| anonim_4396 a întrebat:

Cum il vedeti pe Santan?
Bun sau Rau?
Cum il vede crestinismul pe Satan?

In iudaism: Satan este un inger de care se foloseste Dumnezeu pentru a incerca omul in diferite situatii, de obicei legate de nivelul sau de credinta.

In crestinism: diavolul si Satana reprezinta un inger cazut care s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu. Satana este raul suprem care doreste sa distruga lumea.

Care dintre cele doua religii au adevarul?

4 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Păi,eu nu-l văd pe Satan.
Iar cine-l vede, ori e drogat, ori nebun.

| RAY a răspuns:

Nici una, personajul in cauza e imaginar omul a vrut asa dea vina pe cineva pentru raul creat de el ipocrizie curata si atunci ne mandrim cat de morali suntem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yokai? daca ai noroc o sa-l vezi pe satan. bunicii mei l-au vazut.parintii mei l-au vazut. dupa seceta si scumpirile actuale, probabil, nu-mi doresc dar o sa-l vad si eu.chestia e, daca o sa-ti placa sa-l intalnesti putica.findca pe langa o simpla seceta si o eventuala criza alimentara, te vei lovi nene de toata rautatea omului, care va vrea sa supravietuiasca calcandu-te pe tine in picioare, familia ta, ca sa scape el.si asta de la bunul tau vecin pana la politicianul cel plin de putere. cand vei vedea ca adevarata fata si caracter a lui satan depaseste cu mult puterea voastra de intalegere, si veti incepe a striga cu ochii la cer.s-a mai intamplat.nimic nu e nou sub soare.

| MariaAnda a răspuns:

Cu toti vor zice partea lor de religie happy Dar daca o luam logic ar trebui sa ne gandim asa : In lume exista dorinta de rau si raul in sine. Asta inseamna ca exista o prezenta mai puternica decat noi care ne influenteaza sa facem rau. Asta ar arata ca Satan este cel ce vrea nimicirea lumii, inclusiv a lui Dumnezeu. Stiu ca poate parea subiectiv, dar chiar am luat-o pe o cale obiectivawinking