| ElLuTzZa a întrebat:

Oamenii nu sunt pasari calatoare si migrarea lor se explica nu prin legile biologice ci prin cele sociale.....cum puteti explica aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| LilGh0st a răspuns:

Poti raspuunde la aceasta afirmatie printr-un cuvant: "nevoie".
Pe urma dezvoltam acest cuvant, spunand ca pasarile calatoare au nevoie de hrana, de caldura si pentru acestea trebuie sa migreze in fiecare toamna spre sud, dar se intorc in fiecare primavara, din dorul de casa. Acestea le poti corela cu legile biologice. Oamenii nu sunt nevoiti sa migreze pentru acestea, fiindca au fost inventivi si au descoperit metode de hranire si de incalzire in mediul lor. Dar exista alte nevoi, alte motive sociale prin care sa explici migratia populatiilor. Nu stiu multa istorie, dar google te poate ajuta mai mult cu istoria migratiilor.