| нσяяσя a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic nu este normal ca acesta sa aiba un contra-candidat. Deci diavolul exista?

23 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Da, si este ateu.

| Hombre a răspuns:

Dumnezeu=Atotputernic= cu putere nelimitata=absolut.
Nu are contracandidat.
Diavolul exista dar nu contracandidat a lui Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Există. În mintea umană. Amândoi fiind creaţiile ei.

| Dumniezău a răspuns (pentru NOname):

Bine zis.Ma intreb, daca nu exista religia asta si nu credeam in fel si fel de zei, ce sa-r fi ales de rasa umana?

| NOname a răspuns (pentru Dumniezău):

Progresul ştiinţific nu ar fi stagnat vreo 1.000 de ani, iar între oameni ar fi mai multă pace şi mai puţină ură şi discriminare.

| danay72 a răspuns:

Da,exista si chiar din gradina Eden a reusit sa-si atraga adepti.Geneza 3:1-5.Apocalipsa12:9.1Ioan5:19

| zurick a răspuns:

Diavolul exista...Iar el nu e altceva decat tot o creatie a lui Dumnezeu care vrea sa aiba puterea si sa fie servit ca si Dumnezeu de aia a si devenit strain fata de Atotputernic...

| sublime89 a răspuns:

Pai cum sa aiba cineva atotputernic contracanditat? laughing Inseamna ca nu mai e, daca are concurenta.

| Lizzu a răspuns:

In teorie da, exista.
In practica nu se stie.

Mai simt cateodata ceva incurcaturi si piedici ca si cum si-ar baga coada cineva, dar nu stiu daca e el laughing
-Oricum, daca exista, sa fie sanatos. Poate e mai inocent decat crede lumea tongue nu uita ca a fost un inger de lumina pur.
Unii il infatiseaza pe Lucifer ca un inger luminos imbracat in alb si blond. Ei, ce zici? smug suna bine, nu?

| ErrorFound a răspuns:

Dumnezeu nu este atotputernic. Dumnezeu nu este nici macar atotstiutor.Ma rog, Dumnezeu nu exista in primul rand asa ca tot ce-am scris mai sus n-are sens.
P.S.Nici Diavolul nu exista.

| HueyFreeman a răspuns:

Ar trebui sa fi cel putin imbecil sa te opui cuiva infinit, deci nu, nu ar putea exista o fiinta asa de proasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eh,biblia il reprezinta pe diavol fie la capacitati egale fie inferior depinde de circumstante, intortocheate sunt caile domnuluilaughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Biblia ca benzile desenate cu Superman. A inceput ca cineva destul de mic cu chilotii peste pantaloni, iar acum este una dintre cele mai puternice fiinte din Universul DC, cu pantalonii pe deasupra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asa e

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus, care a trăit în domeniul spiritual înainte de a veni pe pământ, a vorbit despre Diavol ca despre o persoană reală.
(Ioan 8:44 - "Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii")

| Maxim96 a răspuns:

Diavolul are rolul de a incerca si-a ispiti pe om. Dumnezeu nu vrea ca noi fortati sa-L iubim, ci de bunavoie.Adica omul este liber sa aleaga de partea cui sa fie. Dumnezeu vrea ca sa-L alegem de bunavoie.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Dumnezeu nu vrea ca noi fortati sa-L iubim, ci de bunavoie.Adica omul este liber sa aleaga de partea cui sa fie"

--Fara sa vrei ai adus in discutie liberul arbitru, libertatea de alegere a fiecarui om, dreptul lui de decizie.
Acum, de ce mai exista iadul pentru pedepsirea celor care aleg calea diavolului si nu a lui dzeu? thinking ceva nu se leaga, vezi? recunoaste.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu ne-a creat pentru el, nu pentru diavol. Iadul este creat pentru diavol si ingerii lui, nu pentru oameni, dar care se va lega cu diavolul va merge cu acel caruia i-a slujit in aceasta viata.

| Scarbo a răspuns:

Asa cum nu exista bine si rau, asa nu exista nici raul suprem/ binele suprem.

| AOLEVRIC a răspuns:

Probabil da, suntem doar niste `muritori`nu putem sa afirmam acestea cu siguranta.

| TizZu15 a răspuns:

Da,cred ca exista.

| Lina1993 a răspuns:

"diavolul" nu trebuie interpretat ca pe un monstrulet malefic, incornorat care sta si mesteca intr-un cazan cu smoala incinsa, in casuta lui din iad laughing asta este deja poveste de adormit copii.
diavolul poate fi oricare dintre noi, atunci cand facem un rau voit
simplu

| dany248y a răspuns:

Da este adevarat.