| Monyyyyy a întrebat:

Cum putem aduce România la credință de mai demult? Sunt multe profeții ca va fi o țară divină noul popor al lui Dumnezeu.A fost numită grădină Maicii Domnului sad Vreau să ne revenim

Răspuns Câştigător
| TicTac47 a răspuns:

Monyyyyy daca Dumnezeu a zis asa inseamna ca asa va fi. Tara aceasta va fi incercata pana cand se vor intoarce toti. Si sa vezi atunci cum o sa fuga toti in haita dupa Biserica Ortodoxa cand va veni razboiul si vremurile din urma...

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O noua inchizitie.

| doctorandus a răspuns:

"Deşi pare de necrezut, astăzi nici un istoric mioriţic nu vorbeşte despre lipsa «ortopraxiei». Aşa depărtaţi erau creştinii de Biserică, încât a fost nevoie ca Nicolae Mavrogheni să dea legi, ca pe timpul lui Carol Cel Mare în Occident, prin care să-i oblige pe creştinii ortodocşi, sub aspre ameninţări, să participe la liturghiile dominicale. Singura mare diferenţă dintre legile lui Carol Cel Mare şi ale lui Nicolae Mavrogheni era timpul când au fost date. În Occidentul carolingian aceste legi fuseseră date cu o mie de ani în urmă! Comentariile sunt de prisos!" Romeo-Valentin MUSCĂ, ORTODOXIA MIORIŢICĂ: Creştinismul valah, de la gotul Ulfila la evreul Wurmbrand, p. 18.

| thealchemist a răspuns:

Profetii, gradina, tara divina, noul popor al lui Dumnezeu,?
are you on drugs?

| TicTac47 a răspuns (pentru thealchemist):

De ce Cedryk cantaretul de rap s-a convertit si tu nu? Era efectiv un ateu si acuma il vesteste pe Dumnezeu mai ceva ca un apostol.
Deci era ateu da?
S-a convertit da?
Deci Dumnezeu exista, problema e ca noi nu venim la el.
https://www.facebook.com/ALuna.ucj/videos/793610113994318/

| TrăieşteClipa a răspuns:

Avand in vedere ca Iisus a fost evreu si nu a vorbit de rau niciodata religia din care facea parte, nu cred ca ortodoxia este asa de adevarata.
Este religia evreilor modificata pe ici pe colo prin punctele esentiale.
Mai grav este ca multe dintre conceptele evreilor au fost intelese gresit.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu stiu, intr-o tara in care 10% din populatie merge constant la Biserica, desi 98% se declara crestini, din care 90% ortodocsi, e cam greu. Si e greu, caci minoritatea aceasta crestin practicanta este foarte prost inteleasa de atei si necredinciosi, care sunt mai multi. "Multi chemati, putini alesi." Si sa stii ca in Romania e o situatie religioasa mult mai buna decat in alte parti, de ex in Estonia, doar vreo 16-20% din populatie e crestina, si stim ca are cea mai mare rata de sinucidere din Europa. In Marea Britanie, din Biserici se fac cluburi si baruri, si in tarile nordice am auzit ca sunt foarte multi satanisti. Tragic. Mergem din rau in mai rau.

| malvinacroft a răspuns:

Lasa-i pe altii, trebuie sa iti revii tu si atat. Nimeni nu poate sa faca nimic pentru altii, decat daca ei vor. Si majoritatea nu vor. Daca tu ai credinta si traiesti conform credintei, o sa vrea si altii sa fie ca tine. Dar si asa e destul de greu sa fii tu fara pata...Romania ESTE gradina Maicii Domnului, dar nu datorita majoritatii oamenilor din ea, ci sfintilor pe care i-am avut noi pana acum - caci am avut foarte multi sfinti si ei au ridicat tara din punct de vedere spiritual, incepand de la Brancoveanu si pana la Valeriu Gafencu.