| KhludCiprian a întrebat:

Crestinii spun la problema suferintei ca orice eveniment nedorit are un plan.

Care a fost planul pentru acesti copii?
http://www.digi24.ro/......n+Columbia

Nu ar fi fost mai siguri daca nu ar fi mers la biserica? Sau Iehova a vrut sa fie sigur ca ei vor ajunge in Rai si nu vor avea nici o sansa sa fie "corupti" de realitate?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă chiar ar exista un plan, ar fi unul bolnav şi sadic.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Da, si am vazut ca erau evanghelisti. Eu cred ca "Iehova" a dorit sa-i prajeasca de vii ca sa le simta mirosul din cer. A vazut ca nimeni nu mai sacrifica nimic pentru el, asa ca si-a aranjat el un mic sacrificiu. Ii era dor si lui, sa-l intelegem.

| iurii75 a răspuns:

Ti-am mai dat explicatia de ce permite Dumnezeu suferinta, dar se vede ca degeaba :)) http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141
Sau poate preferi in rusa sau belorusa? :)

| KhludCiprian explică (pentru iurii75):

"Sau poate preferi in rusa sau belorusa? happy"
Daca ti-as scrie mesajele in rusa ai deveni de maine ateu? Sau pur si simplu ai cauta ceva convingator?

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am fost ateu, nu ma intorc la ce am aruncat.

| KhludCiprian explică (pentru iurii75):

"Am fost crestin, nu ma intorc la ce am aruncat." dar nu e de faptul ca textele nu-s in chineza, latina sau limbajul C# (limbaj de programare), ci doar ca raspunsul nu raspunde, asta-i toata problema lui!
happy

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sau ca raspunsul nu-ti convinewinking
Nu poti sa-i multumesti pe toti

| KhludCiprian explică (pentru iurii75):

Ai dreptate, gata m-ai "prins". Ai vazut ca NU raspunde la intrebare? Vad ca tu ai comentat ca am pus intrebarea, dar nu ai comentat ca am zis ca NU a raspuns.

Vad ca ai o citire foarte selectiva. "Sa nu fie deochi"!

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mie-mi pare ca raspunde. Aratand cauza suferintei si de ce o permite Dumnezeu devine clar ca afirmatia "Crestinii spun la problema suferintei ca orice eveniment nedorit are un plan." e gresita si in acest caz e vorba de timp si imprejurari. [tu chiar vrei mura-n gura on the phone

| dogee92 a răspuns:

Ca sa iti dea exemplu tie!winking

| KhludCiprian explică (pentru dogee92):

Inteleg ironia sau sarcasmul. E chiar binevenit!

Te mai astept pe aici! Intr-adevar, cred ca e referinta la ce zicea Sam Harris (sau Epicur): "Daca Dumnezeu vede fie nu vrea fie nu poate face nimic..." te las pe tine sa alegi "planul"

| dogee92 a răspuns:

Poate Dumnezeu vede, poate, si totusi nu face nimic...
Intrebarea este : de ce nu actioneaza? happy