| aabaaab3278 a întrebat:

Daca Dumnezeu a avut asemenea putere sa creeze intreg universul, de ce i-a trebuit coasta lui Adam ca s-o creeze pe Eva?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ca fix de prelevarea ADN-ului e vorba acolo.
Pe Adam il face din nimic, pocnind din degete,"Hocus Pocus" si gata, Iar pentru Eva are nevoie de prelevarea ADN-ului.
Nu putea tot cu "hocus pocus" si in cazul Evei?

| Dandanache a răspuns:

Eh, si tu acum. E doar un simbol, atomice, ca sa statueze intaietatea barbatului in fata femeii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a vrut acest lucru, iar întrucât Eva fusese creată din Adam, ei au devenit mai apropiaţi decât orice alt cuplu.

| milan9 a răspuns:

Ca sa exprime legatura profunda, genetica, fiintiala, ontologica, a celor doua genuri. thinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa arate ca barbatul e miezul din fanta.

In crestinism, femeia a fost facuta "din om, pentru om".

| Buresbista123 a răspuns:

Da ce i cu intrebarile astea? nu ai pic de rusine?

| CranK71 a răspuns:

Stiu ca nu are legatura dar din asta eu am dedus ca primul om care a facut un copil a fost un barbat laughing

| Annaaaaaa a răspuns:

Iti dai seama ca nu a existat cu adevarat un barbat pe nume Adam si o femeie pe nume Eva nu? Este o metafora