| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de curiozitate:

Crestinism sau satanism? Si de ce?
[Eu crestinism]

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Care este argumentul pentru care esti atee?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Ray, eu am niste motive mai personale pentru care nu cred! Sa spunem ca am trecut prin niste evenimente in viata, care m-au determinat sa nu mai cred! In acelasi timp, m-au determinat sa citesc Biblia! Atunci m-am convins! happy

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

O data anul trecut am auzit o fata atee vb,ma uimit pozivitatea de care datea dovada avea asa o gandire pozitiva si ea a trecut prin multe, chestia imi da putere, iubesc oamenii rationali care prin vorbele lor imi incanta neuroni, la sf mi-a spus si noi ateii suntem oamenii, am cautat-o pe net dar n-am gasit-o din pacate

| CristiB93 a răspuns:

Satana = impotriva adevarului,
asta inseamna, o minciuna, cea mai mare greseala din viata ta ar fi sa mergi pe calea asta

| doctorandus a răspuns:

Nici una, nici alta, ambele sunt vrajeli.

| Zenithf a răspuns:

Eu crestinism cu tendinte inspre gnosticism. Cred in Dumnezeu, dar nu sunt prea sigur pe religie.

| RAY a răspuns:

Ateism
din nimic nu apar zeii care creaza universul

| Mădă0611 a răspuns:

Niciuna.

Ambele sunt basme de speriat oamenii, mai ales copiii, daca n-ar fi asa, nici nu as sti ce sa aleg. Crestinii spun ca satan e cel rau, intunecat, urat, cica si miroase a transpiratie laughing, si dumnezeu e exact invers, satanistii spun invers. Acum te gandesti ca dumnezeu iti da liniste sufleteasca si tot tacamul, dar e doar autosugestie, daca de mic ai fi invatat ca satan e bun si dumnezeu e rau, satan ti-ar da linistea sufleteasca si dumnezeu ti-ar lua-o.

| Alphawolf a răspuns:

Sunt fatadele aceleiasi identitati, amandoua sunt povesti.

| Miauti a răspuns:

Aleg budismul. Problema ca nu-i religie, dar ii este cosiderata de ceilalti religie.

| andrei1237 a răspuns:

Buna! Eu te sfatuiesc sa alegi crestinism, ca doar te-ai botezat in biserica.
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinism. Sunt printre cei care ''manipuleaza'' si ''prosteste'' oamenii. Avem mare ''noroc'' cu ateii. Ateismul este ''salvarea''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost ambele (am fost si crestin, si satanist), dar aleg ateism. De ce?
Pentru ca m-am saturat de mitologie, si "magie", neo-nazism si altele. Ratiunea reprezinta singurul adevar.

| BlackSulphur a răspuns:

Satanism. De ce? 'Ai sa fac un mic rezumat si sa-ti zic avantajele cat mai pe scurt:
1. Poti testa daca este adevarat. Si sunt cam mari sanse sa-ti iasa daca chiar vrei!
2. Ai mult de castigat. Incepi sa-ti construiesti un stil de viata independent, de lunga durata si productiv.
3. Odata cu asta vine si cunoasterea. Dupa, practica (Sau simultan), iar dupa cum stii, cunoasterea este putere.
4. Aduni multa experienta de viata astfel, intr-un domeniu de temut si putin explorat. Intr-un fel devi mandru de tine de ceea ce ai ajuns!
5. Nu se bate cap-in-cap cu stiinta. Sustine ateismul din motive evidente.
6. Este o religie (Mai mult filozofie de viata) flexibila. Tine de tine cum te adaptezi la ea, sau cum o adaptezi la nevoile tale. Feel free to be yourself.
7. Legat de 6, nu conteaza cum esti la inceput! Ideea este sa evoluezi. Oricine poate! Indiferent de posibilitati materiale!
8. Free cookies! Nah, just kidding.
9. Esti diferit, esti bazat pe tine insuti, nu ai nevoie de sustinere neaparata din partea altora. Esti propriul tau stapan, asta-i scopul tau si este cel mai important.
S.a.m.d.

Acuma niste dezavantaje:
1. Esti diferit. Din cauza imposibilitatii morale de adaptare la noile timpuri ale crestinismului, este posibil sa devi respins. Dar putin conteaza, tot iti gasesti prieteni, iar aia vor fi adevarati.
2. In caz ca ai nevoie de anumite obiecte, este putin dificil sa faci rost de ele.
3. In unele cazuri este periculos. Este un risc normal care ti-l asumi pentru a cerceta!
4. In unele cazuri ai nevoie de multa ambitie, ceea ce nu multa lume poseda.

Si, cam atat am avut de spus pe scurt! Ca sa zic si mai si mai pe scurt, pot zice asa: Adevar, cunoastere, putere, realizare (in viata)!

| Apocaliptic a răspuns (pentru BlackSulphur):

Hm, satanism. De ce nu vrei sa ajungi in Rai? Nu ti-e mila de Dumnezeu care ti-a dat si tie suflet? Nu ti-e mila de Iisus Hristos care A MURIT pentru tine(nu poti nega asta pentru ca se gaseste in toate Bibliile crestine)? Stii doar ca ai sa ajungi in iad, nu? Viata e scurta dar iadul este vesnic la fel si Raiul.
Inteleg ce vrei tu sa zici, ca devii un om mai puternic mai ceva ca crestinii, dar asta pentru ca viata e scurta iar iadul este vesnic.
Tu nu crezi in Dumnezeu? Nu crezi ca exista? Asta doar pentru ca nu-L vezi si nu-L auzi si nu-L simti? Dar poti vedea creierul tau? Poti auzi creierul tau? Poti simti creierul tau? Nu, nu? Atunci inseamna ca nu-l ai?
Si sa stii ca mai mult te ajuta Dumnezeu daca te vede un adevatar crestin decat satana. Si chiar si cum ai zis tu, dupa o viata de 120(cel mult) de ani de satanism duce la un infinit de ani de chinuri. Insa dupa 120(cel mult) de ani de crestinism duce la un infinit de ani langa Dumnezeu in Rai, si probabil ai auzit cum e Raiul.
Si sigur ai auzit ca satana e cel rau, nu? Ca face oamenii sa minta si etc. Nu te-ai gandic ca daca poate face oamenii sa minta, asta inseamna e e maestru in "arta minciunii", poate promite ca-ti da Pamantul la picioare, dar crezi ca o va face?
Devino crestin ca sa vii in Iparatia Domnului. Ca daca nu vrei, cand o sa-ti dai seama ce greseala ai facut o sa fie prea tarziu... Gandeste-te doar ce inseamna o vesnicie.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Apocaliptic):

1. Mie mi-a dat mama suflet, imi pare sincer rau sa-ti spun asta!
2. Nu cred ca isus a murit pentru mine, si daca ar fi murit, ar fi murit pentru cei care II URMEAZA. Deci, cam sunt scos din ecuatie.
3. Nu imi pasa daca iadul exista. Daca se dovedeste ca aveti dreptate, voi fi mandru sa ajung in iad pentru ca mi-am trait UNICA VIATA asa cum am vrut si cum am crezut de cuviinta.
4. Creierul il simt. Pur si simplu, toate senzatiile (Adica durere/ placere etc.) sunt simtite cu ajutorul lui. Un exemplu cat mai clar ar fi durerea de cap.
5. Cat despre Satana... Si religia aceasta in sine, este practica. Nu as face-o daca nu as fi vazut ca si merge, ceea ce nu pot zice despre crestinism.
6. Nu cred in auzite, lumea minte pentru a-si castiga avantaje. Prefer sa fac totul pe cont propriu.
7. Scopul nostru nu este ca sa dominam Terra. Scopul care este comun la toti este sa ne putem detasa de corp, fiind independenti de el. Adica, altfel zis, chiar sa plecam de pe Terra! Unul din scopurile stiintei, prin colonizarea planetelor, ceea ce mi se pare foarte interesant, sincer.

Ma bucur ca macar m-ai inteles si ca nu ai sarit ca din pusca. Multumesc.

| Apocaliptic a răspuns (pentru BlackSulphur):

1. M.da, asa se crede ca mamele dau suflet. Eu sunt sigur ca dau doar corpul. Din punct de vedere stiintific se intampla totul cu un scop, nu? Daca vrea, Dumnezeu poate sa te faca sa vrei sa ajungi in Imparatia Lui. Dar trebuie sa fii pregatit. Cine stie ce ganduri are pentru tine de inca nu te-a ajutat. Sau poate vrea sa vezi ca "unica viata" e o nimica toata cu o eternitate.
2. Nu este adevarat. A murit pentru toti, de ce crezi ca s-a rugat la Domnul sa ii ierte pe cei care il bat si rasticnit? Ei nu credeau in el, nu?
3. Pai sa stii ca exista, unde crezi ca ajung cei ca tine dupa ce mor?laughing Pun pariu ca nu poti sa iti tii 3 minute focul de la bricheta in palma din cauza durerii si usturimii, dar gandeste-te ca in iad tot corpul iti este acoperit de foc, un foc puternic care iti provoaca extrem de mare durere si usturime, dar nu te omoara niciodata, acolo cica esti deja mort. In Imparatia Domnului esti viu.
4. Nu m-am referit la asta. Dupa cum simti creierul(dupa parerea ta) asa Il simti si pe Dumnezeu, prin fapte bune sa vezi ce bine te simti si prin fapte rele sa vezi ca nu te mai simti asa de bine.
5. Cand o sa mori la 25-30 de ani, nu o sa-ti mai para asa de bine. Viata-i scurta, iadul e vesnic. Viata o sa ramana doar o scuurta amintire la care nu o sa te ajute la nimic. Ia gandeste-te... o vesnicie in foc!
6. Nu prea am inteles ce vrei sa zici, dar cred ca vrei sa dai un argument la ce am spus eu despre minciuna. Nu crezi in auzite dar totusi esti satanis. M-am referit ca exista miciuna din cauza satanei, daca a inventat miciuna, cum sa nu poata sa te minta si pe tine? Poate ai odar impresia ca prin satanism castigi multe, dar nu te-ai gandit ca poate asta e doar o minciuna de-a satanei?
7. Si uite asa au aparut fantomeleelaughingrolling on the floor. In fine. Dupa ce un om da coltul, fie ca e pacatos sau nu, o sa se desparta de corp si va ajunge in fata Domnului unde nu are curajul sa ii spuna nimic, iar Domnul va decide(conform Marii Carti) unde ai ajuns, in Rai langa el sau in Iad langa cel care vrea sa te chinuie pentru ca esti sufletul lui Dumnezeu si are ciuda pe El.

M.da te-am inteles si n-ai pentru ce, dar tot vreau sa te fac sa intelegi ca ceea ce faci nu e bine, dar o sa vina si timpul tau si o sa-ti dai seama prea tarziu ce greseala ai facut!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns (pentru Apocaliptic):

1. Nu, din punct de vedere stiintific totul se intampla cu o cauza, nu cu un scop.
2. Cei care l-au batut si l-au rastignit? Nu prea am inteles ce vrei sa zici cu asta. Tot pagani erau romanii aia (Probabil dupa s-au crestinizat unii din ei)
3. Bun. Pana la urma, nu crezi ca ma obsinuiesc sau chiar plictisesc? Ideea vesniciei in iad/ rai este absurda din cauza faptului ca atunci, scopul tau, tu ca suflet ca sa zic asa, este 0, este nul! Ori o duce 100% fara probleme fara chestii incitante/ rele care sa faca viata de apoi interesanta, ori o duci 100%, suferi pana te plictisesti pana si tu de asta.
4. Bunul si raul sunt relative. Acestea ar trebui raportate la gandirea individuala a individului. Cel putin, teoretic.
5. Firar, speram sa prind 31 ani!
6. Era vorba de credinta in sine transmisa de la om la om. Iar oamenii sunt marsavi. Uite de asta zic. Castigul este major in satanism, cel putin cel spiritual. Poti simti diferenta! Si Satan a inventat minciuna? Credeam ca dumnezeu a creat TOTUL...
7. Fantome... Sigur te referi la cele din filme, asa ca prefer sa nu continui ca nu mai termin. Si nu ca conformez unei carti scrise de cineva, scopul acesteia, dupa cum vad, fiind de a manipula (Scris vorbeste, dar totusi faptele dovedesc!).

| Apocaliptic a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bine.
rolling on the floor 5 e prea tare.
Baga in "religia" ta in continuare.
Am vrut sa nu-ti para rau unde ai sa ajungi.

| andreiush25 a răspuns:

Ateism.

| lSummerl a răspuns:

Asta este ca si cum ai alege intre rai si iad candestete ca raiul este locul unde ne gasim pacea iar iadul este focul vesnic care te arde prntru todeauna daca cineva il alegi nu am ce zice

| Banyik_Ionutzz_1998 a răspuns:

Crestinism

| dragutza9 a răspuns:

Crestinism,deoarece,m-am nascut si sunt botezata. Daca as renunta chiar acum,L-as supara/mania pe Dumnezeu,iar El chiar foarte trist. Exista multi oameni care se botezeaza,dar injura de Dumnezeu, Il fac in toate felurile, nu cred ca el exista, etc.

Deci, repet: -Crestinism-
De ce?-citeste mai sus:->-

| VladAlex1956 a răspuns:

Sincer,nu ii pot condamna in niciun fel pe satanisti, pentru ca probabil asa ne priviti si voi pe noi cei crestini.Dar eu unul am auzit[Nu stiu daca am auzit corect] ca satanisti sunt chiar "inspaimantatori", adica se taie intre ei, strang de gat oamenii, se strang in cimitire si fac tot felul de lucruri stranii..Doar asta vreau sa stiu:E adevarat? big grin

| VladAlex1956 a răspuns:

Apropo pentru cei care nu cred in crestinism.Ei bine, eu cred, fiinda in viata mea "lunga" laughing am observat unele lucruri care m-au facut sa cred cu adevarat in Dumnezeu.happy