| Gizăz a întrebat:

De ce are biserica pereţi?

Răspuns Câştigător
| Polonic1 a răspuns:

Sa stii ca m-am intrebat si eu cu multe ocazii, la diferite varste.
Azi cred ca oamenii chiar simt nevoia sa dea concretete miracolului, simt sa transforme in vizibil invizibilul, misterul si cel mai usor pare construind biserici.
Ridica pereti asemanatori pesterii care le-a fost camin, pentru ca focul ala din alegoria lui Platon sa proiecteze umbrele copacului, fetei, pisicii etc. umbre pe care oamenii isi permit sa le vada si pentru care chiar au nevoie de un perete.
De aia are biserica pereti, ca sa poata oamenii vedea umbrele. Doar umbrele.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca să aibă ce picta escrocii ahtiaţi după opulenţă şi pe ce agăţa icoanele şi candelabrele kitsch-ioase (să rămână tot prostul impresionat şi să scoată banul mai cu spor, să prospere Biserica.Srl).

| Leocerba a răspuns:

Ceau, Gizăz.
Pot sa te intreb de ce mi-ai dat funda?

Nu ma intereseaza neaparat motivatia ta de a oferi funda, sunt curioasa mai degraba in legatura cu intrebarea "De ce are biserica pereti?" Aveai, sunt sigura, propriul raspuns, care e acela?
Daca tot esti de acord ( pana la proba contrarie happy ) cu alegoria pesterii, pot sa te intreb cine sunt pentru tine siluetele care dau umbre pe peretii bisericii? Ma gandesc ca, daca lumina focului proiecteaza acele umbre, intre foc si pereti trebuie sa existe totusi niste siluete reale. Ale cui sa fie?

| Gizăz explică (pentru Leocerba):

Ţi-am dat fundă pentru că al tău a fost printre singurele răspunsuri decente. MUlţi au luat-o ad literam. Nu înţeleg cum pot fi aşa mulţi dobitoci la un loc. Răspunsul la întrebare era unul simplu pentru mine şi anume să se ferească de credincioşi. laughing Dar merge şi alegoria ta. Umbrele sunt părţile din noi care au ştiut odinioară instinctiv că ceva, orice, e aşa corect... când de fapt nu era.

| Leocerba a răspuns (pentru Gizăz):

Stii cum e, dupa primele 2-3 raspunsuri pe-aici, fiecare poate deveni previzibil, se cheama stil tongue totusi eram curioasa, cand ai raspunsul tau deja, de ce alegi sa intrebi.
Na, mersi-mersi pentru completarea ta!

| lpavel a răspuns:

Locuinta ta de ce are? big grin

| CinevaNou a răspuns:

Ca sa nu pice acoperisul in capul crestinilor.

| ALGator a răspuns:

Inainte de biserici au fost templele. Acolo trebuie pusa intrebarea. Din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mor de nu e cea mai cretina intrebare de pe acest site.

| Teardrop a răspuns:

Că pentru construcţia lor s-o obţinut bani.

| sanboss a răspuns:

Salut, vreau sa iti spun ca nici fundatia, zidurile, tavanul sau altceva din biserica nu are pret...
desi in scriptura gasesti exemple negative cu oameni care pun mai mare pret pe biserica decat pe Dumnezeu.

Iti spun ca NOI adica cei ce il accepta pe Isus in viata lor sunt madulare in trupul lui Hristos... si formam o biserica spirituala in Dumnezeu

| Daniel2836 a răspuns:

Casa ta de ce are?

| Polonic1 a răspuns:

Pentru grafiti cu icoane pe interior si la exterior pentru poleit cu aur.

| DeusCorrupti a răspuns:

Ca să nu dea p-afară de-atâta sfințenie.

Întrebări recente