| Barsic11 a întrebat:

Dacă ascult muzica rock păcătuiesc? Daca da vreu motive. Mulțumesc

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Orice muzica, care indeamna la violenta, imoralitate, spiritism nu e potrivita pentru un crestin.Dar acest lucru nu inseamna ca muzica rock in sine este gresita.

| RainmakerX a răspuns:

Eu ascult rock din cand in cand. Nu tot rock-ul este hard ca sa spui ca este de "satanisti". Atata timp cat melodia nu are cine stie ce mesaj atunci e okay.

| Felys a răspuns:

Pacat e sa faci rau altcuiva, sa minti, sa furi, sa faci rele condamnate de societate, nicidecum genul de muzica preferat

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde ce fel de muzica.
Cand ai pe scena o cada plina cu 80 litri de sange si capete de capra infipte in tarusi (Gorgoroth )nu este pacat. Este prostie amestecata cu nebunie.
In momentul in care desoperi ca iti place astfel de "muzica" ar fi cazul sa te gandesti sa ceri ajutorul unui psiholog bun.

| Deaad a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Https://www.youtube.com/watch?v=lty4o-LktNA

Ei bine,este muzica, chiar daca tu o desconsideri.
Si inca una foarte apreciata.
Se cheama black metal si face parte din ramura "extrema" de metal, locul unde "neinitiatii", oamenii care nu au urechea acomodata cu asemenea zgomot infernal si se simt ofensati de violenta trupelor extreme, nu au ce cauta.

| VelaJohnny a răspuns:

Depinde de versuri. Si eu is crestin, si ascult metal. Bunicii stiu ca nu ii place, dar pe mine ma destinde. Verific versurile sa nu fie cu injuraturi, sa incite la violenta, sinucidere, ocultism si asa mai departe si daca e okay melodia o bag in playlist laughing Nu e pacat sa asculti muzica rock, metal sau ce o fi, dar versurile te pot influenta, muzica are o influenta foarte mare asupra psihicului. La fel si cu prietenii, spune-mi cu cine esti ca sa stiu ce om esti. Daca asculti muzica depravata, nu dai dovada de om depravat? Asta e criteriul meu, ca si crestin, dupa care imi aleg muzica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A asculta muzica nu e pacat, poate fi orice.

| ?Panda? a răspuns:

Te poate influenta negativ. Adica daca asculti rock gen AC/DC, Ozzy Osborne sau altii de genu. Dar mie mi se pare ca este si rock ok, de ex. Iris sau formatii din astea care nu decapiteaza pasari, sau stropesc cu sange de porc fanii, sau mai grav, il slavesc pe Satana si pe Antihrist in melodiile lor. Depinde de trupa, melodie si versuri.

| Mi_Nam_Go_1993 a răspuns:

Muzica nu are legatura cu asta. Muzica este o cale prin care oameni isi exprima sentimentele si o inpartasesc ascultatorilor. Aculta ceea ce iti aduce o stare buna daca acesta este rock atunci poti asculta, nu e un pacat. Si eu ascult rock si nu am patit nimicwinking