| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Am cerut ieri lui Dumnezeu (public pe tpu.ro) sa mi se arate. Nu mi s-a aratat. Asta pentru ca nu exista. Nu credeti? Atunci cereti si voi lui Dumnezeu sa se arate daca tot e atotputernic si omniprezent. Nu e normal sa nu se arate din moment ce nu exista?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Faptul ca Dumnezeu se joaca de-a v-ati ascunselea e consistent cu psihologia sa infantila, prezentata in Biblie.

| ania a răspuns:

Feicitări pentru provocare. Elvrea mai mult să se reveleze decît vrem noi să'l cunoaştem. Aşteptă+te la aventura vieţii tale.M+aş bucura să ne spui cum începe.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ania):

Nu a inceput nimic. doar nu e prima data cand fac asta in public pentru a demonstra ca nu exista dumnezeu. am mai facut asta cum 4 luni si tot nimic. stai relax

| RAY a răspuns:

Ce nu exista nu se arata

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Don't worry, be happy...cand te astepti mai putin sau deloc ti se va arata tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multe pretenții ai și tu.
Îi ocupat săracu', o început ceva interesant la TV
http://i.imgur.com/ZK6HCdq.jpg

| BogdantheDreamer a răspuns:

Imi aduc aminte Omule de pilda cu Iisus in desert, cand a fost ispitit de Diavol.

"Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: "Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau"

Iar IIsus a zis : "Iarasi este scris: „Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau"

Asta faci tu acum.

| Cazacu_Marian_1993 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu stiu cat ii pasa de raspuns se vede clar ca lupta impotriva lui Dumnezeu si il ia in deradere

| Cazacu_Marian_1993 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Trebuie sa ai putina traire ca sa vezi nu pui intrebari despre Dumnezeu dar tu nu te-ai rugat niciodata in viata si ai fost la biserica numai de Pasti si atunci doar pentru amuzament

| DumnezeuTatal a răspuns:

Ce vrei, fiule? Ma jucam candy crush, n-am timp de paganismele tale acum.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru DumnezeuTatal):

Te-am vazut cand ti-ai schimbat usename-ul. esti BlackGordon big grin

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Shhhs, dar mersi de idee, numele asta e mai fain. smug

| pet555 a răspuns:

laughing)). Ce aiurea! Parca El sta sa se uite daca nu cumva are chef cineva sa Il provoace, ca sa se arate imediat! Niciodata nu L-a ispitit nimeni. In afara de asta, El se arata tuturor, dar in alt fel decat crezi, atata timp cat vrei sa observi. Nu mersi, nu nu Ii cer sa se arate, stiu ca exista.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru pet555):

Nu am zis "te provoc" am zis "cer"

| Mașka98 a răspuns:

Pai, uite de ce Dumnezeu nu raspunde la unele rugaciuni:
Dumnezeu nu răspunde la rugăciunile care contravin voinţei, sau cerinţelor, sale consemnate în Biblie (1 Ioan 5:14). De exemplu, Biblia ne spune să nu fim lacomi. Jocurile de noroc promovează lăcomia (1 Corinteni 6:9, 10). Prin urmare, Dumnezeu nu răspunde la rugăciunile în care oamenii îi cer să câştige la loterie. El nu stă pur şi simplu la dispoziţia noastră ca să ne îndeplinească orice dorinţă. De fapt, chiar putem să fim recunoscători că nu este aşa. Altminteri, am avea motive să ne temem de ceea ce i-ar putea cere alţii lui Dumnezeu (Iacov 4:3).

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Mașka98):

Nu e orice dorinta. si nu am cerut sa castig la loto etc.

| Cazacu_Marian_1993 a răspuns:

Putini sunt cei vrednici la care sa li se arate Dumnezeu.Trebuie sa te lepezi de tine si de lumea asta si sa urmezi calea sfinteniei nu doar sa respecti poruncile.Cum a fost tanarul ala din Biblie care L-a intrebat pe Mantuitorul ce sa faca sa mosteneasca Imparatia cerurilor.Si i-a zis: respecta poruncile. Si tanarul a zis ca a facut asta de cand s-a nascut si apoi l-a intrebat Mantuitorul. Vrei sa fii desavarsit? Du-te vindeti casa imparte castigul la saraci si vino de mi urmeaza mie....sau fericirile in care e una care spune ''fericiti cei curati cu inima ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.E foarte dificil mai ales in vremurile noastre ca si de ai porni pe calea asta si ti s-ar arata Iisus prima data sa stii ca e de fapt diavolul in intruchiparea Lui si alte capcane diavolesti si Dumnezeu exista dovada fiind aratata si pecetluita de Sf. martiri care au pierit pentru El si dovada ca ortodoxia e adevarata credinta o arata toate prigoanele care au luat in vizor ortodoxia si numai ortodoxia si nu alte religii ca doar binele pana invinge este intotdeauna lovit asa si biserica de pe pamant dar cea din cer e biruitoare iar stiinta e nimic pe langa puterea Domnului. Exista facultatile sufletului. daca iti taie cineva mana te doare nu? dar vezi durerea? nu o vezi dar totusi o simti asa si Dumnezeu.si multe altele.E foarte dificil

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Cazacu_Marian_1993):

Care "putini"? ca nu l-a vazut nimeni pe dumnezeu. e ca mos craciun. desi stai. ca sunt multi copii ce cred ca l-au vazut happy

| Cazacu_Marian_1993 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sunt o gramada de sfinti parinti...parintele cleopa, justin parvu, calciu dumitreasa sau cel mai cunoscut arsenie boca cum poti face atatea minuni fara sa nu-l vezi pe Dumnezeu. Chiar el spunea ''ma voi sa nu plangeti dupa mine ca eu stiu unde ma duc ca am mai fost acolo''

| andreiN2001 a răspuns:

La inteligenta ta mai oui doi bani si cumperi o creta.
Asta o spune un ateu, nu un pacalici ca tine.