| andreiboss31 a întrebat:

Daca esti in armata si te intalnesti pe campul de batalie un soldat inamic si il omori si incepi sa te gandesti la fapta facuta, vreau sa intreb daca pacatul se iarta...

18 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In armata te supui ordinelor.

| danut a răspuns:

Daca faci apel la Dumnezeu si nu la vreun popa sigur ca DA!

| Purec a răspuns:

Totusi, tind sa cred ca in timpul unui conflict militar, numai la Dumnezeu si pacat nu te vei gandi! Daca orice fel de natiune ar veni sa atace Romania, sa ne atace familile si cei la care tinem, eu personal as ucide cu o placere imensa pe oricine vrea sa imi fure familia si toate la care tin. Cand as ucide un inamic, ar fi ca un fel de orgasm laughing)

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat nu face armata, daca isi iubeste aproapele.Matei22:37-39.Apoi,a fost profetit ca in ultimele zile, adevaratii crestini, nu vor mai invata razboiul.Isaia2:2-4

| neutrino a răspuns:

Depinde de cat dai preotului la care te spovedesti.

| milan9 a răspuns (pentru neutrino):

Este pacat sa dai bani atunci. Daca ai facut-o, trebuie sa te spovedesti... happy

| andreiboss31 explică (pentru milan9):

Nu am facut-o, doar eram curios

| milan9 a răspuns:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute".

Imediat după Învierea Sa (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor harul Său şi a confirmat puterea acestui har de a ierta sau ierta păcatele.

| sublime89 a răspuns:

Poate ca da, daca ar fi cine sa-l ierte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti credincios, nu omori, si nici nu esti militar, deci nu ai ce cauta pe campul de batalie.

| DeeaV a răspuns:

Mai bine sa iti faci probleme pentru pedeapsa de pe pamant decat de cea de pe lumea cealalta

| Blamely a răspuns (pentru DeeaV):

Care pedeapsă pe pământ dacă era un inamic?

| dogee92 a răspuns:

De ce sa omori?!
Stiai ca a existat caz in care un barbat a mers in razboi fara a pune mana pe arma? Si a primit si diploma de onoarewinking. Deci daca esti crestin nu ai nici un argument pentru a incalca Legea lui Dumnezeu happy.

| Holiday a răspuns (pentru dogee92):

Cum il cheama?

| Purec a răspuns (pentru Holiday):

"Cum il cheama?"

Adolf Hitler laughing A fost in Polonia, in timpul invaziei fara sa omoare pe nimeni si fara sa atinga vreo arma. Un adevarat erou crestin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru dogee92):

Doar nu te duci in armata ca sa tai paine.
Si cine este acel barbat?

| dogee92 a răspuns:

Spre surprinderea voastra acel om chiar existawinking. Dessmond T.Doss il cheama happy. Este un documentar pe youtube, il gasiti daca scrieti "necombatantul" happy.Mai cunosc un caz in care un soldat a mers in armata cu o pusca de lemn (facuta de el ), si nu a impuscat pe nimeni happy.
P.S- D

| dogee92 a răspuns:

*P.S- daca urmariti tot documentarul o sa vedeti ca la un moment dat este pus in situatia sa aleaga intre a omori inamicii sau asi omori colegii. Sa vedeti ce alegewinking...