| AirănMeidăn a întrebat:

Crestinism, Ateism, sau Satanism?
De ce?

50 răspunsuri:
| William a răspuns:

Crestinism, ca sa te mantuiesti si sa te bucuri de rai o eternitate.
Ateism, ca sa traiesti bine in viata asta.
Nu stiu ce avantaje ai ca satanist.

| AirănMeidăn explică (pentru William):

Ca poti aduce lucrurile in avantajul tau? De fapt, stai, doar unii pot.

| Inferno a răspuns:

Cu Dumnezeu este ca si cu Mos Craciun,exista copii mici care afirma ca exista, copii mai mari care nu sunt siguri de existenta sa, exista tineri ce neaga cu vehementa existenta acestuia si adulti ce spun ca Dumnezeu exista, dar ca el ar reprezenta "spiritul craciunului".
Aleg categoria adultului.

NOname
| NOname a răspuns:

Agnosticism sau cugetarea liberă nu ne dai voie?

| Narcis2007 a răspuns:

As alege agnosticismul, din lista ta ateismul e cel mai aproape de realitate pentru ca celelalte 2 contin doar aberatii

| robby212 a răspuns:

Crestinism.

Sunt convins de existenta Lui Dumnezeu.Au fost prea multe miracole, prea multe...Nu am cum sa nu cred.Toata lumea ar trebui sa creada.
Ateii nu vor sa creada, nu ca nu ar putea. tongue
Noapte buna!

| AirănMeidăn explică (pentru robby212):

Ce miracole? Ce dovezi ai ca exista?

| robby212 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sunt atatea dovezi...Ti-as putea scrie ore in sir.
Vreau doar sa stiu.Esti ateu/atee?

| AirănMeidăn explică (pentru robby212):

S-ar putea spune. De ce intrebi?

| robby212 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sa stiu daca merita sa iti vorbesc despre crestinism, despre maretia Domnului...
Daca esti ateu, esti un caz pierdut.Atei nu vor sa creada, nu ca nu ar putea. big grin

| RAY a răspuns:

Nu exista in Romania crestini,daca imi aduci un singur crestin care e ca iisus da voi spune da sunt, satanismul e o vrajeala crestina,ce satana ala nici macar nu face rau in biblie ba spune sa faca iisus paini din pietre,ce rau a facut satana in biblie?
ateismul este acceptarea realitati,acceptarea faptului ca nu exista zeii sau nu exista in prezent dovezi,dar omul din lene crede in zeii,las ca domnu da ploaie,las ca domnul va face etc crestinismul e o afacere nu are legatura cu iisus asta e clar
eu aleg ateismul, cred ca orice om care nu se minte va alege la fel, ateismul este exact ca realitatea nimic mai mult, nu ne place ca vom muri si de aia ne mintim cu vieti dupa moarte, moartea va veni la toti fie ca credem fie ca nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ateism. De fapt nici din ala. De ce? Pentru ca nu pot sa urasc sau sa lingusesc pe cineva pe care nu-l cunosc. Cu atat mai putin pe Praslea cel Voinic asta, care pretinde ca el mi-a dat corpul asta iesit din mama, mancarea asta muncita de parintii mei, el mi-a dat voie sa muncesc sa ajung cine sunt, si el e atat de generos incat m-a lasat sa traiesc si astazi. Si cand eram mic, inocent si naiv, si ma rugam la el sa ma ajute sa trec peste probleme dadeam cu capul urat. De fapt el ma dadea cu capul, ca doar el e responsabil, nu? De pe la 14 ani, deodata cu parul la puta si al 2-lea neuron functional am inceput sa-mi dau seama ca e o tampenie religia. Acum am 21, si pot spune ca am avut parte doar de realizari in ultima vreme, ce mi-am propus am reusit, fara ajutorul sau. Saaaauuuu abia acum au ajuns rugaciunile din copilarie pe biroul lu nenea asta, si se termina mierea in curand sad

| Mădă0611 a răspuns:

Ateism, pentru ca zeii sunt creatii ale oamenilor, iar a-theos inseamna fara zeu.

| sublime89 a răspuns:

Crestinismul si satanismul se bazeaza amandoua pe acelasi basm. Ateismul se bazeaza pe realitatea din jurul nostru dezvaluita de stiinta. Oare ce sa aleg?

| PedoBarbie a răspuns:

Sau

| Alphawolf a răspuns:

Realism! El nu contine basme.

| ErrorFound a răspuns:

Ai uitat de Budism, Rastafarientism, Pastafarientism, Islamism, Liber Cugetatori, Agnosticism, Secularism/Nereligiosi, Hinduism, Religia traditional chineza, Buddhism, Primal Indigeni/Animism, Traditional african si diasporic, Sikhism, Juche, Spiritism, Judaism, Baha’i, Jainism, Shinto, Cao Dai, Zoroastrianism, Tenrikyoism, Neo-Paganism, Unitarian-Universalism si Scientologie.

As zice Budism pentru "cale", "rasta" pentru obiceiuri, satanism pentru cunostinte si in final as alege ocultismul. rolling on the floor

| KhludCiprian a răspuns:

Pastafarianism! Este credinta intr-un Dumnezeu ce are cele mai multe predictii ce sunt confirmate de stiinta moderna:
- FSM a creat umanitatea prin evolutie
- incalzirea globala este invers proportionala cu numarul piratilor
- conceptele morale, cele 8 porunci sunt superioare oricarei religii majore, te rog sa le cauti

A, si spre deosebire de crestinism, mai exista si Ceainicul lui Russel, intre Marte si Pamant ce este divin!

Totusi daca nici una dintre convingerile mele nu te conving sa crezi in acesti doi mari dumnezei, probabil ca iti ramane doar ateismul! Dar sa te gandesti, FSM e cel mai iubitor dumnezeu ce il stiu in ziua de azi!

| Theo94 a răspuns:

Nici una!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai uitat de nimeni?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nici una dintre ele.

Crestinism-Popa,biserici, tepe, minciuni
Ateism-gata, sigur nu am fost creati, dar uitati cum nimicul creeaza inteligenta autentica
Satanism-satanismul e satanism si cu asta basta.Sa nu crezi vrajelile cum ca satanismul e bun.Se refera de fapt la ateism acele persoane.Satanismul inseamna politica,biserica,educatia de care beneficiem,pedepse,reguli,mai pe scurt, frica, sclavie, minciuni, corupere.Te-ai asocia cu asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"Satanismul inseamna politica,biserica, educatia de care beneficiem, pedepse, reguli, mai pe scurt, frica, sclavie, minciuni, corupere"
Si de unde ai dedus asta?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Politica-a ne conduce niste oameni fara nici un tip de abilitate fara a aduce nici un tip de beneficiu.Care in mare parte mint, scad de unde pot, si societatea nu functioneaza bine datorita lor. Tehnologia ne elibereaza.Nu banii.Nici politica.Nici biserica.
Biserica-stii si tu destul de bine. Daca nu cumva esti spalat pe creier...
Educatia-citeste Ion Creanga.Invata toata ca.caturile ce ti se predau la scoala.Ca iti vor folosi.Dar unde? La bac.Care,apropo,tot scoala e.big grin Scoala e buna.E cea mai buna metoda de a invata.Dar e facuta pe interese.
Reguli-sa nu incalc regula asta ca o sa primesc pedeapsa aia, sa nu fac asta ca patesc nu stiu ce, sa nu respir ca fur oxigenul statului si tot asa.Sa fim tinuti in frica.Tot legat de reguli, se mai taie pensia, dobanda creste, se mai taie din salarii s.a. Nu legea si regulile trebuie sa existe.Ci dreptatea.
Lucrurile astea mie nu imi suna a societate normala, cu atat mai putin a lumina.Frica,minciuni,manipulare,indoctrinare,impunere,pedepse,ce legatura au cu Dumnezeu? Daca nu esti de acord cu mine, asta ewinking. Presupun ca iti place foarte mult organizarea societatii.N-am nimic cu tine.

| AirănMeidăn explică (pentru anonim_4396):

Draguta poza la avatar.

| AirănMeidăn explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Sunt de acord cu tine, dar nu in privinta ca toate astea inseamna Satanism. Cat despre Biserica,,, Satan este cel mai bun prieten al Bisericii".Si prin asta am spus tot. Atat doar ca, crestinii nu vor sa recunoasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Si ce legatura are asta cu satanismul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Multumes,eu l-am facut.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru AirănMeidăn):

E valabil si in politica, scoala.Pedepse,impunere,obligatii,minciuni,care colcaie la propriu in aceste sisteme.Gresesc? Si cum a spus iisus:satan e tatal minciunii al rautatii, si tot ce e rau in fine.Ai inteles ideea.Hai sa aruncam o privire in politica.Stiu ca nu este satanism propriu zis, dar are foarte stransa legatura cu principiile lui satan.Care fie daca exista sau nu, n-are importanta pentru ca nu este corect dpdv moral.Scoala.Dumnezeu daca exista nu te obliga si nu te pedepseste daca nu faci ce iti spune.Atunci de ce ni se ia liberul arbitru de mici copii? De ce crezi? Sa ni se spele creierul mai usor? Trebuie sa iti fie frica daca faci absente,daca nu inveti la aia aia,ca dupa te cearta parintii, sau poate chiar ajungi la director, ca apoi nici macar sa n-ai sanse sa speri la o viata mai buna, sa aiba grija de tine, sa te faca sa crezi ca nu are rost sa iti pui bazele in propriile forte, mai bine stai inchis intr-o cladire,unde sa ti se spuna ca esti prost,delicvent,copil fara viitor,sa te demoralizeze in toate modurile posibile,spre binele tau, cica.Totusi,adevarul fiind ca nu accepti sa fii servitorul lor. Poate sunt eu mai prost de fel,dar jignind un copil de mic,ani in sir,pedepsindu-l si zicandu-i ca n-are sanse la viitor automat facandu-l sa se simta prost,poate gresesc eu,adica,e doar o parere, dar nu il ajutibig grin.Si daca pleci de la o ora,profesorii,parintii, care te cearta, exact ca la inchisoare.Si fa cum iti dicteaza.Ca apoi sa fii unul din adultii care zic:"Fiule, eu pe vremea ta, faceam si si aia si aia sia, parintii mei erau mandri de mine, invata despre Ion Creanga ca o sa iti prinda in viata.Invata tot ce iti spun astia si nu vei regreta".In conditiile in care te chinui pe 1000 de lei.Cred ca e destul de clar.Zic din nou, scoala e un mediu genial, dar nu cum e construita.

| AirănMeidăn explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ai completa dreptate in tot ce ai spus. Dar nu vad legatura cu Satanismul. Sau in politica te referi la Illuminati?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru AirănMeidăn):

In mare, da.

| DarkAndDreary a răspuns:

Cum ramane cu islamul, budismul, etc?

| horansgang a răspuns:

Creştinism.

Eu cred în El pentru că sunt atâtea semne, de ce nu ar face-o toată lumea? Pun pariu că şi cel mai mare satanist din lume, când i-o fi cel mai greu, îi cere ajutorul...

| AirănMeidăn explică (pentru horansgang):

Ce semne?

| horansgang a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu e evident? totul a avut un început şi totul va avea un sfârşit. poate nu e totul aşa cum credem noi, dar sigur cineva (sau ceva) a făcut ca totul să fie posibil până în ziua de azi. nu se poate să te naşti din pământ, ce naiba, sau cel puţin aşa gândesc eu, nu vorbesc în numele tuturor.

| pufuletziii a răspuns:

Fiecare are dreptul de a alege ce vrea, sa creada in ce vrea. Oricum astea sunt doar 3 din sutele de religii de pe pamant.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In jurul la astea se invarte lumea?
nimic ba, nici stiinta, nici natura, nici dumnezei. nici macar in mine nu cred. ok?

| Byucc a răspuns:

Fiecare cu ce vrea, zic. pentru ca avem toti creier sa gandim ce vrem, right?

| Aida55 a răspuns:

Crestinismul, pentru ca din seria calea dreapta si pentru ca Dumnezeu ne-a creat! happy

| AirănMeidăn explică (pentru Aida55):

Dovezi? In afara Bibliei.

| Aida55 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nirvana (trupa mea preferata), pot considera ca dovezi toate lucrurile bune care mi se intampla zilnic. Acestea sunt singurele ce imi demonstreaza ca Dumnezeu intr-adevar exista! big grin

| AirănMeidăn explică (pentru Aida55):

Lucruri bune li se intampla tuturor, asta fara rugaciuni si mers la Biserica.

P.S. E si trupa mea preferata.

| godge a răspuns:

Ai uitat cam multe religii.
Oricum toate-s basme deci:Ateism

| 085776 a răspuns:

Satanism. Deoarece ''[Satanismul este] religia originală a neamului omenesc'' - Satan.
P.s: www.crestinismulexpus.blogspot.ro Nu crede, cerceteaza!

| AirănMeidăn explică (pentru 085776):

P.S. Iti respect foarte mult alegerea.

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

Ifli e religia mea preferata. (Ignorarea Filizofilor de Lemn ai Internetului). si slava domnului, 3 sferturi din comentatorii de pe internet cred ei ca stiu tot si stai doamne sa vezi ce te invatahappy NU are importanta ce credinta ai. conteaza doar ce decizii si fapte faci in viata.

| AirănMeidăn explică (pentru Paul3kileDeCurcan):

Inteleg. Eu intrebam doar ca sa le aflu parerea.
Ai dreptate cu cei care cred ca stiu tot. Nu e asa, mereu poti stii mai multe. Niciodata nu poti spune ca esti la limita, nu poti acumula mai multe cunostinte decat ai.