| lidiacengher a întrebat:

De ce a suferit si a murit isus?

22 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

De ce nu?

| Felys a răspuns:

De prost

| 6684464 a răspuns (pentru Felys):

Ai grija. Daca veri sa crezi sau nu, nu ma intereseaza, dar Isus a spus: "De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)"

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Felys):

Felys floare de mop.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mesia inseamna regele uns.Monarhia fusese abolita de romani.Sa te declari rege inseamna ca nu-ti pasa de viata ta.De fapt romanii asa si au scris pe cruce, regele iudeilor.
De la o tentativa nereusita de rege intr-o tara mica la regele universului nu a mai fost nevoie decat de o halucinatie de-a lui Pavel.
Si culmea, oile au crezut tot.

| sanboss a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Aiureli fara sens? nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta ca:
1/Rege insemn ca nu iti pasa de viata ta.
2/Isus nu a venit sa fie rege ( informeaza-te )

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru sanboss):

Eu sa ma informez?
Esti culmea.

https://dexonline.ro/definitie/mesia

Ai chiulit la orele de religie.Ai nota 4.

| sanboss a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cred ca tu nu ai reusit sa citesti tot, uite ce scrie in ce mi/ai trimis tu.

Nume rezervat trimisului lui Dumnezeu ca mântuitor, mesager divin esențial, așteptat într-un viitor nedefinit, apariția sa pe Pământ marcând triumful poporului evreu
În creștinism) Mântuitorul lumii, salvatorul de esență divină al obștei, Unsul Domnului; spec. Isus Hristos. [Acc. și: Mésia] – Din sl. mesiia, ngr. Messías, lat. messias.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru sanboss):

Inseamna rege in primul rand.
Pe cruce scria motivul crucificarii:regele iudeilor

| sanboss a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ai dreptate este REGELE REGILOR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca,prin mancare, a scos din rai vrajmasul pe ADAM, iar prin cruce a adus, Iisus intransul, pe talhar.Adica Lui Adam i-a fost restaurata conditia de om perfect traitor vesnic.A incalcat porunca si a murit.Dar Dumnezeu a dat pe singurul sau fiu, pentru ca Adam sa traiasca vesnic.Insa dupa ce va muri.Cand spun Adam ma refer la toti oamenii, fiindca talharul care a fost iertat pe cruce semnifica pe Adam pocait in ultima clipa, dupa multe pacate facute de neamul omenesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost acuzat de prea mult narcisism și voia să ajungă mai important decât se considera, așa că au luat măsuri și i-au bătut cuie. Dar ca să vezi, nimic nu este bătut în cuie, pentru că dupa ce S-o răstignit și o pătimit pentru noi PĂCĂTOȘII, o înviat a treia zi după Scripturi și S-o înălțat la ceruri și şade de-a dreapta Tatălui și se uită la noi cum ne *** la cap toate religiile astea.

| 6684464 a răspuns:

Din mai multe motive, dar in principal vezi Ioan 3:16(versetul vedeta) : "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."

Răspuns utilizator avertizat
| MistretulPufos a răspuns:

Era prea barosan ca sa sufere si ca sa moara

| DarkAndDreary a răspuns:

Degeaba.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Adam a cazut din Rai, iar relatia dintre om si Dumnezeu s-a alterat foarte grav.
Firea umana era cazuta. Omul avea un acces foarte "stramt" la Dumnezeu, si nu se putea mantui. Deci, lumea era intr-un fel sub domnia diavolului.
Insa Sf. Treime, ca sa-si arate ca ne iubeste desavarsit, ca nu ne-a parasit, a refacut puntea omului catre Dumnezeu.
Dumnezeu-Fiul a renuntat la slava Lui din Cer si a luat chipul unui Om, cu toate cele ale omului, in afara de pacat. Prin aceasta, Dumnezeu s-a pogorat la noi si a ridicat umanitatea din starea ei decazuta, dandu-i posibilitatea de a se sfinti prin Har. Prin jertfa de pe Cruce, Hristos a refacut accesul la Dumnezeu si a distrus domnia satanei asupra lumii. Tot prin moartea lui, a dat omului posibilitatea de a se mantui si a mantuit toate sufletele dreptilor din Vechiul Testament, care pana atunci nu aveau acces la Dumnezeu.
Daca Hristos a Inviat, ne-a dat dovada ca si noi vom invia, si vom avea trupurile asemenea Lui : nemuritoare, nestricacioase, nemateriale, pline de slava, de bucurie, etc.
Dumnezeu putea alege un alt plan de mantuire, insa L-a ales probabil pe cel mai greu, sa se coboare insusi Dumnezeu-Fiul, sa se faca om, sa patimeasca, sa moara si sa invie. Exemplul suprem de smerenie si de iubire posibil. Prin aceasta Dumnezeu si-a aratat iubirea, ca a trimis pe Unicul Sau Fiu, ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica (Ev. Ioan 3).
E foarte mare taina aceasta, o taina atat de mare, incat mintea umana n-o poate cuprinde desavarsit...

| 熊Panda熊 a răspuns:

Iar d.p.d.v. istoric, a murit din cauza unor orgolii ale fariseilor, care multi dintre ei il urau pentru viata si cuvintele lui. Judecata nu s-a facut dreapta : s-a facut noaptea(din cate stiu, evreii intrau la judecata doar ziua), au fost adusi martori mincinosi, etc.
Intr-un fel, judecata lui Iisus a dovedit cat e de nesuferit omul. Evreii, care erau dusmani de moarte cu romanii, au apelat tocmai la dregatorul roman, Pilat, ca sa-l ucida pe Iisus. Printre putinii care i-au luat apararea lui Iisus a fost chiar o pagana, sotia lui Pilat, care s-a opus uciderii Lui, si se zice ca ea chiar s-ar fi increstinat dupa aceea.
Barnaba se zice ca a fost un criminal in serie si un conducator de revolte. Insa multimea l-a ales pe Iisus sa moara, Cel care nu ridicase nici macar vocea la cineva.
Evreii asteptau un Mesia care sa-i elibereze de sub dominatia Cezarului.
Dar cand Pilat intreaba : "Vreti sa-l rastignesc pe Imparatul Iudeilor? "multimea raspunde : "N-avem alt imparat in afara de Cezar! El s-a facut asemenea Cezarului! Rastigneste-l! Rastigneste-l!" - cand Hristos spuse clar ca Imparatia Sa nu e o imparatie a acestei lumi...
Si toata lumea l-a parasit. Doar cateva femei (de multe ori, femeile sunt mai curajoase decat barbatii happy ), unul dintre cei mai apropiati invatacei, Ap.Ioan, si, cea care este mereu langa fiul ei, si la bucurie, si la necaz, Mama, Maica Lui.
Prin asta se vede viclenia omeneasca, Dumnezeu vrea sa faca bine, iar omul raspunde cu rau.
Zicea un filosof convertit la Ortodoxie : " Religiile sunt ca o piramida : la baza sunt oamenii, iar la varf sunt zeii, ridicati in slavi, in slujbe in jertfe, au toate poftele lor, etc. Dar in crestinism, piramida sta cu varful in jos : Hristos se smereste si sustine omenirea ".
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne mantuim si noi happy!

| doctorandus a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Da, intr-o evanghelie din Noul Testament martorii care l-au acuzat ca le-a zis sa darame Templul, ca-l va reconstrui el in trei zile sunt numiti mincinosi, in alta evanghelie din Noul Testament chiar Isus se lauda cu gura lui ca poate face asta.

| eternitate15 a răspuns:

A suferit pentru tine si pentru mine.Toti meritam osanda si pierzarea dar Dumnezeu in bunatatea Lui ne a mai dat o sansa:l.a trimis pe singurul lui fiu sa moara pentru noi, ca noi crezand in jertfa lui sa fim mantuiti. "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."Ioan 3:16