| sinx a întrebat:

Cum ar arata Pamantul daca nu ar exista nici o religie?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Tu chiar nu conștientizezi că am zis același lucru ca și tine, nu?
Asta am zis și eu că sunt șanse să fie haos dacă nu mai există frică de nimic, mai ales la noi cum avem o țară plină de oameni fără prea multă inteligență.
Ateismul nu e pentru oricine, prostul trebuie ținut sub control, de asta am și zis că n-ar fi bine să nu existe religia, este cea mai bună metodă de a ține prostul sub control, că în închisoare îi place, are televizor și mâncare moca.
Și ăsta nu este un argument pentru existența unui zeu ci un argument pro-religie...

66 răspunsuri:
| noink a răspuns:

Haos...toate relele

| elena a răspuns:

Ar arata ca si atunci, cand erau numai zei.

| Meryem027 a răspuns:

Teoretic, probabil si practic, daca nu exista religie nu exista nici Pamant.

| iFollowRivers a răspuns:

Atunci cand oamenii se iubesc unul pe altul,se respecta unul pe altul,acolo e Dumnezeu! cand toti se cearta, nu se suporta, se injura etc.Ei bine, acolo e diavolul! haos total

| sinx explică (pentru iFollowRivers):

Fara religii inseamna fara zei, respectiv fara dumnezeu, fara satana, fara ceilalti. La asta ma refeream.

| MKV a răspuns:

Haos e putin zis...
Cand oamenii credeau in zei erau doar razboaie.

| iFollowRivers a răspuns (pentru sinx):

Satana nu e o religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu din moment ce 90 la suta din populatia lumii crede in zei e greu de spus cum ar fi

| FucktheSystem a răspuns (pentru iFollowRivers):

Nu e o religie, dar este cel care ține Creștinismul în viață, fără Satana creștinismul nu mai exista de mult...

| FucktheSystem a răspuns:

Nu ar fi prea mare diferență, cel mai probabil ar crește numărul de crime și alte infracțiuni, pentru că până la urmă în ochii mei religia este o unealtă care ține populația sub control, are grijă ca nea Gigel să nu-i dea în cap lu tanti Florica că știe că ajunge în iad.

| sinx explică (pentru iFollowRivers):

Pai cine e zis ca e o religie? Eu m-am referit indirect la faptul ca daca nu crezi in dumnezeu, evident ca nu crezi nici in satana... nu? Acelasi principiu poate fi extins si la alte religii...

| sebibutu a răspuns:

Ar fi stăpânit de un haos ordonat general. Da, o dezordine ordonată generală. Pentru că rolul religiei este de a ordona, de a pacifica. Si dezordine, pentru că, în lipsa acelui ceva care să ne ordoneze, am fi într-un război continuu, am cum se afla statul Israel, însă el este blestemat, acesta fiind un alt subiect.

| sinx explică (pentru FucktheSystem):

Primul raspuns care se incadreaza in ceea ce gandesc eu despre religii, in general. Am mai vazut raspunsuri de-ale tale si am vazut ca suntem oarecum pe aceeasi lungime de unda.

| sinx explică (pentru sebibutu):

Pardon? religia pacifica? Pai cum a fost cu cruciadele? Cum e cu razboaiele religioase care inca se poarta? Chiar crezi ca au rol pacificator?

| BallerVD a răspuns:

Eu cred ca ar fi mult mai avansata stiinta si multe razboaie nu ar fi avut loc.Nu ar fi haos cum zice @mariacl ar fi chiar mai bine din punctul meu de vedere.Milioane de oameni au murit din cauza religiei ( cei mai multi crestini si evrei ).

| sinx explică (pentru BallerVD):

Ti-as da funda pentru raspunsul tau dar astept sa vad daca cineva poate mai mult big grin

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tot rotund si tot suprapopulat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Desi in suedia e pericol sa mergi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu nu cred un iad asta nu inseamna ca ma apuc sa fur/sa fac crime/sa violez/ sa fiu rau cu pers din jurul meu de aia avem minte sa gandim priveste suedia/norvergia/Germania si la Romania

| DimLight a răspuns:

Ar arata la fel. e posibil sa arate si mai bine chiar dar religia e doar un stagiu al evolutiei... oricum ar fi existat unele perosane care sa doreasca prin anumite mijloace sa profite sau sa ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric ar fi o lume mult mai buna fara mulsulmani care se arunca in aer / fara sclavie adusa femeilor / fara pedofili catolici/ o lume libera in gandire in exprimare / o lume fara sclavi /lingatorii/pupatori de icoane ar fi o lume perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu am evoluat toti mintal si doar fizic / de fapt de 25000 de ani nu am mai evoluat prea mult desi nu te astepta la raspunsuri inteligente

Răspuns utilizator avertizat
| BallerVD a răspuns:

Pe mine unul ma enerveaza domii crestini care vad un tip de alta religie si spune lucruri urate despre el sau daca vad un barbat cu parul lung il fac satanist sau la homosexuali le spun ca ajung in iad.Ei spun ca dumnezeu ne-a creat pe toti, atunci de ce ne-a creat homosexuali, satanisti sau whatever? Ca sa ne trimita in "IAD"? Si acesti domni crestini cred ca crestinismul este singura religie adevarata, dar exista religii mai vechi.Majoritatea crestinilor sunt niste egoisti sau nu stiu cum sa le zic.
Are dreptate @Soldier multi oameni au fost si sacrificati de vii. cum ar fi in religia Aztecilor.
Religia este o "unealta" folosita in a manipula oamenii inca din cele mai vechi timpuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Stiu ti-am raspuns la raspunsul dat

| Hombre a răspuns (pentru sebibutu):

De unde dracu' scoti cacaturile astea frate, ai vreun depozit!?!? Pai constitutiile tarilor si legile ce rol mai are. In codul penal din Romania ai auzit de Isus si sfantu' Petre?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SOLDIER):

Si inca multi