| bestialu96 a întrebat:

Daca un om care nu a pacatuit nici o data in viata lui, va fi rastignit pe cruce prin chinuri. Va fi noul Iisus? sau ce?
cu ce e Iisus mai presus decat acel om?

21 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

NU exista om pe fata pamantului care sa nu pacatuiasca, numai Unul singur si acela este Domnul Isus Hristos.

| costis a răspuns:

Ar mai trebui un lucru: sa faca din oameni cazuti nobili. Si nu doar 2-3. Ci cateva milioane. Si sa stii ca au fost oameni destui care au innoit chipul lui Iisus in fiinta lor. Sfintii Apostoli Petru si Andrei au fost rastigniti. Sf Ap Bartolomeu a fost rastignit de doua ori (o data a fost salvat). Toti sfintii mucenici au suferit, chiar daca nu rastigniti pe cruce.

| Catalinnna a răspuns:

Nu exista om care sa nu fi pacatuit, doar Iisus Hristos a fost fara de pacat

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Nu sunt un crestin chiar bun, dar iti pot zice parerea mea.

Iisus Hristos e fiul lui Dumnezeu, El a venit din cer pentru a ne intoarce la Dumnezeu, cand a fost rastignit ne-a redeschis calea spre Rai care ne era inchisa (din cauza ca omanei de atunci credeau in zei si se inchinau la idoli).

Omul care va muri pe cruce va fi probabil un martir, pentru ca el e doar un om, ca mine si ca tine.

Daca era fiul lui Dumnezeu, da atunci era cam acelasi lucru.

E destul de ciudat, pentru ca teoretic si spiritual toti suntem copii lui Dumnezeu.

Oricum, pe scurt, el ar fi doar un martir, pentru ca nu locuieste in cer si nu a fost trimmis de Dumnezeu pe pamant sa ne redeschida calea spre Rai, care e oricum deschisa.

P. S. Scuza-mi greselile de gramatica si sper ca ai inteles ce vreau sa zic!

| sabin89 a răspuns:

Pai de ce sa-l rastigneasca (bietul om!), daca zici ca n-a pacatuit cu nimic?

| Hash001 a răspuns (pentru sabin89):

Vezi? Aici se opresc toate. De ce sa-l rastigneasca? Inteleg ca in trecut faceau asa dar acum? care are fi motivul?

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ Depinde cat de pur este inauntru.

◕ Cu cat este mai pur cu atat are sanse sa devina mai multe lucruri, inger, sau arhanghel, dar cum ziceam depinde.

◕ In functie de gradul de puritate se tranforma in ceva, sunt mai multe entitatii.

◕ Dar asa ceva mai rar.

| bestialu96 explică (pentru EstiFericitaSauTrista):

Si cum imi poti demonstra ca Ingerii si
enitatile exista?

| EstiFericitaSauTrista a răspuns (pentru bestialu96):

◕ Nu am zis ca pot.

◕ Dar daca chiar vrei sa crezi in asta, sunt solutii.

| mat31new a răspuns:

Sunt multi oameni care a fust chinuiti trupeste mult mai rau decat Isus.

| Danielcristian a răspuns:

Cu ce este Iisus mai presus decit noi?

Cu toate, el poate sa mute munti tu poti?

El poate sa vindece, tu poti?

El poate da viata, tu poti?

Toata noaptea asi putea scrie despre Iisus si nu ma-si plictisi.

| Speedmafia a răspuns:

Nu exista om fara sa pacatuiasca Isus a murit pe cruce fiind ca noi sa avem o viata impreuna cu el Dumnezeu e singurul om cei care au fost arsi si chinuiti sunt pentru credinta deci Isus e mai presus decat acel om pentru ca el te-a creat pe uh si pe mine si el are grija de noi in fiecare zi! asa cred eu sunt sigurabig grin

| alexTT a răspuns:

Observ ca pe profilul tau apare data Data nasterii: 29 Apr 1993 dar dupa intrebarile astea stupide sunt sigur ca ai o varsta mult mai mica.

| bestialu96 explică (pentru alexTT):

Desigur, tu esti Nostradamus. Unde ai fost tot timpu asta?

| Handrei a răspuns:

E fiul lui dumnezeuchatterbox..are pile

| vehiron a răspuns:

Nu este. Iisus chiar s-a rastignit, nu contest asta. Insa au fost multi oameni care au suferit torturi chiar si mai groaznice. Eu unul ma indoiesc ca Iisus a fost fiul lui dzeu, sau ca a inviat. Pur si simplu a facut un gest greu de inteles de multi, iar acesti l-au considerat "divin". Ceva mai tarziu biserica pur si simplu " l-a folosit ca si marketing", imi scuzati exprimarea insa este foarte adevarata.

| Haze a răspuns:

Iti zic ceva! religia e o mare minciuna si ascunde muuuult prea multe, daca vre-unu din muritorii de rand am avea ocazia sa citim tot ce se afla in Vatican...ne-am da seama ca, crestinismul e o minciuna mare! Asa ca raspunsul lui Handrei nu-i tocmai la caterinca pus! bafta

| melimelisa2000 a răspuns:

Oamenii acestia se numesc martiri de exemplu martirul Stefan. Dar Isus este fiul lui Dumnezeu si s-a jertfit pentru noi toti pentru ca ne iubeste.

| SimonaSV a răspuns:

Consider ca nu exista om sa nu fi pacatuit odata in viata lui in special in ziua de azi. Apreciez raspunsul lui minor15 foarte frumos spus...

| Racman_Augustin_1988 a răspuns:

In afara de o carte saracita numita Biblie, nu mai exista de 2000 ani vreo dovada ca Jesus&Co. exista.Nu-ti mai pierde timpul cu astfel de intrebari existentiale

| bestialu96 explică (pentru Racman_Augustin_1988):

Nu am intrebat daca exista.
De fapt nici nu mai are rost sa scriu, asa ca te rog nu mai da un argument la acest raspuns e degeaba! nu ma pot compara in IQ cu tine te rog! bafta!