| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in alti profeti in afara de Christos?(considerand ca Iisus a fost denumit/considerat de catre unii istorici"Supremul profet",pe langa alti profeti biblici ca Moise,Isaia, etc. )

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Daca vei citi carti despre istoricitatea lui Isus, ai fi surprinsa.

Iti recomand calduros carti ce o discuta si acolo ai sa vezi ca Isus e vazut ca profet apocaliptic (cea mai raspandita pozitie)
"The gospels portray Jesus as an apocalyptic prophet, described by himself and by others as the Son of Man – translated as the Son of Humanity – and hailing the restoration of Israel.[3] Jesus himself, as the Son of God, a description also used by himself and others for him, was to rule this kingdom as lord of the Twelve Apostles, the judges of the twelve tribes.[4]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Apocalypticism#Jesus.27_apocalypticism

Totusi Biblia e plina de profeti si profetii.

De asemeni, vreau sa iti zic o veste proasta: Isus ca si profet ar fi facut cateva profetii ce chiar stim ca nu s-au implinit. Nu ca o zic eu, ci ca cei mai multi istorici ce au studiat o viata asta, cam asta le-a fost concluzia.

Adica Isus profetea cam imediat dupa el, "in generatia lui" va veni "apocalipsa". Acum suntem 100 generatii dupa si generatia lui tot nu a venit.

In fapt la fel a fost si literatura apocaliptica din Apocalipsa ce sper ca Isus sa vina la inceputul secolului II, si tot nu a venit.

Pentru crestini nu are sa conteze, ei au sa tot astepte ca "maine" are sa vina Isus si are sa "termine suferinta", dar pe moment profetiile sale sunt cam o gluma comparat cu realitatea: templul nu va ramane piatra pe piatra, Isus a intrat in Tir ce fusese "profetit" in Biblie ca nimeni n-are sa il mai gaseasca acolo, Isus a "profetit" ca ai sa gasesti doar o forma de crestinatate, si altele de genul.

Iti zic evidentul, nu s-au intamplat nici unele!

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred în niciunul.
http://dexonline.ro/definitie/profet

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Iisus(din cate am citit)a fost supremul profet. De ce a fost nevoie sa imi trimiti acest link?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

"să primească viziuni pe care le va interpreta"

A.k.a. nebun.
Presupunand ca aceste "viziuni" exista, interpretarea altereaza informatia.

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Acum m-am prinshappymultumesc!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Link-ul a fost pentru toţi, ca o completare şi lămurire subtilă la "de ce nu cred?".
Prin definiţie "profet" este un personaj din basm dependent de un alt personaj din basm...deci, cam dublu-improbabil.
Pentru a exista vreun profet, trebuie cel puţin să existe un dumnezeu sau, în general, magicul, supranaturalul, pentru existenţa cărora, momentan, nu există niciun fel de dovadă (doar speculaţi şi poveşti).

| danay72 a răspuns:

Doar in cei din Biblie, pentru ca tot ce au spus sub inspiratie divina s-a implinit in cele mai mici detalii. Matei7:15-23

| LikeARollingStone a răspuns:

NU!
Nu-l plac deloc pe Mahomed!

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Hristos nu este un "profet", El este Creadorul preofetilor! happy

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul a fost implinirea zecilor de profetii facute in Vechiul Testement la adresa Sa.
"Profetia" referitoare la iminenta apocalipsei nu a facut-o Mantuitorul, ci apostolul Pavel. Iar ea a fost doar simbolica...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Iar raspunzi la adresa mea? Poate ca nu, dar asa imi pare.

Este Pavel cel ce zice astea:
"Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, până ce nu vor fi toate acestea." (Matei 24:34)? Mie imi pare ca evanghelistul zice ca e Isus.

Poti sa zici de ce majoritatea exegetica crede ca mesajul era considerat ca se va intampla imediat si e gasit in paralel de exemplu si in Marcu 13 sau Luca 21?
http://en.wikipedia.org/wiki/Olivet_Discourse#Imminence

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Si-au dat si ei cu presupusul. "Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, până ce nu vor fi toate acestea." (Matei 24, 34)
"Neamul acesta" nu trebuie interpretat fortat ca referindu-se cumva doar la o generatie!

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

""Neamul acesta" nu trebuie interpretat fortat ca referindu-se cumva doar la o generatie! "
Nu trebuie. "Neamul acesta" e in greaca exact "generatia asta".
Versiunea pe rusa la fel traduce, si foloseste "generatia":
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+24%3A34&version=SZ
34 Говорю вам истину: еще не исчезнет это поколение, как все это произойдет[a].
(Google Translate)
34 I tell you the truth, yet this generation will not disappear, as it all happens [a].

La fel e si cu versiunea in greaca:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+24%3A34&version=TR1550
34 aμην λεγω υμιν ου μη πaρελθη η γενεa aυτη εως aν πaντa τaυτa γενητaι
(Google Translate)
34 Verily I say unto you, shall never past this generation to whether all these things genitai

Deci de ce crezi ca "neamul asta" nu inseamna "generatia asta"? Ce exeget (chiar ortodox) are alta traducere?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In contextul sau termenul a fost expus la modul figurat.

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Bineinteleswinking

Totusi asa vad ca pozitia ta nu poate fi falsificata niciodata.

Citatul tau original fiind:
" "Neamul acesta" nu trebuie interpretat fortat ca referindu-se cumva doar la o generatie! "
Totusi traducerea si cine ia "la inima" vorbele lui Isus trebuie sa faca clar o greseala. Si dat fiind ca in greaca este folosit generatie, foarte probabil ca descrierea exegetica / si repetarea mea pare mai aproape de Biblie, decat citatul tau in care "doar Pavel" ar fi zis asa ceva, nu?

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| sublime89 a răspuns:

Asa zisi "profeti" au fost tot timpul, si mai sunt chiar si acum, dar asta nu inseamna ca a raspandit careva adevarul.

| Alcyon a răspuns:

Da, desigur.

| KhludCiprian a răspuns:

Multumesc pentru funda!

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Nu ai pentru cehappy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt confuz, pe barbos nu-l chema Hristos?

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu cred in niciunul.

| marin81 a răspuns:

Nu credem in nici un profet happy

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca tot era profet, nu citeste si in cartile de tarot?