| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi intr-un Creator al Universului si al omului? De ce da, de ce nu?

21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se vorbeste aici de loto... Cred ca loteria este o scara foarte departe de adevar cand vorbim de creatie si evolutie.
Cineva compara evolutia cu o explozie intr-o tipografie si spunea ca sansele ca omul sa apara accidental sunt mult mai mici decat sansele ca o astfel de explozie sa duca la formarea unui dictionar.

| Mădă0611 a răspuns:

Unul caruia nu-i pasa daca il venerezi, nu-i pasa ca suferi sau te bucuri de viata, unul pentru care formele de viata exista si atat, sunt toate la fel, le ajuta in egala masura, asta fiind natura, ea exista, o vezi, o simti, nu e nevoie de credinta. devil

| Mădă0611 a răspuns:

@fllu07
"eu ma intreb cum sa "nimerit" ca pamantul sa fie asezat la distanta perfecta fata de soare: nici prea aproape sa fie parjolit, nici prea departat sa fie inghetat. de asemenea inclinatia lui si miscarea lui de rotatie care determina zilele si anii, si anotimpurile, crezi ca sunt intamplatoare? nu ii prea multa prefectiune aici?" rolling on the floor Nu v-a spus Iehova ca formele de viata se adapteaza conditiilor de mediu, nu mediul vietii, si ce este atmosfera?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci de ce pe marte nu exista viata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce intrebare stupida ai pus? Pe marte nu exista admosfera, si pe langa asta, temperaturile sunt prea mici ca sa exista viata, dar enjoy s-ar putea sa gasim urme ale vietii microbiene pe marte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu v-a spus Iehova ca formele de viata se adapteaza conditiilor de mediu, nu mediul vietii"

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca mediul propice vietii este inclus in niste limite. Intamplarea a facut ca acel mediu(limitat) propice vietii sa se formeze pe Terra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cam mare intamplarea asta. Si cam multe intamplari.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica excluzi ca o anumita persoana sa nimereasca pe toate 5 la loto 5/90? Sau excluzi o anumita pozitie pe tabla de sah doar pentru ca totalitatea pozitiilor acelui joc sunt extraordinar de multe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu exclud. Dar aprob faptul ca sansa este mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai inate sa se adapteze, trebuie sa existe conditii proprice pentru aparitia vietii. Apropo stia ca cercetatorii sunt de parere ca in trecut, Venus e posibil sa fi fost ca si pamantul, insa conditile s-au schimbat si din cauza temperaturilor enorme existente in prezent pe Venus nu putem cauta ramasite ale vietii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus eu asta. Inainte sa dai o replica uitate la ce a spus alalalt.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Sansa mica, dar Loto indica clar ca astfel de "coincidente" se intampla destul de des in doar o viata de om, iar aceste "coincidente" sunt doar din cateva milioane de variante jucate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

thinking Intreaba-l pe Iehova.

| MskDesign a răspuns:

Daca acel creator la care te referi tu, este Dumnezeu sau oricare altul dintre zeii venerati, iti spun ca nu exista.Acesti creatori fictivi au fost inventati de oameni inteligenti in speranta ca vor supune pe semenii lor si au reusit.Au reusit ca aceasta mare prostie omeneasca sa dainuie pana in ziua de azi. Daca ar fi sa cred intr-un creator, cred in soarele nostru ceresc. Fara soarele nostru si conditiile propice ale planetei noastre, nu am fi existat si la aceasta ora nu am fi vorbit de creatori pe TPU.

| fllu07 a răspuns (pentru MskDesign):

Ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu exista?
mi-a atras atentia faptul ca ai spus ca crezi in soarele nostru ceresc. stii, cand te uiti la soare ai impresia ca este cea mai amre stea pe care o vedem, dar asta pentru ca este cel mai aproape de noi... dar de fapt, in limbajul astronomilor soarele este o "pitica galbena".
asta inseamna ca sunt stele mult mai mari ca soarele. eu ma intreb cum sa "nimerit" ca pamantul sa fie asezat la distanta perfecta fata de soare: nici prea aproape sa fie parjolit, nici prea departat sa fie inghetat. de asemenea inclinatia lui si miscarea lui de rotatie care determina zilele si anii, si anotimpurile, crezi ca sunt intamplatoare? nu ii prea multa prefectiune aici?
multi sustin ca teoria BING BANG-ULUI este adevarata. asa sa fie oare? bing bangul a fost o explozie in urma cu hahahaha cate milioane de ani. dar gandeste logic: ce ar ramane in urma unei explozii? ramane ordine? de exemplu daca are loc pe un camp, ramane in urma exploiziei un bloc colplet utilat cu tot ce trebuie numai bun de locuit? nicidecum. atunci de se spune ca in urma exploziei din univers s-a creat totul asa perfect? cam ciudat, nu? mai mult daca este sa ne referim la corpurile ceresti, numarul stelelor nu il stie nimeni. totusi Biblia spune ca Dumnezeu le cheama pe toate pe nume. impresionant. atunci avem motive sa credem in creatie, chiar da ca in prezent domneste haosul... este si solutia la aceasta problema, si este si explicatia de ce sa ajuns aici.

| MskDesign a răspuns (pentru fllu07):

Voi,cei care credeti,sunteti precum pisicile aruncate de la etajul noua si care ajung pe pamant, tot in picioare. Daca creatorul vostru dateaza de acum cateva mii de ani, imi explici si mie de ce dinozaurul a existat inaintea omului? Nu crease Dumnezeul vostru pe Adam si apoi pe Eva? Conform crestinismului (cretinism cum imi place mie sa-i spun mai nou) Adam si Eva au avut trei fii. Ceea ce nu am inteles eu este faptul ca perpetuarea speciei noastre se trage dintr-un incest conform religiei. Daca vrem sa aprofundam polemica, as mai intreba care dintre cei trei fii, a fost primul la pat cu mama sa? Ce naiba! Chiar putem crede in astfel de bazaconii?

| fllu07 a răspuns (pentru MskDesign):

Tinere, gresesti.
asta pentru ca nu ai cercetat cu amanuntime dovezile din ambele parti (creatie vs evolutie)
biblia spune ca adam si eva au avut fii si fiice. nu 3 fii.
mai mult, poate cain si-a luat sotie una din surori sau una din nepoatele sale.
si, da atunci Dumnezeu a permis acest aspect, incestul, pentru ca altfel nu era posibil ca oamenii sa se inmulteasca. logic nu?
apoi, la momentul potrivit, a reglementat acest aspect, interzicand incestul. ce ii asa greu de inteles.
de fapt ii greu cand iei doar lucrurile care vrei, si care iti plac, ca sa "arunci" intuneric pe invatatura conforma careia am fost creati.

| N0xEterniS a răspuns:

Intrebare filozofica omule! Sunt scrise cartii intregi pe tema asta, se vorbeste de sute de ani despre asta, s-au facut N dezbaterii si tu crezi ca e cineva de pe TPU sau deoriunde capabil sa-ti raspunda? Fiecare isi spune parerea, trebuie sa fii prost sa crezi ca stii adevarul.
Oricum, nu lua drept adevar ce o sa spuna altii. Cerceteaza, asculta parerile ambelor tabere, si nu lua concluzii pripite! happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pentru ca chiar daca unii fac pe desteptii si spun ca stiu cum a aparut universul sau viata iti spun ca nu stiu. Nici nu se poate demonstra. Cum ar putea sa fie totul atat de la locul lor, atat de simetric daca totul a aparut practic din haos si distrugere. Refuz sa cred. Si in plus asta simt..Cum am spus si o mai spun ma voi baza pe cunoasterea luciferica.