| Liberingandire a întrebat:

Cum vi se par asemenea pedepse mijlocite de YAHWE?
Deuteronom 22: 28 Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întâmplă să fie prinşi,
29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa intelegem ca nu este destul ca fata a fost violata o data (si a suferit probabil un soc psihic major)-ci acum este data sa fie violata zilnic--si pentru ce mai plateste violatorul 50 de sicli de argint tatalui fetei?
Asta sa fie oare pretul fetei? sau doar pretul furtului virginitatii(al violului)?
Se presupune ca asfel trebuie sa fie iertat de tatal fetei? Sau poate de Dumnezeu?
Ce legi de RAHAT-chiar si pentru vremea aceea!(sa nu mai spunem ca asfel se indeamna la viol-adica:sa presupunem ca unui barbat ii place o fata-aceasta insa NU il place-el o violeaza de fata cu altii si ea este OBLIGATA sa mearga dupa acel barbat!
Unde este dreptul femeii, al OMULUI?
Mai IMPORTANT-unde este dreptul de a ALEGE(in Biblie este specificat acest drept ea spunand ca"omul este liber sa aleaga intre bine si rau'')
Aici de ce nu se aplica?
Cata TAMPENIE si NEDREPTATE!

34 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Nu draguta, dar ceea ce scrii tu ca Yahve este un zeu salbatic, salbatici sunt cei ce-l resping, catre cine se indreapta nu stiu. vai lor. Pai este desigur descris adevarul in biblie numai ca nu oricine il gaseste, ci cel care Iehova il atrage sa-l gaseasca.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Asta e, dar de ce nu mi-ai scris un verset biblic, nu o tampenie /? Uite eu iti scriu o indicatie catre doua versete, daca poti sa le apreciezi tongueroverbele17:20-24; Proverbe19:1-5. Ei bine, multumesc ca ti-ai facut timp sa conversam, chiar daca ne intepam, poate, ca nu numai ucrainieni nu se plac, dar cei care vor sa-i fie placuti lui Dumnezeu, trebuie sa invete sa se accepte.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Uite ce patesc cei care-l resping pe Yahwe : http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/aberatii-din-biblie Ce,, frumos'' NU? ce iubitor, NU? Acest Yahwe a fost impus cu forta si prin frica, turmei de CREDINCIOSI CARE CREDEAU CA ZEUL LOOR ESTE STAPANUL INTREGULUI UNIVERS, CHIAR DACA EI HABAR NU AVEAU CE FORMA ARE PAMANTUL! de rasul curcilor!

| milan9 a răspuns (pentru Liberingandire):

Satan se afla "in spatele" libertatii umane, dar in mod special in spatele sectelor tendentioase, malitioase, ipocrite, disimulante în interes propriu, falsificatoare cu orice informatie, cu orice adevar...

Si are ceva de impins "de la spate" acest Satan, pentru că nu există doar o singură sectă, ci vreo 40000 numai... sad