-a predat intotdeauna in scoli, intr-o forma sau alta. Sau e de ajuns sa bagi religia in scoala ca sa mai obtii niate voturi. Lumea o vrea.

| ExprimareLibera a răspuns:

Tot ce se poate... Si la noi se preda evoluționismul, dar a fost scos de către bor. În Marea Britanie se interzice creaționismul în școlile publice, si, după cum se vede, sunt la ani lumină fata de noi.

| ania a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Atât de cu ani lumină sunt înaintea noastră încât au ajuns să fure copii de la români săraci cum e Florin Barbu și să-i dea la cupluri de homosexuali bogați, fără să le pese că copii plîng după părinții lor și preferă să locuiască cu părinți care se ceartă decât să aibă doi tați.Să ne ferească Dumnzeu să-i ajungem!

| Mariο a răspuns:

Mai terminate cu minciunile diavolesti. DUMNEZEU nu a mituit niciodata pe nimeni. Nu ar avea motive sa faca asta.
Religia in scoli nu e indoctrinare ateule, e salvarea sufletului.
Dupa mintea ta de ateu ar fi mai bine ca acei copii sa ajunga in iad si sa sufere pe vecie, doar din cauza mofturilor tale de ateu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Diavolesti? Dumnezeu? Discutam de actiunile godporatiei ortodoxe, nu de divinitate. Daca vrei sa crezi sau nu, e problema ta. Eu nu iti bag pe git convingerile mele, nici tu nu mi le baga pe ale tale. Religia in scoli ar trebui sa fie ISTORIA RELIGIILOR, nu catehism. Legat de salvarea sufletului, se vede ce rezultate deosebite are religia in scoli, ca avem gravide sub 16 ani mai mult cit toate tarile nordice la un loc...

| Mariο a răspuns (pentru KodrutZ):

Acei preoti care fac asta nu respecta sfintele invataminte. Orice gradina are si uscaciuni.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Mariο):

Confunzi biserica cu Dumnezeu, religia cu rahatul ortodox.
Ai inteles mai nimic.

| ania a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine că măcar nu se fură copiii dela părinți cum se face în luminatele țări nordice.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Bine că măcar nu se fură copiii dela părinți cum se face în luminatele țări nordice."

Da, la noi sunt lasati sa fie batuti si indobitociti de parinti. Si daca e asa nasol in tarile nordice, de ce dracu nu au venit aia in Romania sa scape de problemele astea. Nu, ei vor nivel de trai ca la aia, dar cu apucaturi de Ev Mediu ca la romani. Asta nu merge.