| sinx a întrebat:

Cum ar arata Pamantul daca nu ar exista nici o religie?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Tu chiar nu conștientizezi că am zis același lucru ca și tine, nu?
Asta am zis și eu că sunt șanse să fie haos dacă nu mai există frică de nimic, mai ales la noi cum avem o țară plină de oameni fără prea multă inteligență.
Ateismul nu e pentru oricine, prostul trebuie ținut sub control, de asta am și zis că n-ar fi bine să nu existe religia, este cea mai bună metodă de a ține prostul sub control, că în închisoare îi place, are televizor și mâncare moca.
Și ăsta nu este un argument pentru existența unui zeu ci un argument pro-religie...

66 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu ar fi prea mare diferență, cel mai probabil ar crește numărul de crime și alte infracțiuni, pentru că până la urmă în ochii mei religia este o unealtă care ține populația sub control, are grijă ca nea Gigel să nu-i dea în cap lu tanti Florica că știe că ajunge în iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Desi in suedia e pericol sa mergi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu nu cred un iad asta nu inseamna ca ma apuc sa fur/sa fac crime/sa violez/ sa fiu rau cu pers din jurul meu de aia avem minte sa gandim priveste suedia/norvergia/Germania si la Romania

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Atunci de ce exista crime/violuri/furturi?

| sinx explică (pentru Mitch):

Pai tu nu omori de frica lui Dumnezeu? Sau din cauza ca nu poti sa faci asta sau chiar daca vrei sa o faci, ti-e frica de puscarie? Care credinta ii determina pe oameni sa fie buni? Ai auzit de sacrificii umane? Ai auzit de razboaie religioase? Ai vazut ce se intampla in SUA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

De ce conform unui studiu Romania e prima la capitolu hotie/crime/violuri/coruptie daca toti sunt crestini mai da si tu la ora 5 la pro tv cea mai violenta tara din europa de est tara

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu, dar hai să ne gândim, câți români, needucați n-ar fi ucis dacă nu le era frică de iad...

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca stinta ar conduce lumea nu cred ca ar exista oamenii needucati

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă, bine zis, dar la noi nu este cazul.
Eu sincer nu vreau să-mi imaginez cum ar arăta românia fără religie, chiar nu vreau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Stinta este vitorul /religia a fost trecutul plin de ura/razboaie /suferinta / referitor la Romania suntem o specie da rase diferite nu putem compara latini cu poparele germanice

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Tu chiar nu conștientizezi că am zis același lucru ca și tine, nu?
Asta am zis și eu că sunt șanse să fie haos dacă nu mai există frică de nimic, mai ales la noi cum avem o țară plină de oameni fără prea multă inteligență.
Ateismul nu e pentru oricine, prostul trebuie ținut sub control, de asta am și zis că n-ar fi bine să nu existe religia, este cea mai bună metodă de a ține prostul sub control, că în închisoare îi place, are televizor și mâncare moca.
Și ăsta nu este un argument pentru existența unui zeu ci un argument pro-religie...

| Urzi23 a răspuns:

Sinx intreaba:
Cum ar arata Pamantul daca nu ar exista nici o religie?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Nu se poate imagina pamintul fara Dumnezeu

Cea mai buna incredintare, in aceasta privinta, ne-o da cel mai mare ostenitor si marturisitor al invierii − Apostolul Pavel. "Daca nu este inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat. Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra".

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Se mai scoala cite un adormit si spune si el ce il taie mintea

"religia e doar un stagiu al evolutiei..." rolling on the floor

Ps Nu am nevoie de funda ta

Urzi23 A completat cu intelepciune :

Avem printre noi pe cineva cu sar~na dupa voturi, cu caldarile de plastic in spinare rolling on the floor, nici batut nu te votez la " utilizatorul anului " rolling on the floor

| MMihai a răspuns:

Karl Marx
http://ro.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx

era un evreu, care s-a născut în Germania și a murit în Anglia / Marea Britanie, care evident știa ceva creștinism și ceva iudaism și eventual foarte puțin din alte religii și a scris că:

" Religia este un opiu al popoarelor."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tot rotund si tot suprapopulat.

| sandra2012 a răspuns:

Fara religie, fiecare ar trai cum isi doreste, ar alege daca vrea sa il urmeze pe Dumnezeu sau pe diavol, ar inceta spalarea de creiere si spiritul de turma. Eu cred in Dumnezeu dar nu in religie. Fiecare om i-ar sluji lui Dumnezeu asa cum ar vrea, nu cum le spala altii creierul.

| shadovv a răspuns:

Nu ar exista Terra.

Răspuns utilizator avertizat
| Omulrational a răspuns:

Nu ar mai fi razboaie pentru religie.

| iFollowRivers a răspuns:

Atunci cand oamenii se iubesc unul pe altul,se respecta unul pe altul,acolo e Dumnezeu! cand toti se cearta, nu se suporta, se injura etc.Ei bine, acolo e diavolul! haos total

| sinx explică (pentru iFollowRivers):

Fara religii inseamna fara zei, respectiv fara dumnezeu, fara satana, fara ceilalti. La asta ma refeream.

| iFollowRivers a răspuns (pentru sinx):

Satana nu e o religie.

| FucktheSystem a răspuns (pentru iFollowRivers):

Nu e o religie, dar este cel care ține Creștinismul în viață, fără Satana creștinismul nu mai exista de mult...

| sinx explică (pentru iFollowRivers):

Pai cine e zis ca e o religie? Eu m-am referit indirect la faptul ca daca nu crezi in dumnezeu, evident ca nu crezi nici in satana... nu? Acelasi principiu poate fi extins si la alte religii...

| sinx explică (pentru FucktheSystem):

Primul raspuns care se incadreaza in ceea ce gandesc eu despre religii, in general. Am mai vazut raspunsuri de-ale tale si am vazut ca suntem oarecum pe aceeasi lungime de unda.

| Adrian4123 a răspuns:

Iad

| LNK a răspuns:

Tot rotund.

| sinx explică (pentru LNK):

Daca Pamantul e rotund, il mananc acum pe totwinking

| LNK a răspuns (pentru sinx):

Atunci da-i bataie. happy

| sinx explică (pentru LNK):

Pai l-as manca, dar din pacate nu e rotund. Mai intereseaza-te.

| LNK a răspuns (pentru sinx):

S-a facut cumva patrat peste noapte si am ramas in urma cu noutatile?

| sinx explică (pentru LNK):

Nu e patrat dar nici rotund nu e. Daca nu stii despre ce vorbesti, mai bine taci ca te faci de ras. Cauta in dictionar ce inseamna rotund si vezi dupa aia ce forma are Pamantul.winking

| LNK a răspuns (pentru sinx):

Nu am zis ca Pamantul e perfect rotund. Stiu ca e mai turtit la Poli si mai bombat la Ecuator, dar ca forma generala bate spre rotund.

| BallerVD a răspuns:

Eu cred ca ar fi mult mai avansata stiinta si multe razboaie nu ar fi avut loc.Nu ar fi haos cum zice @mariacl ar fi chiar mai bine din punctul meu de vedere.Milioane de oameni au murit din cauza religiei ( cei mai multi crestini si evrei ).

| sinx explică (pentru BallerVD):

Ti-as da funda pentru raspunsul tau dar astept sa vad daca cineva poate mai mult big grin

| BallerVD a răspuns:

Pe mine unul ma enerveaza domii crestini care vad un tip de alta religie si spune lucruri urate despre el sau daca vad un barbat cu parul lung il fac satanist sau la homosexuali le spun ca ajung in iad.Ei spun ca dumnezeu ne-a creat pe toti, atunci de ce ne-a creat homosexuali, satanisti sau whatever? Ca sa ne trimita in "IAD"? Si acesti domni crestini cred ca crestinismul este singura religie adevarata, dar exista religii mai vechi.Majoritatea crestinilor sunt niste egoisti sau nu stiu cum sa le zic.
Are dreptate @Soldier multi oameni au fost si sacrificati de vii. cum ar fi in religia Aztecilor.
Religia este o "unealta" folosita in a manipula oamenii inca din cele mai vechi timpuri.

| elena a răspuns:

Ar arata ca si atunci, cand erau numai zei.

| Meryem027 a răspuns:

Teoretic, probabil si practic, daca nu exista religie nu exista nici Pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu din moment ce 90 la suta din populatia lumii crede in zei e greu de spus cum ar fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric ar fi o lume mult mai buna fara mulsulmani care se arunca in aer / fara sclavie adusa femeilor / fara pedofili catolici/ o lume libera in gandire in exprimare / o lume fara sclavi /lingatorii/pupatori de icoane ar fi o lume perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai pus intrebarea si cred ca se vede cum va deveni.se vede in ziua de azi,este scris, sunt profetii, deci nu e greu de ghicit.

| DimLight a răspuns:

Ar arata la fel. e posibil sa arate si mai bine chiar dar religia e doar un stagiu al evolutiei... oricum ar fi existat unele perosane care sa doreasca prin anumite mijloace sa profite sau sa ajute

| noink a răspuns:

Haos...toate relele

| MKV a răspuns:

Haos e putin zis...
Cand oamenii credeau in zei erau doar razboaie.

| 220V a răspuns (pentru MKV):

Ca tampit esti, adevarul ca acum nu se mai razboieste nimeni asa putin, de aia al doilea razboi mondial a fost cel mai mare si s-a intamplat doar acum 71 de ani si acum sunt toti asa de pasnici...imediat o sa inceapa si al treilea razboi, bineinteles, o sa inceapa cu voia lui doamne, doamnerolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Sal cmf

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Ma uit peste niste raspunsuri la dragoaste si sex au uni niste intrebari mori de ras in rest sunt bine

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de fapt is suparat pe viata si vreau sa-i pun capat, dar nu is suparat pe a mea, pe a altora

| sinx explică (pentru 220V):

Vezi ca ajungi in iad pentru gandurile tale necurate rolling on the floor

| 220V a răspuns (pentru sinx):

Ma pis pe iad si il sting

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

De unde esti?

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Valcea si tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Tm imi pare bine

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie, hai ca vorbim maina, ca imi e asa un somn de numa numa

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Nb

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tie la fel

| relu008 a răspuns:

Ca și acum, dar măcar am avea curajul de a spune motivele războaielor: banii și putere, nu creștinarea/islamizarea necredincioșilor.

| sebibutu a răspuns:

Ar fi stăpânit de un haos ordonat general. Da, o dezordine ordonată generală. Pentru că rolul religiei este de a ordona, de a pacifica. Si dezordine, pentru că, în lipsa acelui ceva care să ne ordoneze, am fi într-un război continuu, am cum se afla statul Israel, însă el este blestemat, acesta fiind un alt subiect.

| sinx explică (pentru sebibutu):

Pardon? religia pacifica? Pai cum a fost cu cruciadele? Cum e cu razboaiele religioase care inca se poarta? Chiar crezi ca au rol pacificator?

| Hombre a răspuns (pentru sebibutu):

De unde dracu' scoti cacaturile astea frate, ai vreun depozit!?!? Pai constitutiile tarilor si legile ce rol mai are. In codul penal din Romania ai auzit de Isus si sfantu' Petre?