| Norvegianul a întrebat:

Cum ati devenit atei? La ce varsta ati tras concluzia ca religia este o pacaleala?

19 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Am devenit ateu pe la 10 ani după ce am citit niște bucăți din Biblia Creștinilor!
Am fost un ateu foarte convins până pe la 34 de ani!
Am oscilat între ateism și credință până pe la 41 de ani, și ulterior am devenit un credincios, evident nu sunt un creștin și nu voi fii nici o dată, nici creștin. nici mozaic și nici musulman!

| Toluk19 a răspuns (pentru MMihai):

Cum lati descoperit pe Dumnezeu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Toluk19):

Tu stii sa citesti? El a zis ca nu a devenit crestin, deci nu a descoperit niciun doamne doamne.

| Filip23 a răspuns:

Boi, da'ce perspicac esti. Boi omule, iti dau pace ideile macar la baie?

| RAY a răspuns:

De mic am visat un univers rational fara vreun dumnezeu in el unde totul cere o explicatie rationala pot spune ca am fost ateu mereu, mam rugat la dumnezeu recunosc cand eram mic sincer numai stiu cati ani aveam cred ca vreo 11, 12, cantam si in corul bisericii, dar o parte din mine mereu a fost atee, discovery science m-a ajutat foarte mult, imi place astronomia apoi am auzit de dawrin, apoi de big bang

| thealchemist a răspuns (pentru RAY):

"De mic am visat un univers rational fara vreun dumnezeu in el" in traducere te-ai visat pe tine Dumnezeu, perfect si atotputernic. trebuie sa fii tare nesigur pe tine sa-ti inchipui asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru thealchemist):

Poti dovedi ca exista dumnezeu?

| dragos9234 a răspuns:

Pe la 13 ani.

| Norvegianul explică:

Bine ca ai tu avatar cu John Cena (daca nu ma insel), se vede ca esti Dumnezeu in tot si ne bati pe toti, mai ales cu inteligenta.

| IasMin1 a răspuns (pentru Norvegianul):

Nu sant Dumnezeu

| Norvegianul explică (pentru IasMin1):

Da, al gramaticii nu.

| IasMin1 a răspuns (pentru Norvegianul):

Nu Dumnezeu e in cer si dovada e biblia

| Norvegianul explică (pentru IasMin1):

Si Super-Gogosarul-Zambitor exista, este in cer! Dovada este compunerea mea din clasa a 2a.

| dragos9234 a răspuns (pentru IasMin1):

Aha,iar eu sunt zeul dumnezeului tau si dovada este acest raspuns.

| AnonimDeOcazie a răspuns:

Citind Biblia, citind cărţi de filosofie şi psihologie, vizionând documentare, filme, observând lumea înconjurătoare.
La 17 ani.

| IasMin1 a răspuns:

Citind Biblia, citind cărţi de filosofie şi psihologie, vizionând documentare, filme, observând lumea înconjurătoare.
La 17 ani.BIBLIA O SA TE AJUTE IN VIATA FI SIGUR DE ASTA

| Norvegianul explică (pentru IasMin1):

Da, cand n-o sa ai hartie igienica sau servetel sa-ti sufli mucii.

| Powerrrrrr a răspuns:

Eu nu-s ateu, dar nici nu sunt crestin, n-am o religie propriu-zisa. Eu zic sa renuntati la imaginea pe care o aveti despre Dumnezeu. Cred ca exista, dar nu ca e asa cum il prezinta biblia (pe care n-am citit-o). Biblia NU trebuie interpretata literar!
Totusi, nu subestimati religia! studii stiintifice au aratat ca rugaciunile sunt puternice, adica pot ajuta la tratarea bolilor, pot favoriza o anumita intamplare etc. Desigur, elementul cheie aici e omul, e puterea noastra. Dar daca Dumnezeu exista, el ar putea actiona in anumite cazuri cu ceva in plus fata de puterea omeneasca.
Nu uita ca ateii nu cred in nimic religios, in fantome etc.
Baza religiei, sau cel putin a crestinismului, e credinta. Simplul fapt ca tu crezi cu tarie in ceva te ajuta.
Nu incerc sa va bag in cap ideea ca exista Dumnezeu, ci ca din religie poti extrage invataturi transmise de cele mai multe ori sub forma metaforica ce te pot ajuta cu adevarat.

| Skittles02 a răspuns:

Pentru un credincios vorbesti cam urat. dupa tine, Dumnezeu iti verifica si istoricul de la net, deci mai usor cu insultele...SUPORT Norvegianul.RAREORI GASESTI O PERSOANA INTREAGA LA CAP. pentru a-ti explica de ce nu cred in Dumnezeu, mi-ar lua zile, nu pentru ca este mult de explicat, ci pentru ca nu ai intelege, si ai ramane cu indoctrinarile de acasa. insa pana atunci, uite un link folositor http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw apropo, sa nu dai vina pe mine daca-ti scot credinta din cap cu totul. si cei din clip reprezinta comunitatea credinciosilor romani!