| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este neaparata nevoie de credinta in niste dogme religioase ca sa ne dam seama ce este bine sau rau? Fara acestea nu am fi capabili sa actionam intr-un mod normal?
Intreb deoarece am vazut de curand un utilizator(nu dau nume) care spunea ca daca nu ar fi el un om asa de credincios ar putea fi un "criminal in serie"..Si de aceea ma gandesc ca mai multi credinciosi puteti fi in situatia acestui om! Vreau sa va vad opiniile!

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Frate,te iubesc.Nici nu sti cata iubire poate sa simta un frate pentru cel ce ii multumeste!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

NOname
| NOname a răspuns:

În multe cazuri este valabil şi următorul lucru:
http://i.imgur.com/UZL1V78.jpg

Am întâlnit mai mulţi creştini care m-au întrebat ce mă motivează să fac bine şi de ce nu ucid, fiind foarte nedumeriţi. M-a şocat şi dezamăgit nedumerirea lor. Se pare că pe unii doar lanţurile îndoctrinării religioase îi împiedică să fie nişte criminali (la propriu). Deşi istoria ne arată că poate fi şi invers: http://www.lovendal.net/......-partea-2/

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Fie ca noi credem sau nu in Dumnezeu toti avem o constiinta, ceea ce ne determina sa facem bine sau rau. Avem discernamant si este destul de ciudat ca unii dintre ei cred ca daca nu esti credincios nu ai motivatie sa faci bine!
De ce cred ei asta? Probabil ca religia i-a orbit intr-un asemenea hal incat ei nu mai pot sa perceapa binele asa cum trebuie.Ei cred ca numai in religia lor exista bine si adevar! Nu prea este asa.
Si cum ai spus tu ca "religia ii impiedica sa fie niste criminali la propriu"..Intrebarea este oare chiar ii impiedica? Uciderea in numele zeului ortodox este permisa dupa cate stiu eu!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de părere că până la urmă în majoritatea cazurilor fiecare face exact ceea ce vrea, ceea ce simte.
Oamenii pacifişti tind să selecteze din religia sa părţile pozitive care îi încurajează să fie ceea ce sunt, iar cei mai violenţi de felul lor îşi vor găsi în religia sa scuze şi motivaţii pentru faptele săvârşite, pentru ură, răutate, cruzime...(mai toţi criminalii în serie, mafioţi au fost şi foarte credincioşi).

Dar probabil pentru cei cu deficit de empatie este de neînţeles de ce necredincioşii, despre care li s-a implantat ideea cum că ar fi răi, născuţi degeaba, satanişti, posedaţi şi alte baliverne, nu fac toate grozăviile lumii, nu ucid, nu torturează, nu violează...

Deşi în realitate este mai degrabă ceva gen...
http://i.imgur.com/8lvQfN7.jpg

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Fie ca noi credem sau nu in Dumnezeu toti avem o constiinta, ceea ce ne determina sa facem bine sau rau. Avem discernamant si este destul de ciudat ca unii dintre ei cred ca daca nu esti credincios nu ai motivatie sa faci bine!"
Cam asa ceva, oamenii cu un simt mai moral l-au clasat pe Satan mai uman, iar oamenii sociopati ca Alester Crowler si LaVey l-au clasat imoral mai libertine. Mai mult fiecare religie poarta ambrenta creatorului, dar si ambrenta religiosului, crestini in genre (neo-protestanti), sunt mai legati de filozofia lui Pavel, deoarece despre Isus aproape nimic nu se cunoaste.

| Miauti a răspuns:

Daca ii spui unui tigan ca nu e bine sa furi, iti spun eu ca in 2 ore fura tot. Asa ca sa inventat religia cu superstitii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Horor? omul, in ingaduinta lui fata de sine insusi, gaseste justificari pentru tot raul pe care-l face indiferent cat de mare este acest rau. legile omenesti, ale societatii au fost facute pentru cei care nu cred ori care cred dar nu dar nu respecta principiile credintei lor, pentru a putea trai cu totii intr-un climat de siguranta pe fata pamantului.adica in ideea ca ceva, cineva iti apara, drepturile, integritatea.de incalcat sant incalcate si legea morala si cele omenesti. cele de pe pamant sant judecate si pedepsite aici pe pamant,cu inchisoarea, cu moartea, cu munca in folosul comunitatii.cea morala e pedepsita ori indreptata de religie cu propriile reguli, si judecata, dincolo.pentru cine crede.bine e sa avem o dreapta masura intre libertate si ingaduinta de sine.fiindca regulile oricum le incalcam toti.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ce rau a facut Horor de te-a suparat asa de tare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat, dar in unele cazuri, sunt probleme psihice in care religia ii tine doar in frau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Horor? nu mi-a facut nici un rau.si Dumnezeu va ajuta pe oricine pentru tot binele ce-l va face.raul doar se iarta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rugaminte! Horror cu doi "r"!

| Dumniezău a răspuns:

Toata lumea atentie.Kira30 e gay!

| kira30 a răspuns:

Ma intreb despre cine vorbesti laughing
Cand spun ca as fi putut deveni un criminal in serie ma refer mai mult la faptul ca mi-as fi ucis sentimentele si virtutile pe care le am acum. Daca as fi trait dupa crezurile sataniste probabil as fi facut ritualuri ce implica sacrificii sau m-as fi taiat.Ma cunos destul de bine incat sa-mi dau seama cea fara Dumnezeu sunt o piatra de poticnire pentru mine si pentru semeniimei.Cu acestea fiind spuse...
Pace!

| anonim_4396 explică (pentru kira30):

Aham nu mi-am dat seama ca ai vorbit intr-un mod atat de metaforic..Multumesc pentru raspuns!

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate,te iubesc.Nici nu sti cata iubire poate sa simta un frate pentru cel ce ii multumeste!

| kira30 a răspuns:

Mi se pare ca ati inteles gresit ceva.Crestinii spun ca dovada ca am fost creati de un zeu (ex.:Dumnezeu) este ca avem constiinta, sentimente, sufletul...
nu ca ateii sunt criminali, daca ar fi dupa atei si n-am avea vreun Creator atunci hazardul explica totul.

Să vedem: în cazul în care creierul uman nu este altceva decât trei kilograme de substanțe chimice care s-au au adunat împreună din întâmplare in miliarde de ani (este ceea ce cred unii oameni), și spun acest lucru pentru atei, toate din timp. Ei vor spune: "Eu cred în evoluție." Eu spun, "Ei bine, atunci cred că creierul tău nu este altceva decât trei kilograme de substanțe chimice care s-au au adunat împreună din întâmplare peste miliarde de ani. Dacă e adevărat, cum poți avea încredere în procesul de gândire? Wow, un nou gand pe acolo pentru un timp si se pierde! Oameni buni, creierul a trebuit să fie proiectat. Dacă evoluția este adevărată, nu ai putea ști că e adevărat, pentru că creierul tău nu este nimic, dar produse chimice. Gândiți-vă la asta.

http://sanduandronic.wordpress.com/......blematica/

| Costellino a răspuns:

Cine?