| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu a creat omul, a dat legi care sa fie respectate apoi a trimis pe isus care sa modifice totul ce a scris el? dumnezeu nu stia ce a facut cand le-a dat? cine a creat omul dumnezeu sau isus? cine are dreptate tatal sau fiul? de ce sa cred in fiul? de ce numai sunt valabile legile astea?

Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi,

29omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentru că a necinstit -o, s'o ia de nevastă, şi nu va putea s'o gonească, toată viaţa lui.

24 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Cred ca tocmai ti-am spus ca trebuie sa tii cont si de contextul istoric. Legea aceea a fost data cand evreii erau un trib needucat, fara acces la nici un fel de educatie, inconjurati de popoare care si-o trageau cu animalele si care faceau incest la greu, iar ca sa nu fie influientati cel mai bun mod de a fi protejati este printr-o lege foarte dura.Iar la acest verset ti-am raspuns la intrebarea de data trecuta, daca ai ceva ce nu ti-a placut in acel raspuns, spune-mi.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Inteleg eu vream sa vad ce spun crestini, in ce carte cred acum noul sau vechiul testament?

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in noul testament normal, dar oricum ar trebui sa treaca si ei mai departe."Dumnezeu" ne-a ajutat in evolutia noastra, dar acum e timpul sa trecem la alt nivel.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Deci daca respect legile alea din vechiul testament e pacat?

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca este, deoarece contextul istoric s-a schimbat foarte mult, nu suntem un trib salbatic inconjurati de popoare care fac tot felul de orgii, acum intraga umanitate face orgii laughing. Vechiul testament nu este exipirat, el mai este in biblie pentru a arata planul de salvare a lui Dumnezeu care apare inca din geneza.
Dar de ce ma intrebi pe mine de pacat?

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Ca vad ca sti sa explici biblia, maine te vad popa

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing se castiga bine ce pot sa spun, numai ca m-ar bufnii rasul cand vine una sa imi spuna ce pacate a facut ia si cred ca imi pierd credibilitatea.Deja fac o facultate care nu are legatura cu cele sfinte laughing.

| CandyTetris a răspuns:

In primul rand, nu stiu exact versetul, dar Isus spune la un moment dat ca el nu a venit sa strice legea, ci sa o implineasca.Asta in contextul in care multi intelegeau tot mot-a-mot si nu stiau unde e granita dintre a respecta o serie de cuvinte date intr-un anumit context si a respecta pur si simplu binele.
Legea respectiva si in general majoritatea legilor din biblie nu mai sunt valabile pur si simplu fiindca traim intr-o societate complet diferita in care in primul rand biserica nu mai este o autoritate si in al doilea rand legile morale sunt complet diferite.In opinia mea(nu zic neaparat ca e corecta, e doar intelegerea mea fata de Biblie) singurile legi care sunt inca valabile pentru noi, cei din ziua de azi, si vor fi pe veci valabile sunt cele 10 porunci scrise de Dumnezeu si sfaturile date de Isus.Restul sunt doar legi si ganduri ale unor simplii oameni ce traiau intr-un anumit context social.Pot fi evident analizate, se pot scoate invataturi, trebuie doar sa fim constienti de faptul ca societatea de atunci si cea de acum sunt din punct de vedere moral doua specii diferite. Daca vrei sa intelegi cu adevarat ce inseamna astea doua versete va trebui sa intelegi intai cum functionau si cum gandeau oamenii atunci, acolo.Hope I heped.happy

| anonim_4396 explică (pentru CandyTetris):

Daca doresti poti cauta versetul pe net nu mint vezi intrebarea mea anteriora, eu ma intreb tot cei din vechiul testament e expirat? e pacat ca sa respect legile alea?

| CandyTetris a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu mintihappy
Nu e tot ce e in vechiul testament e expirat. Spre exemplu in vechiul testament se spune de mai multe ori sa ai grija la dieta, sa nu mananci porc, sa mananci carnea de pasare s.a. Asta e evident o "lege" care poate fi aplicata si in ziua de azi, si nu a fost data atat intr-un context social cat pentru a ajuta omul sa ramana sanatos.
Important e sa analizezi.Sa nu citesti tot mot-a-mot si apoi sa incepi sa rationezi de ce a-ti taia o mana sau a-ti scoate un ochi e complet normal si crestinesc in ziua de azi. Conteaza doar sa-ti pastrezi mintea deschisa, sa traiesti in pace cu tine si cu cei din jur.
Nu e pacat sa nu cercetezi vechiul testament daca esti constient ca poti intelege(cum fac majoritatea penticostalilor).Nu e pacat sa vrei sa intelegi fiecare cuvant din Biblie si sa o studiezi alaturi de manuale de istorie si alte carti ajutatoare(cum fac majoritatea adventistilor).E pacat sa alegi sa urmezi o lege pe care nu o intelegi complet, fie ea din noul testament, vechiul testament, din coran sau orice alta carte sau set de legi.E pacat sa urmezi o lege atunci cand constiinta iti spune sa nu o faci.
Biblia nu e un set de legi stricte, e un ghid spre a trai o viata ordonata si fericita.Isus a incercat in mai multe randuri sa arate lucrul asta prin pilde si prin actiunule lui.Fiecare lege are o limita: in momentul in care constiinta iti spune "legea asta nu mai e ok" sau "legea asta ma impiedica sa fac o fapta buna", e pacat sa o respecti. Spre exemplu:Consideri ca a manca porc e pacat, dar daca prin a manca niste mici poti castiga niste bani pe care sa ii dai saracilor, e pacat sa nu ii mananci.E doar o chestie de echilibruwinking. Again, hope I helpedhappy

| anonim_4396 explică (pentru CandyTetris):

Dar de unde sti ca la dumnezeu i place ca tu manci carne de porc?

| CandyTetris a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi, stii cand Isus facea vindecari in sabat, si erau unii care ziceau ca e impotriva legii si ca e pacat? Ca sa ajute niste oameni bolnavi Isus a calcat de mai multe ori peste "lege".E acelasi principiu si se aplica in orice context: care alegere ma afecteaza pe mine si pe cei din jurul meu intr-un mod pozitiv, si care ar putea avea urmari negative.

| anonim_4396 explică (pentru CandyTetris):

Ce raspuns dai, tu faci misto de mine? eu vorbeam de vechiul testament e pacat daca respect legea de acolo

| CandyTetris a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce separi "legea din vechiul testament" de orice alta lege? Si de ce zici "legea" nu "legile"? Exista vreun fel de cult care a inventat o "lege a vechiului testament"?
Cand am zis ca principiul respectiv(o lege trebuie respectata atat timp cat te lasa constiinta) se aplica pentru orice lege, e evident ca include si legile din vechiul testament...nu?straight face

| anonim_4396 explică (pentru CandyTetris):

Atunci legea de mai sus e valabila ce tot ma contrazici aiurea

| imale a răspuns:

Dumnezeu nu l-a trimis pe Isus sa strice legea, din contra Isus a fost trimis sa innoiasca legea.Omul a fost creat de... Tatal si Fiul (Dumnezeu si Isus)..." Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Geneza 1.26.

| anonim_4396 explică (pentru imale):

Deci vechiul testament e expirat? cei care fac ce scrie mai sus e pacat?

| anonim_4396 explică (pentru imale):

Am inteles, dar daca fac ce scrie sus e pacat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raymusic,de ce iti place sa rastalmacesti totul? De ce vrei sa bagi zizanie intre oameni? Iisus nu a fost pe pamint sa incalce sau sa schimbe legile Tatalui,ci sa ne mintuiasca de cele rele,sa preia asupra Lui, pacatele, fara de legile omului.Normal ca Dumnezeu a creat totul.Tu trebuie sa crezi in Iisus pentru ca prin el esti mintuit de Dumnezeu. Legile sint valabile,numai ca omul in netrebnicia lui, nu le mai respecta, de aceea am ajuns la atitea chinuri si suferinte.Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am avut o singura intrebarea a expirat vechiul testament?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ti.am spus ca nu sti nici tu ce esti de fapt, esti un ateu cautand adevarul, si nu e ateu care sa nu macar acolo incearca el sa se convinga dar satana in insala si o tine cu a lui, sa fi iubit

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti un om fara creier

| Iustin_7241 a răspuns:

Iisus si Dumnezeu este una si aceiasi persoana. Sfanta Treime este o singura persoana compusa din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh. Dar cred ca iti este destul de greu sa pricepi aceste lucruri atat timp cat nu esti crestin-ortodox asta fiind vizibil in intrebarea pe care ai pus-o unde Iisus este scris cu un singur,, i", asta fiind o blasfemie.

| anonim_4396 explică (pentru Iustin_7241):

Bine dar daca respect vechiul testament fac pacate?