| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Am cerut ieri lui Dumnezeu (public pe tpu.ro) sa mi se arate. Nu a venit. Asta pentru ca nu exista. Nu credeti? Atunci cereti si voi lui Dumnezeu sa se arate daca tot e atotputernic si omniprezent. Nu e normal sa nu se arate din moment ce nu exista?

36 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Credeam ca ti s-a explicat ieri ca daca X nu ti-a ascultat tie rugamintile nu inseamna ca X nu exista.
Decat daca X este prin definitie o entitate ce respecta poruncile oamenilor, cum sunt djinii din Aladin si lampa fermecata.

Din cate stiu eu divinitatea crestina nu este o asemenea entitate.
A nesocotit rugamintile a milioane de oameni atunci cand a trimis potopul (vezi V.T.) Drept urmare faptul ca nu asculta cererile a 10 oameni pe TPU nu discorda cu caracteristicile sale.

"Nu e normal sa nu se arate din moment ce nu exista?"

Da, numai ca reciproca nu e valabila.
Daca nu exista inseamna ca nu se arata.
Daca nu se arata NU inseamna ca nu exista.

| doctorandus a răspuns:

Ba da, ti s-a aratat, pentru ca nu poti vedea decat Natura si produse derivate din Natura. Dumnezeu e Natura.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru doctorandus):

Sunteți panteist?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru doctorandus):

In Biblie spune ca dumnezeu a creat universul deci nu e Natura.

| Dandanache a răspuns:

Vad ca insisti cu rationamentul asta de doua parale. Dar de data asta sunt de acord cu concluzia ta. Mi se pare mai acceptabil ca Dumnezeu sa nu existe, decat sa fii acceptat provocarea unui autoproclamat om de stiinta cu logica unui boboc de clasa 1. Decat un Dumnezeu fraier, care da raspuns solicitarilor oricui, mai abitir ca un functionar public, mai bine niciun Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este sursa energiei dinamice, dacă l-am vedea am muri. Dar prin intermediul creației îi vedem mereu calitățile.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Multi cred multe, dovada face diferenta.

| ania a răspuns:

Eu i-am cerut să mi se atate și a făcut-o, așa am trecut de la agnosticism la credință(în ultima mea întrebare am relatat experiența.Mă rog și pentru Tine, eu sunt convinsă că într-o formă la care nu te aștepți o va face, El e bucuros oricine îl caută sincer.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru ania):

Daca ai dubla personalitate sau prieteni imaginari nu e dovada ca exista dumnezeu. si in orice caz gandurile sunt slabe lucruri ca dovezi ca nu poti de exemplu sa imi dovedesti ca ai avut cu adevarat acele ganduri si pe langa asta ca au fost de la dumnezeu. eu l-am chemat si nu a venit nimic. daca e asa atotputernic sa se arate direct(fara prosteli subiective ce pot fi interpretate usor). si normal ca nu a venit pentru ca nici nu exista. mergi si consulta un psiholog.

| sublime89 a răspuns:

Vrei sa-i ceri cuiva imposibilul? Cere-i unui crestin sa demonstreze ca zeul lui exista. Sau cere-i sa demonstreze ca alti zei din alte religii nu exista.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si gainile si curcile din poiata mea s-or fi rugand sa ma duc sa ma vada dar pe mine ma doare in cwr de ce vor ele, stiu ca au apa si mancare, trebuie sa ma mai si odihnesc, nu putem juca pokemon impreuna.

| Clorox a răspuns:

Din nou, cu ce esti tu mai presus decat altii sa ti se arate dumnezeu? Valabil si pentru altii!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Un copil trebuie neaparat sa fie special ca sa isi vada tatal(un lucru banal in viata obisnuita)?

| Clorox a răspuns:

Nu trebuie sa fie special ca sa-si vada tatal!
Dar tatal lui nu o sa vina la el deoarece copilul acela nu crede in el (nu are tata). Sper ca stii ce zic!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

1."Nu trebuie sa fie special ca sa-si vada tatal!" deci se poate arata chiar daca nu sunt special.
2."deoarece copilul acela nu crede in el" pai tocmai aratandu-se m-ar fi putut convinge. e normal sa nu cred in lucruri pana nu mi se dovedesc.

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pai da ma, dar daca tu i-ai zice lui tac-tu ca niciodata nu a existat pentru tine si ca nu te-a ajutat si chestii de gen, normal ca nu te mai iubeste!
Stii ceva, m-am saturat de explicatii, crezi bine, nu treaba ta, nu imi pasa de tine, si nu imi storc creierii ca sa iti demonstrez ceva ce nu crezi ca exista! M-am saturat de comentariile voastre aduse crestinismului sau altor religii! Este treaba noastra ce facem, si nu cred ca va *** grija, daca voi nu credeti, OK! Cui ii pasa?! Vede-ti de drumul tau si gata, nu mai pune intrebari de genul! Nu vine la tine ca esti un arogant care tot sacaie crestinii!
De unde dracu vrei sa stiu de ce nu vine la tine? Nici la mine n-a venit, nici la altii! Asa ca taceti dracu odata si nu mai puneti intrebari de ****!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

big grin da' de ce asa suparata?
esecul e al vostru ca nu puteti dovedi. si a zeului atotputernic+omniprezent ce nu poate dovedi.
"dar daca tu i-ai zice lui tac-tu" pai asta presupune ca l-as fi vazut deja si stiu ca exista + am si vorbit cu el chiar big grin
te frustreaza ca nu poti dovedi. e normal.
"Nici la mine n-a venit, nici la altii" pai Mos Craciun vine mai mult decat zeul asta happy. normal ca nu vine la nimeni ceva ce nu exista.

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Kill me!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

"Asa ca taceti dracu odata si nu mai puneti intrebari de ****!"
eu fata de tine am vorbit calm si civilizat. happy in tara asta e legal sa vorbim.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

"Kill me!" neah. nu ma comport ca zeul tau primitiv care ucide oameni pe banda rulanta cu potopul si altele. happy

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cati ani ai? Sincer...

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

30 sincer. tu?

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sa te cred?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Vezi numarul acela din nickname de dupa "OmulDeStiinta"?

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Mda! Ma scuzati Domnule laughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Uite ce frumos iti explica aici :) https://www.youtube.com/watch?v=QWjnb2k24wY

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sunt 50\50!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Ok.atunci uite aici surse mai multe de informare:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html /
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici e o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events /
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro /
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ma mai gandesc! (Eu nu cred in dumnezeu, e mai complicat... Eu fac altceva)

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Pai da, gandeste-te. ca daca nu, vor gandi altii pentru tine, si vor alege in interesul lor si nu al tau. "eu fac altceva" altceva ce? inventezi propria varianta de zeu? happy

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu, nu conteaza laughing

| ExprimareLibera a răspuns:

Deci se pare că nu ești schizofrenic. Felicitari

| Piratul10 a răspuns:

"Shrek is life, Shrek is Love"
Uita-te la acest video pe YouTube si vei intelege totulwinking

| SpecialMan55 a răspuns:

Ca sa ti se arate trebuie sa ai mare credinta in Domnul Nostru Iisus Hristos pentru ca el se arata celor ce au credinta. tare destept te crezi!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru SpecialMan55):

Nu ma cred ci chiar si sunt. de exemplu stiu ce e C in E=MC2. pai tocmai pentru ca nu cred ar fi bine sa se arate ca sa ma faca sa cred. simplu