| Holiday a întrebat:

Daca Adam si Eva se spune ca au fost creati "perfecti", oare Eva avea dimensiunile 90-60-90, acceptate de unii azi ca ideale, sau pe vremea aia erau alte standarde?

As intreba ceva si de Adam, dar ma abtin, oricum cine vrea sa-si dea cu parerea si despre intrebarea nerostita (cea despre Adam), e binevenit.winking

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Racordat cu mitologia greaca se precizeaza ca femeia perfecta,Pandora in acest caz, ar fi fost frumoasa, inteligenta, inteleapta si talentata.
Cad despre frumusete, nu se specifica exact in ce sens, insa stim deja ce insemna frumusetea pentru greci in antichitate.

Barbatul perfect, tot conform mitologiei, a fost creat de Prometeu din... ei bine, din ce crezi? Din lut.
Nu se specifica nimic despre dimensiunea penisului in ori si ce caz.

| Elvina a răspuns:

Ma indoiesc ca avea aceste dimensiuni, mai degraba era o tipa destul de dezvoltata si cum Adam nu prea avea pe cine alege, a ales-o pe ea.

| sublime89 a răspuns:

Iti dai seama ca nu aveau pretentii prea mari nici unul dintre ei, pentru ca n-au mai vazut niciodata alti oameni. Deci Eva ar fi fost "perfecta" in ochii lui Adam fara probleme, si la fel si invers.

| gingergirl1 a răspuns:

Adam si Eva nu erau perfecti din punct de vedere trupesc, pe atunci nu exista pacatul, deci nu aveau pacate, ceea ce inseamna ce erau "sfinti". Si dupa urmeaza poveastea cu sarpele si ispita si etc.winking

| Holiday explică (pentru gingergirl1):

"Adam si Eva nu erau perfecti din punct de vedere trupesc..."

Multi credinciosi nu prea sunt de acord cu tine, avand in vedere ca se emite ipoteza conform careia trupurile alea ale lor ar fi putut trai vesnic, logica ne spune ca ar trebui sa fi fost perfecte. Sau mergi pe idea ca "perfect" in cazul de fata ar fi sinonim cu indestructibil?

| gingergirl1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu m-am referit la asta, a fi sfant inseamna a nu avea pacat, la asta m-am referit. "a fi sfant" nu inseamna ca traiesti vesnic(AICI, pe pamant)

| AwaZoh98 a răspuns:

Dimensiunile 90-60-90 reprezinta perfectiunea in ziua de azi. Secolul in care doar asta conteaza.

In acea perioada, a "creatiei", perfectiunea reprezenta cu totul altceva. Capacitatea de a gandi, de a avea cele 5 simturi, de arata dupa chipul si asemanarea creatorului si ....de a avea sentimente.batting eyelashes

Daca cei doi se iubeau, inseamna ca erau intr-adevar perfecti... unul pentru celalalt.

Si la Adam, erau aceleasi aspecte valabile. Pe vremea aceea, erau altele lucrurile care contau cu adevarat...

Ce-mi place mie sa raspund la intrebarile tale! laughing

| Inferno a răspuns (pentru AwaZoh98):

"erfectiunea reprezenta cu totul altceva. Capacitatea de a gandi..."
Adam si Eva nu aveau discernamant ei nu putea face diferenta intre bine si rau. De unde pana unde ca ar fi fost mari ganditori?

"Daca cei doi se iubeau, inseamna ca erau intr-adevar perfecti... unul pentru celalalt. "
Asta nu scrie in Biblie e filosofie trepanata de pe Facebook, ce legatura are cu crestinismul?

Dai raspunsuri lacunare si amesteci crestinismul cu ideile adolescentine ce-ti trec prin minte.

| Holiday explică (pentru AwaZoh98):

"Capacitatea de a gandi, de a avea cele 5 simturi, de arata dupa chipul si asemanarea creatorului si..."

Deci accepti ideea ca puteau avea 1.50m inaltime, erau parosi si stirbi, de exemplu?

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Inferno):

Prin "capacitatea de a gandi", m-am gandit la abilitatea de a se descurca singuri, putand face diferenta intre bine si e rau si a alege ce este util pentru ei. A gandi in sensul de a isi putea cauta singuri de mancare, de a vorbi..etc.

"Dai raspunsuri lacunare si amesteci crestinismul cu ideile adolescentine ce-ti trec prin minte. "

Multumesc! big grin Cel putin dau raspunsuri directe! Nu ma abat de la subiect, ca altii. Ce legatura au Adam si Eva cu mitologia greaca? straight face Sau crezi cumva in mitul originii omenirii?