| aabaaab3278 a întrebat:

Cum au reusit toate speciile de animale sa incapa in arca lui Noe?
*Am pus aceasta intrebare nu ca sa ma iau de o anumita credinta, ci doar sa vad opiniile voastre!

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Care arcă?

| 愛日本 a răspuns:

La fel cum a reusit Edward Cullen sa o transforme pe Bella in vampir.

| relian a răspuns:

In eprubete, nici n-a fost nevoie de spatiu de care se spune.Bine acum nu stiu daca Noe asta era singur ori poate la invatat cineva ce si cum sa faca.

| Dorugar a răspuns:

Cam tot asa cum si Dumnezeu a reusit sa faca lumea acum cca 6000 de ani. adica cu 5 miliarde de ani dupa ce aceasta a aparut datorita exploziei primordiale. Adica a reusit doar in MINCIUNA!

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca ar exploda o bomba, sau o butelie, ce ramane in urma?
cu siguranta ordine nu.
Gandeste-te acum ce ordine domneste in univers.
soarele, planetele, sistemul nostru solar, roiurile de galaxii, superroiurile, mai mult gandeste-te ca Dumnezeu cheama toate stele pe nume. noua doar sa numaram o stea pe secunda se estimeaza ca ne trebuie 50.000 de ani. dapoi sa le mai stim si numele...

| Andrei123654789 a răspuns (pentru fllu07):

Dar daca o bomba ar exploda acolo unde nu exista nimic?
Si daca exista mai multe universe, un multivers? Atunci sansa ca Universul nostru sa nu fi fost creat creste exponential...
Bine, odata indoctrinat esti irecuperabil deci. poti sa nici nu citesti ce-am spus.

| fllu07 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Corect.
daca bomba explodeaza unde nu este nimic, de exemplu in aer la 10.000 de metrii, apare viata? apare diversitatea care exista in prezent? laughing)
interesant.

| drutzix a răspuns:

Odata ce accepti magia ca lucru adevarat totul e posibil. Adica aici vorbim de oameni care cred in serpi vorbitori, tufisuri de foc vorbitoare, cutii care te omoara daca le atingi (chivotul), ca meriti pedeapsa capitala daca razi de un chel etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E penibil sa intrebi asta deoarece se stie ca era o arca foarte mare -_-

| Dragotta a răspuns:

Logic,au urcat doar o specie de ierbivore si o specie de carnivore si dupa inundatie, acestia s-au imperecheat si au avut mutatii si asa avem toate speciile de azi!

| Gizăz a răspuns (pentru Dragotta):

Eronat! De fapt, s-au împerecheat animalele cu seminţele de plante. D-aia avem o plantă care se numeşte Coada Şoricelului.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei123654789 a răspuns:

Arca este o minciuna...Noe a folosit...T.A.R.D.I.S.-ul!
Logic!
(comment dedicat fanilor Dr.Who)

| drutzix a răspuns (pentru Andrei123654789):

It's bigger on the inside or smaller on the outside? laughing

| Gizăz a răspuns (pentru Andrei123654789):

Da. Iar Dalekii şi Cybermenii s-au agăţat de acoperiş.

| vampyremisa a răspuns:

'Arca' este o metafora. Noe nu a luat pe nimeni. Poate acest Noe nici nu s-a nascut. 'Noe', si daca ar fi luat doua animale de acelasi fel, acestea ar fi murit de foame. Marea Inundatie a avut loc, dar nu a omorat oamenii, ci atlantii. suntem a 4a populatie de pe pamant, si nu ultima. Noi vom murii prin foc.
Metafora se refera la selectia naturala. Te adaptezi sau dispari. Nu este atat de greu.

| Robyi a răspuns:

Pai arca lui Noe a avut aproximativ 160m lungime si cam 30m latine (spune un studiu). Deci a fost mare, au incaput toate animalele.

| Mașka98 a răspuns:

In arca au intrat doar cate doua animale din fiecare specie. In plus arca a fost imensa, avea 130 m lungime, 20 m latimea si 13 m inaltimea.