| Moisie a întrebat:

Daca Dumnezeu este ADEVAR si religia crestina este una care propovaduieste adevarul, atunci din ce cauza nu se propovaduiesc in Biserici acele adevaruri dovedite ale Stiintei, care sunt in contradictie flagranta cu minciunile religioase?

Iar daca biserica ocoleste adevarul dar urmeaza minciuna, de ce nu ocolesc adevaratii crestini o asemenea biserica certata cu adevarul?

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca tu NU esti crestin sa stii ca in nici un caz NU esti indreptatit sa calci in picioare invataturile crestine, si nici sa le FALSIFICI prin interpretarile dumitale asa cum vrei...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Vreau sa fiu "picky" si sa zic ca nu cred ca vrei sa folosesti cuvantul "FALSIFICI" ca asta inseamna ca ceea ce consideri ca el afirma este adevarat (deoarece falsifica pozitia dumneavoastra).

Apoi prima premiza a dumneavoastra este de asemenea gresita: adevarul e neutru de credintele celui ce le pune. Crestinii "incalca invataturile" tuturor celorlalte confesiuni crestine considerate eretice, sau a musulmanilor sau ateilor.

Important e sa dai un contra-argument daca consideri ca persoana a gresit si sa zici unde a esuat (dpdv logic, teologic, etc.)!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Vad ca in principiu aveti un rationament foarte corect!
Jos palaria!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nici in dovezile oamenilor de stiinta nu crezi asa ca despre care adevaruri vorbesti? Tu esti in contradictie si cu stiinta si cu religia. Ma intreb cum o fi vremea pe planeta ta.

| vega358 a răspuns:

Adevarul este in biserici

| Moisie explică (pentru vega358):

Da!
Ai dreptate, asa este!

| edward14 a răspuns:

Ateii nu sunt bineveniți în categoria `Religie`, pentru că practic, nu au așa ceva. Pa-Pa happy

| Moisie explică (pentru edward14):

Fals!
Si crestinii sunt tot niste atei!
Nu numai din cauza ca nu au niciun Dumnezeu, motiv pentru care i se inchina Christosului care a fost slavit sub numele de Lucifer, dar nici ei nu cred in toti Dumnezeii, asa ca daca Ateii nu cred 1n 100 de Dumnezei din 100, credinciosii nu cred in 99 de Dumnezei din cei 100!

| edward14 a răspuns (pentru Moisie):

Hai că m-ai spart! happy Vă las acum în ale voastre...

| Moisie explică (pentru edward14):

Am spus 100 de Dumnezei pe baza faptului ca in Biblie in Psalmul 82:1 vedem cum Domnul Dumnezeu prezideaza la o sedinta cu toti Dumnezeii...
In concluzie vedem ca in Biblie se recunoaste faptul ca sunt mai multi Dumnezei in care tu nu crezi, deci si tu ca si toti crestinii sunteti la fel de atei ca mine, care cred intr-un Dumnezeu, si anume in Dumnezeul Atotputernic care este format din Societatea oamenilor cu Constiinta avansata!