| AirănMeidăn a întrebat:

Crestinism, Ateism, sau Satanism?
De ce?

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai uitat de nimeni?

| DarkAndDreary a răspuns:

Cum ramane cu islamul, budismul, etc?

NOname
| NOname a răspuns:

Agnosticism sau cugetarea liberă nu ne dai voie?

| sublime89 a răspuns:

Crestinismul si satanismul se bazeaza amandoua pe acelasi basm. Ateismul se bazeaza pe realitatea din jurul nostru dezvaluita de stiinta. Oare ce sa aleg?

| ErrorFound a răspuns:

Ai uitat de Budism, Rastafarientism, Pastafarientism, Islamism, Liber Cugetatori, Agnosticism, Secularism/Nereligiosi, Hinduism, Religia traditional chineza, Buddhism, Primal Indigeni/Animism, Traditional african si diasporic, Sikhism, Juche, Spiritism, Judaism, Baha’i, Jainism, Shinto, Cao Dai, Zoroastrianism, Tenrikyoism, Neo-Paganism, Unitarian-Universalism si Scientologie.

As zice Budism pentru "cale", "rasta" pentru obiceiuri, satanism pentru cunostinte si in final as alege ocultismul. rolling on the floor

| godge a răspuns:

Ai uitat cam multe religii.
Oricum toate-s basme deci:Ateism

| KhludCiprian a răspuns:

Pastafarianism! Este credinta intr-un Dumnezeu ce are cele mai multe predictii ce sunt confirmate de stiinta moderna:
- FSM a creat umanitatea prin evolutie
- incalzirea globala este invers proportionala cu numarul piratilor
- conceptele morale, cele 8 porunci sunt superioare oricarei religii majore, te rog sa le cauti

A, si spre deosebire de crestinism, mai exista si Ceainicul lui Russel, intre Marte si Pamant ce este divin!

Totusi daca nici una dintre convingerile mele nu te conving sa crezi in acesti doi mari dumnezei, probabil ca iti ramane doar ateismul! Dar sa te gandesti, FSM e cel mai iubitor dumnezeu ce il stiu in ziua de azi!

| Alphawolf a răspuns:

Realism! El nu contine basme.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ateism - pentru ca merit!

| Mădă0611 a răspuns:

Ateism, pentru ca zeii sunt creatii ale oamenilor, iar a-theos inseamna fara zeu.

| Narcis2007 a răspuns:

As alege agnosticismul, din lista ta ateismul e cel mai aproape de realitate pentru ca celelalte 2 contin doar aberatii

| Aida55 a răspuns:

Crestinismul, pentru ca din seria calea dreapta si pentru ca Dumnezeu ne-a creat! happy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nici una dintre ele.

Crestinism-Popa,biserici, tepe, minciuni
Ateism-gata, sigur nu am fost creati, dar uitati cum nimicul creeaza inteligenta autentica
Satanism-satanismul e satanism si cu asta basta.Sa nu crezi vrajelile cum ca satanismul e bun.Se refera de fapt la ateism acele persoane.Satanismul inseamna politica,biserica,educatia de care beneficiem,pedepse,reguli,mai pe scurt, frica, sclavie, minciuni, corupere.Te-ai asocia cu asa ceva?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In jurul la astea se invarte lumea?
nimic ba, nici stiinta, nici natura, nici dumnezei. nici macar in mine nu cred. ok?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ateism. De fapt nici din ala. De ce? Pentru ca nu pot sa urasc sau sa lingusesc pe cineva pe care nu-l cunosc. Cu atat mai putin pe Praslea cel Voinic asta, care pretinde ca el mi-a dat corpul asta iesit din mama, mancarea asta muncita de parintii mei, el mi-a dat voie sa muncesc sa ajung cine sunt, si el e atat de generos incat m-a lasat sa traiesc si astazi. Si cand eram mic, inocent si naiv, si ma rugam la el sa ma ajute sa trec peste probleme dadeam cu capul urat. De fapt el ma dadea cu capul, ca doar el e responsabil, nu? De pe la 14 ani, deodata cu parul la puta si al 2-lea neuron functional am inceput sa-mi dau seama ca e o tampenie religia. Acum am 21, si pot spune ca am avut parte doar de realizari in ultima vreme, ce mi-am propus am reusit, fara ajutorul sau. Saaaauuuu abia acum au ajuns rugaciunile din copilarie pe biroul lu nenea asta, si se termina mierea in curand sad

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Genial :))

Da, beau bere...cand apuc!

https://www.youtube.com/watch?v=m0MUeRqi8Fk

| William a răspuns:

Crestinism, ca sa te mantuiesti si sa te bucuri de rai o eternitate.
Ateism, ca sa traiesti bine in viata asta.
Nu stiu ce avantaje ai ca satanist.

| AirănMeidăn explică (pentru Aida55):

Dovezi? In afara Bibliei.

| AirănMeidăn explică (pentru William):

Ca poti aduce lucrurile in avantajul tau? De fapt, stai, doar unii pot.

| horansgang a răspuns:

Creştinism.

Eu cred în El pentru că sunt atâtea semne, de ce nu ar face-o toată lumea? Pun pariu că şi cel mai mare satanist din lume, când i-o fi cel mai greu, îi cere ajutorul...

| AirănMeidăn explică (pentru horansgang):

Ce semne?

| robby212 a răspuns:

Crestinism.

Sunt convins de existenta Lui Dumnezeu.Au fost prea multe miracole, prea multe...Nu am cum sa nu cred.Toata lumea ar trebui sa creada.
Ateii nu vor sa creada, nu ca nu ar putea. tongue
Noapte buna!

| AirănMeidăn explică (pentru robby212):

Ce miracole? Ce dovezi ai ca exista?

| robby212 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sunt atatea dovezi...Ti-as putea scrie ore in sir.
Vreau doar sa stiu.Esti ateu/atee?

| PedoBarbie a răspuns:

Sau

| Inferno a răspuns:

Cu Dumnezeu este ca si cu Mos Craciun,exista copii mici care afirma ca exista, copii mai mari care nu sunt siguri de existenta sa, exista tineri ce neaga cu vehementa existenta acestuia si adulti ce spun ca Dumnezeu exista, dar ca el ar reprezenta "spiritul craciunului".
Aleg categoria adultului.

| 085776 a răspuns:

Satanism. Deoarece ''[Satanismul este] religia originală a neamului omenesc'' - Satan.
P.s: www.crestinismulexpus.blogspot.ro Nu crede, cerceteaza!

| Aida55 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nirvana (trupa mea preferata), pot considera ca dovezi toate lucrurile bune care mi se intampla zilnic. Acestea sunt singurele ce imi demonstreaza ca Dumnezeu intr-adevar exista! big grin

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

Ifli e religia mea preferata. (Ignorarea Filizofilor de Lemn ai Internetului). si slava domnului, 3 sferturi din comentatorii de pe internet cred ei ca stiu tot si stai doamne sa vezi ce te invatahappy NU are importanta ce credinta ai. conteaza doar ce decizii si fapte faci in viata.