| OvisOvidiu a întrebat:

Cum puteti explica aceasta afirmatie din Luca 19:27
Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea.’"
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Foarte simplu. Creștinismul a fost conceput pentru a distruge păgânismul și pe oricine nu înghite dogmele creștine așa cum au făcut păgânii convertiți cu forța. În timpul inchiziției, biserica catolică reprezentată prin inchizitorii creștini au ucis probabil mii de păgâni care nu se făceau vinovați de nimic. Creștinismul a avut nevoie să distrugă tot ce ține de păgânism pentru a se putea dezvolta și înrobi spiritual tot mai mulți oameni. Imperiul Roman este un exemplu elocvent de putere globală care a căzut după ce a fost invadat de dogmele creștine. Probabil și Rusia unde evreii au instaurat oficial comunismul este un alt exemplu.
Versetul ăla nu este decât un exemplu biblic pentru modul în care păgânii (vrășmașii) trebuie să fie uciși (tăiați-i înaintea mea) dacă nu se conformează și nu se convertesc la creștinism (n-au vrut să împărtășesc pentru ei). Nimic diferit de modul cum păgânii erau torturați până la moarte în cele mai oribile moduri de către inchizitorii creștini (probabil majoritatea evrei).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cred ca erati vorbiti sa-l Blasfemiati pe Mantuitor!
Iata ca traiti!
Acum ati inteles Pilda?

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cam 500.000 de victime in 600 de ani de inchizitie.
Sa-i aminteasca cineva lui oprescudorin11 ca pericope adulterae(faza cu piatra si adultera) este un fals.Se stie asta de cateva sute de ani.In manuscrisele dinainte de sec IV nu exista sceneta respectiva.
Sau sa citeasca macar Wikipedia, si sa-si cumpere o Biblie decenta nu din cele modificate pentru oite.

| OvisOvidiu explică (pentru oprescudorin11):

Ce ai omule? A fost o intrebare intrebatoare laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu eram vorbiți, am văzut întrebarea și am răspuns de vreme ce mai sunt multe versete similare în biblie.
Apropo, nu cred o iotă din ce ai scris tu. Este un fapt psihologic zic eu pentru creștini să stâlcească orice fel de verset astfel încât să se conformeze cu credința lor.

"Probabil ca nu ai remarcat ca Iisus Chrisos a spus, in pilda de fata, 'TAIATI_L IN FATA MEA!"
Adica ce inseamna in Fata LUI?
Inseamna in a respecta Invataturile! "
Vezi ce ziceam? Nu are nicio legătură explicația ta cu ce vrea versetul să transmită.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Nu sunt dusmanos, nici razbunator, nici pricinos!
Iertati-mi interventia! uitati de mine! Si-mi cer scuze! De greselile mele necugetate!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

OK! Dar, ca de obicei, cei grabiti in a trage concluzii, fara a gandi si reflecta, nu asculta nimic, intrerupe conversatia prin promovarea propriilor sentinte, deja hotarate in interesul vostru!
Vreau sa spun ca Biblia, nu este accesibila celor ce cauta versete izolandu-le de context!
Iisus Cheristos, a zis doar ca sa veniti in fata lui cu dusmanii, spre JUDECATA!
Daca ar fi zis: 'omorati prin coclauri pe cei ce nu-mi IMPARTASESCA INVATATURILE' atunci v-as fi dat dreptate!
Dar El a zis, venit in fata MEA! Si ucideti-ii!
Alta nuanta!
In fine, v-as ruga sa preferati sa ascultati Sf. Liturghie,, aia este pentru mintea voastra de acum!
Biblia, nici inchizitorii nu ar trebui sa o interpreteze, nici unii din noi, care avem alte scopuri, care se dovedesc a semana cu promovatorii TERORISMULUII, cum este la ISLAM, si nu sunt adevarate concluziile voastre! Asa cred!
Daca sunteti de buna credinta si va considerati inteligenti si cunoscatori (in sensul EZOTERIC), apropiati-va de INTELES! Daca vreti sa batjocoriti, singura carte de spre ADEVAR, numai sa va continuati interesele voastre de moment, sau CATERINCA DE DOI BANI, pe teme Serioase, va voi alatura terorismului, extremismului.
Dar nu va voi ucide in Taina!
Caci!(asa cum ati sugerat voi!, nu este nevoie!
Daca as respecta Pilda lui iisus, sa va aduc in FATA LUI, ar trebui sa va IUBESC! Si va iubesc, macar ca nu stiti ce vorbiti!
Iar daca as fi vreun talhar, v-as ucide in TAINA!
IN FATA LUI HRISTOS, NUMENI NU POATE GANDI, NU POATE COMPLOTA, daramite sa ucida!

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este o ilustrare asa cum se arată în versetul 11, iar morala acesteia e arătata în versetul 26.

| relian a răspuns:

Adica cei invinsi aveau de ales, ori treceti la mahomedanism ori va tai capu, parca asa facea orice religie nu? De ce crezi tu ca o alta religie n-ar fi procedat la fel.

| oprescudorin11 a răspuns:

In Biblia mea (autorizata) scrie nitel altfel! Deci nu esti Crestin ortodox! Daca, insa nu as fi nici eu, te-as trimite la falsii vostri 'Invatatori' sa va explice!
Totusi, cu tine fac o exceptie si te-as ruga sa vezi si contextul, adica imprejurarea in care s-au rostit aceste vorbe.
Dar dintr-o Biblie originala, nu maculaturi!
Parabola acesta a lui IISUS Christos, se refera la faptul ca NU NOI SUNTEM INCHIZITORII, caci daca am fi ar trebui sa ne omoram dusmanii, cu mana noastra!
Ceea ce era impotriva invataturii LUI! Dar daca o vem face sa o facem nu in Numele lui Sfant, ci in nume personal!
Este o parabola la alta parabola, cea cu Maria Magdalena, mai putin profunda ca asta, in care spune INRI, ca sa ridice piatra, cel nevinovat sau mai putin vinovat decat femeia!
Probabil ca nu ai remarcat ca Iisus Chrisos a spus, in pilda de fata, 'TAIATI_L IN FATA MEA!"
Adica ce inseamna in Fata LUI?
Inseamna in a respecta Invataturile!
Deci nimeni nu ar facer asa ceva daca este Crestin!
Caci tot Christos a spus sa ne iubim dusmanii!
Crezi ca poti intelege?

| OvisOvidiu explică (pentru oprescudorin11):

Eu am biblia ortodoxa in casa.
Si sunt crestin ortodox happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Nu difera mult formularea ta, de ceea ce scrie in Biblia mea.
De alte consideratii, nu ma mai implic!

| oprescudorin11 a răspuns:

Frumusetea voastra, este ca ati readus pe 'tapet', neantelegeri MILENARE!
Numai si pentru asta, VA IUBESC! Chiar daca aveti anumite neantelegeri, poate si eu!
Este o vreme a comunicatiei (poate excesive si in graba), desi si amaratul de Einstein a dovedit ca 'Timpul nu exista), era insa destul de destept sa nu spuna prostii, inchizotiriale, ca sa nu fie nevoit un PAPA Catolic sa-si ceara scuze in fata adevaratei Biserici: cea ORTODOXA!
=Fericiti cei saraci cu Duhul-! Zicea Mantuitorul!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca ati reținut, Isus spunea, ca un om de vază si-a chemat slujile si le-a dat fiecaruia cum? dupa capacitate adica, adevarul care este de mare valoare l-a primit fiecare, dar si l-a insusit dupa capacitatea fiecaruia.Si, la rândul lor fiecare trebuia sa aduca rod, la vistieria omului de vază sau al regelui la care slujau.Trebuia sa duca mesajul lui Dumnezeu, la oameni de orice fel, si sa-i învețe adevarul iar adevarul restabilea relația dintre ei si Dumnezeu.Astfel respectau porunca Regelui consemnată in Matei 28:19, 20. Dar cei care nu au respectat porunca, si au tinut mina (adevarul)ascuns, s-au facut vinovați de neascultare si trebuiau inlaturati (taiati), Citeste PSALMUL 37:9-11.Ezechiel33:1-9 (citeste este important)!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Deci cei care nu sunt supusi si nu asculta de Dumnezeu si de Regele de drept Isus se dovedesc a le fi dusmani, sau împotrivirii fiind supusi lui Satan conducătorul acestei lumi. 1Ioan 5:19.

Răspuns utilizator avertizat
| unprietenaproape a răspuns:

Cine a spus asta? spune mi si mie

| OvisOvidiu explică (pentru unprietenaproape):

Scrie in biblie cauta Evanghelia lui Luca 19/27