| gyny22bug a întrebat:

Daca Eva si Adam au avut 2 baieti cum sa inmultit lumea?

Răspuns Câştigător
| andreypanter a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.
cred ca in mare parte are dreptate

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru andreypanter):

Atunci, de ce "adam si eva" au venit pe pamant, si dumnezeu ne-a lasat aici pe toti, chiar daca nu aveam nici o vina, ca o pedeapsa asupra omeniri? si asa existau oameni pe pamant, deci pedeapsa a fost pusa degeaba.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| wales a răspuns:

Informația te e greșită. Adam și Eva au avut foarte mulți copii, fete și băieți.

'' După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice.'' Genesa 5:4.

| Minks a răspuns:

A venit un inger si i-a inseminat artificial, cum a facut cu fecioara Maria.

| mihaibrasov a răspuns:

Au mai fost si alti oameni, nu doar Adam si Eva.

| valentingb a răspuns:

Esti fratele (sora, nu stiu exact) meu.mai mult nu spun
Haide totusi sa credem ca a fost un om, primul om, barbat, care s-a inmultit cu grupul lui de maimute aprroape om. Lucrul asta a fost dovedit de National Geographic.(genographic)
https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html
S-au luat probe de la 1 mil de oameni sau asa, si s-a stabilit unde a aparut omul si cum a circulat, si s-a dovedit ca Adam a fost primul om.A fost denumit Adam asa, sa se inteleaga ca e primul, fara legatura cu crestinismul

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru valentingb):

Bai nu va mai uitati dupa prostiile alea de documentare ca mananca numai rahat de unde stiu aia ca sa imultit cu maimutele au fost ei pe atunci si daca zic ei ca au evoluat maimuteleatunci de ce mai sunt si acum maimute ne evoluate

| Giinger a răspuns:

Asta ma intreb si eu...chestia cu Adam si Eva e tare incurcata!

| Dymytros a răspuns (pentru Giinger):

Se spune ca aveau si o sora, si s-au certat pentru ea ( cel putin asa am vazut intr-un documentar pe ( National Geografic )...

| sylarz a răspuns:

Cain dupa ce l-a killarit pe fratesu, a plecat din casa parinteasca si l-a gasit pe omul zapezii big grin killarindu-l si p acesta i a furat sotia si au trait fericiti pana la adanci batraneti tongue adam si eva ramanand fara copii au mai facut un baiat apoi pe care l-au numit seth tongue

| Minks a răspuns (pentru sylarz):

Si ala ce a rezultat din femeia omului zapezii te pomeni ca era Mos Craciun.

| DulceCaLamaia a răspuns:

Incest.

| Takocska a răspuns:

Si in plus in Biblie sunt numiti pe nume trei fii a lui Eva si Adam

| sylarz a răspuns (pentru Takocska):

Cum am zis eu tongue cain, abel si seth tongue fii lui adam si eva tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din maimute ma.ca doar nu era sa faca precum puiul? cu maimutele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu cum crezi ma idiotenie personificata?>de unde crezi tu ca vii? asa de curiozitate?

| xBebelushax a răspuns:

Copiii au facut cu Eva si asa mai departe...laughing alta solutie nu e. big grin

| shocky2 a răspuns:

Crede si nu cerceta! Nu cred ca are cineva vreo dovada ca Adam si Eva au existat cu adevarat. So. Fii credincios/a si vei avea probabil de castigat.

| Valy93 a răspuns (pentru shocky2):

Mda. Crede si nu cerceta. Ca sa ramai un prost, un incult si un dobitoc. Dati-va in *** toti astia care spuneti "crede si nu cerceta". Adica ceva de genul "crede in mintea ta acolo si ramai prost".

| cody95 a răspuns:

Intrebare generala este o discutie aici unii zic ca e foarte gresit ca e incurajat incestul si sunt tot felul de teorii mai bine intrebi un preot sau profesor de religie