| bleakk a întrebat:

Daca ani de zile ai fost un practicant/religios(crestin) care ai incercat sa tii cu sfintenie doctrinele religiei tale,ai avut baze pur crestine inradacinate in minte, ai deja (in minte) "colorat" un tablou in ce inseamna viata si brusc s-ar rupe firul (dat fiind ca pur si simplu nu mai crezi/accepti cele ce ti s-au spus) ce ai face? Cum ai putea sa "reincepi" tu fiind singurul intr-o societate pur religoasa?

21 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Daca erai genul super ipocrit, cum sunt majoritatea teistilor, o sa iti fie foarte greu, ca nu mai poti da vina pe diavol si nu mai poti face mai mult rau decat poti duce ca apoi o sa iti cureti constiinta cu o spovedanie, nesincera, daca nu, e chiar fain, e acel sentiment minunat pe care il simti iesind din cada dupa ce ai stat cel putin o zi in mocirla, daca cea care te-a facut sa renunti la prieteni imaginari a fost gandirea, oricum ar fi lucrurile, o sa te descurci si viata o sa fie "luminoasa".

| suffarstar a răspuns:

Trebuie să fii sincer(ă) cu tine în orice secundă a vieții. Ai grijă să nu cazi în cealaltă extremă și ura sau disprețul să-ți întunece judecata, fi mereu deschis(ă) la minte.

| Jardelin a răspuns:

Mai intii ca nu s-ar rupe firul! Dacă ai in tine înrădăcinata o credința, e foarte greu sa o mai scoți.

In al doilea rind de unde sa știm ce vom face?! Crezi ca avem pregătit un plan B pentru situații in care ne scoatem credința din suflet? Cine se gindeste la asta?

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru mine nu a fost greu sa rup firul. Inainte chiar eram credincios, dar nu ai cum sa nu observi ca multe sunt puse gresit si ca sunt prea multe contradictii intre religii si chiar in fiecare ''carte sfanta''. Daca incerci sa gandesti cu propriul creier nu e greu, trebuie doar sa accepti.

| Jardelin a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Întotdeauna firul se rupe dacă e prea subțire, adică dacă credința e prea slaba. Probabil asa s-a intimplat si cu tine.

Știi cum e cu credința si cu tot ce ține de ea, cărți sfinte, practicare, trăire, dogme, biserica, etc? Dacă ai in vedere lucrurile bune si efectele pozitive nu ai cum sa renunți la ea! Dacă ingnori părțile pozitive si te gindesti la neconcordante, greșeli, aspecte negative, atunci te îndepărtezi de biserica si renunți la credința devenind ateu.

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Jardelin,inteleg ca incerci sa aperi o pozitie.Dar totusi e destul de normal sa te intrebi si despre partile negative

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usor s iei singuri decizii sa sa vezi ce e bine si fara acele dogme mizerabile.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Fiecare Războinic va primi apreciere și poziție de seamă în Iad. By bucurialuisatan.com

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Pai sa poti avea gandirea cum ai avut-o inainte.Gandeste-te ca Dumnezeu este Tatal nostru al tuturor si El ne ajuta in viata.El controleaza totul.Gandeste-te la lucrurile acestea si gandeste-te si ca daca nu te duci la Biserica nu este bine un mare pacat cred ca capital este lenea. lenea sa nu citesti biblia, lenea sa nu ajuti oamenii din jurul tau si sa stai acasa Duminica. Gandeste-te la lucrurile acestea

| Djnicnr a răspuns:

In primul rand, nu exista o societate pur religioasa (nu poate fi toata lumea spalata pe creier) si in al doilea rand, nu e nimic anormal in a nu face parte dintr-o turma!

| Jardelin a răspuns (pentru Djnicnr):

Care turma? Spui despre religiosi ca sint o turma? Eu iti spun ca ateii sint o turma in cel mai pur sens al cuvintului! Vrei sa-ti spun ce fel de turma? O turma care are si spirit (!), violenta verbala, intoleranta, fanatism, indoctrinare ateista, sentimentul ca ei, ateii, sint desteptii care "vad evidentele" iar religiosii prostii care "ignora", etc.

Uita-te doar aici pe TPU sa vezi cite invective se adreseaza crestinilor! Din, spalati pe creier, indoctrinati, prosti, cre(s)tini, ignoranti, fanatici, ipocriti, inculti, ucigasi in cruciade, etc, nu mai sint scosi! Vrei sa-ti dau si exemple cu indemnuri la omorirea religiosilor, tot de aici de pe TPU?

Despre ce vorbim? Asa va arata ateul viitorului? Plin de ura si desconsiderare? Draga FUKK (frumos nick ti-ai mai pus, te obsedează cumva?) ura si desconsiderarea valorii umane sint la temelia tuturori ororilor comise in istorie! Am pus o intrebarea nu de mult, "care este valoarea sufletului omului". Stii ce au raspuns ateii? NU ARE VALOARE! Infiorator!

Ce aduce bun ateismul? Poti sa-mi raspunzi? Ce a adus bun crestinismul se stie! Tu draga FUKK esti atee, te rog spune-mi care sint valorile promovate de ateism! Hai ca la batut in tastatura esti buna, dar ca sa imi spui dupa care valori, morale, spirituale, sociale se ghideaza (sau macar promoveaza) ateismul poti sa-mi spui?

N-as vrea sa contraataci criticindu-mi credinta, religia, etc., că stiu pe de rost toate reprosurile! Tu vorbeste-mi despre ateismul tau dacă stii si poti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Du-te culca-te! Ia-l si pe "michi maus" ala cu tine. Diferenta dintre atei si crestini e ca primii nu ii poti grupa oricat ai vrea, nu au un tel comun, o carte, o ideologie, nating, crestinii au, au si sfinti care le cer sa omoare, nu doar sa isi bata joc de cei spalati pe creier, indoctrinati, prosti, cre(s)tini, ignoranti, fanatici, ipocriti, inculti, ucigasi in cruciade etc.

"Am pus o intrebarea nu de mult, "care este valoarea sufletului omului". Stii ce au raspuns ateii? NU ARE VALOARE! Infiorator!", vai, dom'le, cat de mega-super-hyper infiorator. Ce valoare poate avea ceva inexistent? Creierul exista, te ajuta, si vad ca voi ii dati valoare 0, ca il paralizati, noroc ca organele lucreaza mecanic, norocul vostru adica, nu al nostru.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Va ca te cam maninca limbuta! Daca ii dai ignor cuiva inseamna ca iti pasa, parca asa spuneai in celalalt mesaj! Stii care e una din trasaturile prostiei? Este persistenta! Tu persisti sa ma iriti. La limita de a ma jigni, iar asta e un joc periculos pentru ca apar reactii de aparare cind te astepti mai putin. laughing

Ateii au o multime de trasaturi comune si DA ii poti grupa, inteligento! Se grupeaza si singuri in diferite asociatii si au si actiuni organizate! La nivel intuitiv se grupeaza chiar si aici pe TPU. Formeaza grupuri, se sustin, se completeaza, se incurajeaza, combat impreuna, deci nu poti sa-mi spui ca pe "primii nu ii poti grupa oricit ai vrea" din cauza ca "nu au un țel comun" (serios?), nu au carti si ideologie! Jalnica afirmatie! Tu chiar crezi ce spui?

Vezi ca mai multi oameni de stiinta (superdestepti!) au descoperit recent, ceea ce relgiosii stiu de mii de ani, ca oamenii au... suflet! Deeeeeci, daca exista are si valoare, nu? Dupa parerea ta de ardeleanca simpatica, ce valoare are sufletul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e prostie, te cicalesc din amuzament, ca te prea agiti, imi mirosi a ipocrit, mai mare decat majoritatea de aici.

"Formeaza grupuri, se sustin, se completeaza, se incurajeaza, combat impreuna" hai ca esti tare inteligen-t. Pai daca Gigel e betiv, nebetivii il vad, il miros, il combat, se completeza, se sustin, ca Gigel chiar e betiv, orice nebetiv vede asta, doooooooooooh.

N-a descoperit nimeni ca oamenii au suflet si bag mana in foc ca n-o sa descopere. Tot ce ai si tot ce esti e pentru supravietuire, supravietuirea "eu-ului material", nu existi in afara lui. Nu stiu ce particula de nu stiu ce mini energie nu inseamna suflet, in basmele voastre sufletul e constiinta, asa ca orice "descoperire" facuta de "oamenii de stiinta" in care nu e vorba despre constiinta, intreaga, e fâs.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma cicalesti din amuzament? Nu mi-am dat seama! Eu credeam ca din rautate. Dar daca spui tu ca din amuzament, te cred! (Asa-i ca sint mai simpatic decit prietenul tau, in care ai spus ca nu ai incredere? laughing )

P.S. Vezi ca am scris "relgiosi" in loc de "religiosi"!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu sunt genul redus mintal care se ia de greseli de tastare, puteam sa ma iau de "inteligent-o" ala, dar mi-a fost un fel de lene.

| Djnicnr a răspuns (pentru Jardelin):

Ateismul promoveaza gandirea libera, promoveaza logica. pomoveaza inteligenta! Voi ce promovati? Si nick-ul nu e "***"! Cat despre credinciosi, am intalnit si persoane extraordinare, dar tu esti cu adevarat cretin! Peace!

| Jardelin a răspuns (pentru Djnicnr):

Hai du-te si te culca! Si schimba-ti avatarul! Esti penibila cu FUKK-ul ăla pe frunte!

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Intr-un fel tot te-ai luat! Numai ca intr-o maniera ceva mai subtila! Oricum iti mulțumesc, fără ironia ta nu as fi observat!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ne, era exemplu doar, si dupa ce te-ai simtit dator sa te scuzi degeaba. laughing

Edit, da, m-am luat, subtil, uitasem.

| bleakk explică (pentru Djnicnr):

Daca te consideri unul dintre acei atei care promovezi logica, insa il bate destul de rau, ar fi mai bine sa incetezi.