| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cum ar fi lumea daca ar exista cu adevarat dumnezeu? nu ar mai exista foamete, violarea copiilor de catre preoti, saracie, asa multa prostie, preoti hapsani care nu se mai satura de bani, am avea tehnologie mult mai avansata etc.

Răspuns Câştigător
| Anca2999 a răspuns:

Eu una personal nu prea-mi ocup gandurile cu chestii de genul. Ar fi cam penibil sa credem chiar totul fara sa avem niste dovezi. Nu stiu daca ar fi ceva diferit... mai ales cu tehnologia e cam amuzant laughing))) Dumnezeu si Apple gen. Sa zicem ca n-ar mai exista prostia omeneasca si tot felul de crime... lucrul asta presupun ca s-ar schimba. Desi..lucrul asta merge cam mana-n mana, daca am fi prea multi n-am mai avea loc si as putea vorbi destul de mult despre legatura asta laughing dar nu are rost. Mai bine te bucuri de viata care o ai ca nimeni nu stie ce e dupa laughing

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu stiu cum ar arata lumea daca ar exista d-zeu, dar stiu cum ar arata daca n-ar exista: exact asa cum vedem in fiecare zi ca arata.

| AndreiM77 a răspuns:

Nu inteleg, tu esti ateu, tu ii consideri pe cei care cred in Dumnezeu ca sunt nebuni.
Dar tu crezi ca totul a aparut de la marea explozie bingbang, ca totul a aparut spontan. etc.
Iti fac un ex:
un om se plimba in desert de 2 zile sa zicem, afara sunt 50 grade, ii este sete, foame, este obosit, etc. In timp ce merge l intanleste o casa mare in mijlocul desertului, are curte, piscina, aer conditionat, baie, o camara plina, frigiderul plin, dormitor, curent electric si multe altele.
Acum tu ce ai crede despre el cand ar zice ca aceasta casa a aparut de la sine, ca scandurele, caramizile s-au asezat singure si su facut casa?
ce crezi despre el?

| godless1859 a răspuns:

Exista un Dumnezeu dar nu asa cum il prezinta religia.

| ReplayHD a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu exista? gandurile negative si incetarea de a crede in Dumnezeu duc la multe rele pe acest pamant... as putea spune mai multe, dar o persoana care nu mai are pic de credinta, din punctul meu de vedere este un ratacit

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ReplayHD):

"incetarea de a crede in Dumnezeu duc la multe rele pe acest pamant"
sunt ateu de 7 ani si cunosc multi alti atei la fel. si iti pot spune sigur ca zici prostii.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ReplayHD):

Cruciadele etc. + atacurile teroriste din ultimul secol au fost facute de multi oameni care credeau ca exista dumnezeu.

| ReplayHD a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Trebuie sa argumentezi, daca tu crezi ca eu spun prostii ...la fel pot sa spun si eu despre ateimul tau...

cumva crezi ca ai evoluat dintr-o primata?

| ReplayHD a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Exista Dumnezeu si atat. atentatele nu au fost facute in numele Lui, ci a altor dumnezei falsi

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ReplayHD):

Cumva crezi ca ai fost facut, cu mana din lut?
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch

| MskDesign a răspuns (pentru ReplayHD):

Relele exista deja din partea credinciosilor si aici nu ma refer doar la crestinism.

| ReplayHD a răspuns:

Ma bucur ca cunosti Biblia, pacat ca nu o intelegi sau intelegeti, vad raul din lumea asta prin credinta voastra lipsita de har