| anonim_4396 a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu oamenii? (Intrebare adresata credinciosilor)

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Aşteptam întrebarea astawinking

nu ne-a creat pentru că era singur şi avea nevoie de companie. Dumnezeu este complet în sine şi nu are nevoie de nimic de la nimeni.
Însă iubirea sa, o calitate activă,(şi cu calitatea asta ne naştem şi noi) l-a făcut să dorească să împartă bucuriile vieții cu creaturi inteligente, care pot să preţuiască acest dar (păcat că mulţi nu-l preţuiesc si-l calcă în picioare).
o seară plăcută!

24 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Probabil pentru ca a putut

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nici ingerii nu stiu, vorba unui mare om, profesorul meu de religie laughing)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Omul,capodopera creatiei lui Dumnezeu, a fost creat din iubire, sa stapaneasca pamantul. Geneza 1:-28-26.

| Maxim96 a răspuns:

A creat lumea din iubire, ca si alte fiinte sa se impartaseasca din El si ca El insusi se bucura vazand creaturile Sale bucurandu-se.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi fișa postului: Creator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Saitul acesta e plin de religiosi(cred in religii)si de sectanti nu este nici un credincios/intre religie si credinta este o mare diferenta.pe saitul acesta sunt doar persoane intoxicate cu pasaje biblice, si le repeta ca niste roboti, fara sa-si foloseasca ratiunea.vise placute

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Eu nu am religie. De aceea am spus credincioswinking Si scuze daca am inteles gresit daca tu crezi intr-un Dumnezeu nu trebuia sa ma intrebi asta. happy

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu totusi m-am nascut intr-o religie crestin ortodoxa dar pe parcurs mi-am cam schimbat parerile despre religii, chiar daca m-am nascut in religia crestin ortodoxa, nu mai cred in ea si cum pamantul este impanzit de religii, na-i ce-i face.nici macar pastele nu reprezinta ceva serios/pentru. unii inseamna eliberarea de sub robia egiptului cand moise a trecut marea rosie, altii memoriaza moartea lui Hristos, iar noi invierea, ciudat dar asta este/nu stiam pana acum, citindul pe josephus flavius am aflat.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista 2 teorii care circula momentan prin lumea asta
1 ori am fost colonizati (s-a gasit creanii de cristal datand de acum 13 mii de ani. oamenii de stiinta nu inteleg cum au putut fi construite)
2.ori ne-a creat cineva cu cateva milioane de ani in urma.(creatorul)sau inginerie genetica.candva vom afla cu a spus St.Hawking

| HDeNiSaR a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei mersi de funda!
o seara buna!

| dragos38 a răspuns:

De unde stii, ca ne-a creat d-zeu, ca, asa scrie in biblie?

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Domnule Chioru' am scris intrebare adresata credinciosilor. Sau poate aveti o problema de intelegere nu stiu dar stati va rog in banca d-voastra daca nu sunteti vizat.

| JohnnyWylde a răspuns:

Lipsa de ocupatie.

| g4mma a răspuns:

Ca sa se dea mare.

| RuxandraBianca a răspuns:

Fiindca a vrut.
daca vrei sa aflii mai multe detalii, poate Il vei intreba chiar tu.

| BogdanVasc a răspuns:

"Dumnezeu a creat fiinte dupa asemanarea lui." si animalele nu se aseamana lui.

In Biblie nu este specificat exact de ce si cum s-au creat oamenii, deoarece Biblia a fost scrisa de oameni. Cu toate ca unii zic ca Pentateuhul a fost scris de Dumnezeu, este o afirmatie falsa. Citind mai multe versete din Biblie, poti dezlega ca toata Biblia a fost scrisa de oameni (diferiti probabil). Cand a aparut Biblia, nu erau capitole gen Isaia, Ieremia, Matei. Toate aceste nume au fost adaugate cu multi ani dupa lansarea originala (sau gasirea unor testamente si documente vechi).

Biblia nu a dovedit si nu poate dovedi de ce au fost facuti oamenii, si cum. Biblia spune doar ca oamenii au fost facuti, nimic mai mult.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru BogdanVasc):

îmi poţi da te rog sursa de unde te-ai informat?

| BogdanVasc a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Scuze, am gresit punctuatia. Prima faza era de fapt o intrebare.

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Dumnezeua creat oameni din iubirea sa fata de noi... tu ce parere ai?

| angelica02 a răspuns:

Ca sa fim credinciosi sa ne rugam si tu ar trebui sa ii multumesti ca traiesti si ca ti-a dat viata nu sa pui o astfel de intrebare!

| BogdanVasc a răspuns (pentru angelica02):

Dumnezeu a creat oamenii acum milioane de ani pentru a se ruga la zei (deoarece practic si logic religia s-a facut in era noua (dupa Hristos)). Mari crestini sunteti unii, dar la logica mai slab stati.

| anonim_4396 explică (pentru angelica02):

Intrebarile se pun pe orice tema, nu cred ca esti atat de redusa incat sa te feresti sa pui o intrebare.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru BogdanVasc):

Ai cui zei mai belzebuth?