| BogdanIvasciuc a întrebat:

Dacă toți oamenii sunt împotriva mea,mă demoralizează,mă fac să am o stima de sine scăzută astfel încât să imi fie frica sa vorbesc cu oricine si sa ies din casa, este bine? Cum pot știi dacă mă are rost sa lupt pentru mântuire daca fac mai multe păcate decât fapte bune și nu mă pot lăsa de ele? Ce rost mai are?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Parafrazez pentru ca nu stiu de unde e citatul, dar : Dumnezeu nu da nimanui o cruce mai grea decat poate sa duca.

Lupta-te cu pacatul si cere ajutor lui Dumnezeu sa-ti dea putere sa faci asta. Nu trebuie sa fi perfect, trebuie doar sa crezi ca vei putea iesi invingator din asta cu ajutorul Lui! Nu te amagi pentru fiecare imperfectiune, Iisus a murit ca astea sa iti poata fi iertate.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Faptul ca toti oamenii sunt importiva ta, denota din start o problema!
De ce? pentru ca in realitate nu pot fi toti oamenii impotriva ta!
Si nu o sa o spun din punct de vedere a logicii unui poindexter care da raspunsuri cu chatGPT (avem destui de astia aici), faze de genul sunt 8 miliarde de oameni pe acest Pamant! Deci nu te pot uri toti!

stima de sine scazuta este un "simptom" al depresiei de care suferi probabil (anxietate si ea vine la pachet) asta este motivul pentru care crezi tu ca toti sunt impotriva ta!
Rezolvand depresia o sa iti imbunatatesti si respectul de sine! acum doar ai o falsa proiectie in ceea ce priveste realitatea!

| ania a răspuns:

Toată lumea face mai multe păcate decît fapte bune tocmai de aceea a venit Mântuitorul Hristos să moară pentru păcatele noastre pentru că singuri ne descurcăm atat de prost.
Nu contează câti oameni sunt impotriva noastră ci ca Dumnezeu să fie de partea noastră.
Si EL e de partea noastră dacă ii mărturisim falimentul nostru că esuăm fără EL, ne merturisim lui toate păcatele și ne dăruim Lui sufletul si viata.„Dacă mărturiseti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stapîn al vieții tale)si dacă crezi in inima ta că Dumnezeu s-a inviat din morti, vei fi mantuit.Romani 10ș9
Dacă ne merturisim păcatele el este credincios și drept ca să ne ierte păcatele si să ne curătească de orice nelegiuire"1Ioan 1.9

| anonimg a răspuns:

Dacă toți oamenii sunt împotriva ta asta ar trebui să te arunce prin credință în brațele Tatălui ceresc.
Crede că El te iubește. Studiază despre El; meditează la sacrificiul Domnului Hristos pe care l-a făcut și pentru tine. Nu mai privi la tine și nici la oameni, indiferent că sunt buni sau răi cu tine. Datoria noastră este să privim la Dumnezeu. Doar așa vom putea face față răului din jurul nostru. Doar în astfel de situații dificile Dumnezeu ne poate forma caractere pentru cer. De aceea ne trece și prin astfel de situații. Învață să te încrezi liniștit în Dumnezeu; pentru că în liniște și seninătate va fi mântuirea noastră.

| BogdanIvasciuc explică (pentru anonimg):

Ieremia 17:5-6 – Așa vorbește Domnul: Blestemat este omul care se încrede în om, care face din muritor tăria lui și a cărui inimă se îndepărtează de Domnul. El este ca un arbust în deșert, care nu vede venind fericirea. El sălășluiește în locurile arse ale pustiei, într-un pământ sărat, unde nu locuiește nimeni.
Mi se pare că omul ii e frica mai mult de diavolul decât de Dumnezeu.De ce omul păcătos vrea sa se întreacă cu ceilalți oameni că să pună mâna pe Împărăția Cerurilor? Nu mi se pare corect că omul sa de-a sentința pentru cel de langa el în ceea ce privește viața veșnică sau osândă veșnică(asta întrece orice măsură).

| LaviniuA a răspuns:

Pai daca esti credincios se presupune ca vorbesti cu Dz, deci ce importanta mai are daca nu vorbesti cu oamenii cand iesi din casa?
N-ai de unde sti ce crede divinitatea despre faptele tale. Asa ca da-i inainte si lupta acolo. Te straduiesti. Mai faci o fapta rea, mai inveti. Inveti si din rele si din bune.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Citește "Gânduri către sine însuși" de Marcus Aurelius. Te va lumina, îți garantez.

| EestiSodalane a răspuns:

Stai un pic ce legatura are stima ta de sine si problemele tale sociale cu religia si mantuirea? Mi se par probleme complet diferite. Nu vad legatura.

| norisorulpufos a răspuns:

O să răspund doar la a doua intrebare.
Niciodată să nu renunti în lupta pentru mântuire.
A cădea e normal, a nu te ridica din cădere e deja ceva diabolic.
Ridică-te zilnic și lupta așa cum poți.
Cu psaltirea și metaniile mergi înainte.

Răspuns utilizator avertizat
| T0Teu a răspuns:

"Dacă toți oamenii sunt împotriva mea, mă demoralizează, mă fac să am o stima de sine scăzută astfel încât să imi fie frica sa vorbesc cu oricine si sa ies din casa, este bine?"
Normal ca nu e bine. Dar ție n ar trebui sa îți pese de ce zic oamenii. Ațintește-ți privirea numai spre Dumnezeu și atunci nu vei mai fi așa.

"Cum pot știi dacă mă are rost sa lupt pentru mântuire daca fac mai multe păcate decât fapte bune și nu mă pot lăsa de ele? Ce rost mai are?"
Cum poti ști dacă mai are rost? Nici n ar trebui sa îți pui întrebarea asta. Normal ca are rost. Viata noastră e nimic dacă e petrecuta fără Dumnezeu. La fel, veșnicia noastră va fi un nimic dacă nu o vom petrece cu Dumnezeu, în rai. Trebuie sa lupți cât de mult poți pentru a putea ajunge în rai. Tu chiar îți dorești să fii chinuit O VESNICIE în iad? Nimeni nu cred ca și dorește asta. Roagă te lui Dumnezeu sa te ajute ca doar El are puterea asta. E atotputernic, poate face absolut orice. Dacă poate învia morții, poate vindeca orice fel de boala, poate face atâtea minuni. oare nu te poate ajuta sa nu mai păcătuiești? Sigur poate, dar trebuie ca tu sa ai credință și sa Îl cauți din toată inima