| Maxim96 a întrebat:

Daca toti de la categoria religie am vorbi fata catre fata toti la un loc, atunci cum v-ati imagina discutia noastra? Ce credeti ca se poate intampla?big grin

61 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Hombre o sa ascuta coarnele caprelor sale si o sa cumpere saruri de baie pentru jacuzzi.
N0name o sa albeasca si o sa-si piarda splendidul blond, dar nu si blondittudinea ei, nerenuntand niciodata la ideile either.
Chiar si Dumnezau o sa fie prezent, dar n-o sa fie de partea pe care o crezi.
Eu fiu nevoit sa plec repede. Cand o sa fiu vazut in toata splendoarea mea, multi o sa orbeasca, altii o sa innebuneasca fiindu-le imposibil sa accepte ca asa o creatura poate sa existe. Ceilalti o sa incerce sa ma transforme intr-o pedeapsa divina, afirmand ca arat asa din cauza necredintei male si am sa fiu dat exemplu, asta are sa se intample daca nu va intoarceti spre Dumnezeu.
Lasand aberatiile mele la o parte, ateii o sa plece stiind ca orice ar spune, o sa fie in van.

| Exilee a răspuns (pentru Klepto):

NOname e blonda? Ia zi-mi. are mai mult de 26 de ani? Casatorita? De curiozitate. De-as fi fost mai in varsta, cred ca as fi fost un adevarat barbat pentru ea. Nu crezi? Intr-un post ( mai demult) a descris calitatile barbatului ideal pentru ea, si coincidenta: detineam fix acele calitati.

| ErrorFound a răspuns (pentru Klepto):

Ai niste concepte de gradinita si insulte de pre scolar. In primul rand, NoName nu e blonda nici la propriu nici in sens metaforic. Banuiesc ca esti nou si nu cunosti utilizatorii dar inainte sa mai insulti oamenii superiori tie, ar fi bine sa-i cunosti cat de cat.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Bai Gigi-duru', cred ca ai o problema in "perfectiunea" ta. Cum nici zeul tau nu e perfect, nici tu nu esti perfect. Principala ta defectiune ar fi viziunea copilareasca asupra lumii si prietenul tau imaginar.

| Klepto a răspuns (pentru ErrorFound):

Mersi, in sfarsit am primit ce aveam nevoie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ErrorFound):

Jigniri gratuite...habar n-ai ce vorbesti! Mai bine taceai! Ai avut macar curiozitatea de a te uita peste profilul lui Klepto, inainte de a-i da acest raspuns? Are cont din 2010.
Pe cine a insultat? Eu nu vad.

| ErrorFound a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pe NoName.

| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

E o neînţelegere. Klepto nu m-a jignit, doar a glumit. Aşa ne tachinăm noi. : )

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Nu te mai flata! Eşti opusul a tot ce aş putea plăcea şi respecta la o persoană.

Iar când mai vrei să te amesteci în viaţa mea privată, mă poţi contacta în privat!
Nu că ai avea vreo şansă să ţi se şi răspundă.
Mind your own business!

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Aaa, atunci imi cer scuze. happy

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Imi cer iertare. NU stiu, mereu seara intre orele 21:00-22:00 nu sunt in apele mele. NU se va mai repeta.

| danay72 a răspuns:

Cred ca am putea discuta mai in detaliu subiectele biblice, ca de exemplu despre iad, suflet, trinitate.Si cred ca ar fi o discutie placuta.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Daca aduci in discutie iadul vesnic nu vad ce discutie placuta ar fi, sa inteleg ca fara amenitari cu voi crestini nu se poate discuta

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai ca un adevarat crestin trebuie sa manifeste calitati crestine in orice moment.Isus a zis ca se recunosc dupa faptele lor, cei care sunt sau nu crestini adevarati, Matei7:20-23.Apoi,pentru ca sunt o Martora a lui Iehova, eu nu cred in chin vesnic, ci in ceea ce prezinta Biblia, ca e un limbaj simbolic si ca inseamna moarte. Apocalipsa21:8

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Daca toti de la categoria religie am vorbi fata catre fata toti la un loc, atunci cum v-ati imagina discutia noastra?

cam ca aici pe sit,pierdere de timp nu ai ce discuta cu o persoana care te trimite vesnic in iad si nu poate dovedi absolut nimic din cea ce are dar se incapataneaza sa spuna ca are dreptate,cu o minte inchisa si fixa nu ai ce discuta

Ce credeti ca se poate intampla?

absolut nimic fiecare ramane cu convingerile lui,credintele lui,non credintele lui,non convingerile lui
daca ar fi sa ma intarnesc mas intarni cu orice persoana deschisa la mine nu sa o conving de ceva,si sa o fac sa gandeasca rational, orice ateu ar crede in dumnezeu daca i s-ar dovedi asta prin stiinta nu basme,orice ateu e deschis la ceva nou bazat pe stiinta,traim intro lume reala nu cu personaje din povesti, a incerca sa ma convingi de zeul tau e ca exact daca ai incerca sa ma convingi de zeus, alba ca zapada, spiridusi, oznuri alte povesti dovedeste si te voi crede

| Mădă0611 a răspuns:

Sange, mult sange, de ateu. laughing

| milan9 a răspuns:

Pentru că Biblia preferă şi foloseşte de extrem de multe ori expresii metaforice, înţelegem de ce în Apoc. 21, 8, „moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, "moartea a doua" ar înseamna "distrugere eternă", dar nu este acesta sensul biblic!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute iar apoi să moară iar, ca o demonstraţie ritualică "a la Champs Elysee", şi gata? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| milan9 a răspuns:

Am sta toţi şi am asculta cu multă răbdare şi înţelegere ceea ce are de spus fiecare, nu? happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Vom sta liniştiţi unii lângă alţii la o bere, aşteptând sfîrşitul lumii, ca să vedem care a avut dreptate... laughing

Asta e soluţia paşnică... happy

| Maxim96 explică (pentru milan9):

Da,mi-a placut ideea talaughing

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

rolling on the floor Apocalipsa de acum de pe 23 august.

| sublime89 a răspuns:

Hitchslap dupa hitchslap big grin

| Lizzu a răspuns:

Ar fi o ploaie de idei contradictorii.
Nu se va intampla, ar fi utopic big grin si in realitate sunt sigura ca nu o sa se lase cu ura ca si aici.
Putem deveni toti prieteni.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Nu trebuie nici o ura.Nu vad sensul ca oamenii sa se urasca intre ei. Iubirea e ceva frumos.Insusi Dumnezeu e iubire.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Sunt total de acord cu tine la prima parte.
La cea de-a doua nu prea sunt de acord, cea cu dzeu e iubire.

Sper ca nu faci bine si nu simti ura doar datorita credintei tale in dzeu.Binele trebuie sa vina din noi, neavand legatura cu credinta in dzeu si cu rasplata din ceruri.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Da,de acord cu tine.A iubi este ceva natural uman, nu trebuie omul numaidecat sa creda in ceva ca sa poata iubihappy, asta e parerea mea.Ori sa cred eu, ori sa nu cred tot as iubi, dar credinta se bazeaza pe iubire si de aceea oamenii prin credinta devin iubitori.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

DA, devin iubitori datorita credintei numai ca asta nu trebuie sa fie litera de lege.

happy

| Exilee a răspuns:

Bataie cu mancare sau de ce nu? Ne rupem oasele, ne razboim cu rachetele balistice, "spectacolul" va fi insotit si de o ploaie cu obuze etc.

HAHA:eram ironic.

Serios vorbind:ce sa se intample. Judecand dupa comportamentul unora, cred ca ateii o sa inceapa ciondaneala ( vezi raspunsurile lui 22SWAG22).

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

ErrorFound, te stiam mai bland happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Nu, adevarul este ca sunt extremist, rasist, homofob si anarhist. rolling on the floor

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Homofob? dar parca luai partea celor de orientare sexuala diferita.
Si rasist? si? si?
sad

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Mai rau ca Stalinlaughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Cand am luat partea homosexualilor? Nu ma intelege gresit, lesbiencele imi plac. laughing

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Ma ce as vrea sa fiu si eu homofob, dar nu potsad

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

laughing hai mai, cu lesbienele tale!(suntem la Religie, nu huli) laughing
-- asa am avut impresia, probabil ca nu tu erai acela happy scuze.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Fi mandru si scapi de tentatiile astea. Cu cat esti mai mandru de barbatia ta cu atat iti limitezi productia hormonului ce te face...gay. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nu te mai condamna atat de unul singur.
Accepta-te pe tine asa cum esti.Fa pace cu tine insuti.
E posibil sa fie o criza a adolescentei, se intampla in majoritatea cazurilor, iar pe masura ce cresti sa se estompeze. E ceva normal, hormonii iti joaca feste in perioada asta.

--Asta daca vorbesti adevarul si nu o spui doar pentru a face show pe aici.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

happy
Deci, hai sa-ti explic:
-N-am nimic cu negri(africani, afro americani), am ceva cu tiganii, musulmanii si evreii.
-Sunt homofob doar in cazul gay-lor, lesbiencele imi plac.
-Sunt extremist si anarhist in sensul ca nu-mi place modul actual de guvernare.
-Sunt nazist pana...nu stiu sigur.Imi place ideea totusi...

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Am inteles...
Mai exista si gri, nu doar alb si negru, ha?

Poti fi ce vrei tu, dar de ce nazist? prea radical.
Dar ce au musulmanii, evreii? sunt doar alte civilizatii... noi gresim cand generalizam.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

-Evreii nu-i suport prin modul lor de a fi.
-Musulmanii nu-i suport pentru dogmele lor radicale:Omoara-te pentru Allah...
-Tiganii nu-i suport pentru faptul ca au invadat Europa si oricat de saraci sau inculti ar fi, ei se cred smecheri.

O fi prea radical, dar tine minte ca exista si patrate perfecte.winking
In acest caz, eu sunt 1. Radical din mine, te rog.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Ok happy

| LordBolton a răspuns (pentru ErrorFound):

"Deci, hai sa-ti explic:
-N-am nimic cu negri(africani, afro americani), am ceva cu tiganii, musulmanii si evreii.
-Sunt homofob doar in cazul gay-lor, lesbiencele imi plac.
-Sunt extremist si anarhist in sensul ca nu-mi place modul actual de guvernare.
-Sunt nazist pana...nu stiu sigur.Imi place ideea totusi..."

ErrorFound daca ar fi alegeri sa fie inca un admin te as alege pe tinewinking

gandindu-ne la fanatici religiosi ar fi al treilea razboi mondial, si tot ei ar pierde ca noi il avem pe Zeus in echipa noastra happy

| ErrorFound a răspuns (pentru LordBolton):

laughing Am demisionat din functia de zeu de cand am aflat ca trebuie sa te bata unii in cuie pe o cruce ca sa fi unul. rolling on the floor

| greyhound a răspuns:

Eu zic ca ar fi o discutie obisnuita ca asa smardoi sunt toti pe internet dar in realitate altfel stau lucrurile. Pe internet toata lumea se mai descarca, pot spune tot ce au pe suflet ca atunci cand ies de la calculator sa nu dea in cap la cineva.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Haos, nu observi, numarul mare de religii, care nu pot comunica intre ele, prin tot ce fac se dusmanesc, se calomniaza,... de aici poti sa-ti dai seama, ca nu traiesc adevarul, ori Isus a spus ca adevarati crestini vor fi recunoscuti prin iubire...

| LordBolton a răspuns:

Razboi mondial!

| Nicoleta a răspuns:

Ar fi ca si cum ne-am pune toti dopuri in urechi si am vorbi in legea noastra, crezand ca ceilalti ne aud laughing.
Ce s-ar intampla? S-ar lasa cu cearta si suparare si controverse.

| Maxim96 explică:

De unde ai ura asta? Aici doar e un schimb de parerihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se lasă sigur cu bătaie.
http://madmikesamerica.com/......4x1024.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce discutie sa ai cu cineva care spune ca la gustat pe Dumnezeu sau isi face cruce cand aude satana?

| Scarbo a răspuns:

Ateii se vor alege cu o durere de cap.

| Aiwendil a răspuns:

Nu cred ca am vorbi intre noi mai deloc. laughing
De ce? Pentru ca noi avem curaj sa ne spunem parerile pe internet, dar fata in fata intervine timiditatea si rusinea.
Nu ti s-a intamplat niciodata cand vorbesti cu o persoana foarte mult pe yahoo messenger si cand te intelnesti cu persoana respectiva nu stii ce sa vorbesti? Mie mi s-a intamplat.

| Aiwendil a răspuns:

Mergem toti la un post de televiziune si facem o emisiune care se va numi Crestini vs Atei. laughing

| RuxandraBianca a răspuns:

Ar fi 2 posibilitati:
1. daca sunt numai crestini-am vorbi despre Dumnezeu in mare parte, ne-am bucura ca (,) cunoastem oameni noi
2. daca sunt si atei- probabil am avea nevoie de jandarmi. big grin

| LordBolton a răspuns (pentru RuxandraBianca):

"2. daca sunt si atei- probabil am avea nevoie de jandarmi." daca sunt crestini avem nevoie de armata laughing

| 22SWAG22 a răspuns:

Probabil ti-as fi dat doua replici care ti-ar fi schimbat destinul.

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Poti sa mi le dai si aicibig grin

| Miaw21 a răspuns:

Ar fi interesant, insa, ca de obicei, ateii ar castiga cu usurinta.
PS: Eu stau langa NOName. big grin

| CapitanPufuletee a răspuns:

Buna intrebare..as deschide un subiect despre illuministi si vatican :-)
-am incerca sa ii "dezinfectam" pe atei :-P..sa scapam de minzerii