| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt pe ciclu dar slujba se tine afara si nu voi intra in Biserica pot merge? Nu stiu de ce multe femei batrane spun sa nu mergi la Biserica cand ai menstruatie.

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Pai si daca te duci cand esti la menstruatie care e faza? Gestul conteaza. Nu asculta toate babele proaste. Timpul lor s-a dus iar logica le-a murit odata cu comunismul.

9 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Pentru că ești considerata murdară in a cea perioada și să nu spurci biserica, o prostie mentalitate medieval
Poți intră unde vrei, nu te controlează nimeni și nici nu-i cazul sa spui cuiva
Nu este absolut nimic murdar, spurcat într-un proces natural al organismului uman

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Dar la spovedanie? Poate dai de un preot mai amorez care te si verifica :)) n-ai auzit de cazul asta https://www.digi24.ro/......ea-1519021 :))
nu stiu cum e spovedania sau biserica in general ultima data popa a vrut sa scape de mine, sa ma transfer la alta parohie Fara sa glumesc.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine mor decât să calc pragul unei biserici, poate mă consider posedată și aruncă cu agheasmă pe mine

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Dar platesti contributia anuala la biserica?

| dinaprilie a răspuns:

Asta am auzit si eu din "batrani" ca inauntru nu dar afara da. Daca ti neaparat poti cere sa vorbesti cu parintele despre acest lucru. In zilele noastre am vazut ca sunt ogramada de "derogari".

| SingleForOne a răspuns:

Nu întreba femeile bătrâne, nici orice preot... întreabă pe cineva profesionist care a studiat serios despre aceste lucruri, fie în viața reală, fie pe un forum de socializare. Numai bine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur că poți. Acea lege din Vechiul Testament era o normă de igienă, când nu existau produse pentru protecție în acest sens. Du-te liniștită. happy

| tudorvolcano a răspuns:

După canoane, poți, dar trebuie să stai în pridvor.
Nu intra în naos, ca să nu ți se considere păcat.
E bine să ne luăm după ce spun Sfinții Părinți, nu după ce spun oamenii, sau ce spune capul nostru.

| Gligore2000 a răspuns:

O lege de acum cateva mii de ani promovata de babe la menopauza si de tarani indoctrinati.