| 19970519 a întrebat:

De ce este pacat daca mias dorii sa imi pun capat zilelor si sa uit de probleme si de unele persoane fiindca nu mai suport unele idei

14 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Termina liceul. sunt multi tineri cu probleme care gasesc solutii. Ex. gaseste de munca pe la Arad, strange bani, pleaca in Italia, strange bani si ajunge prin Anglia sau Canada.

| doctorandus a răspuns:

Suna la Salvare si spune acolo ce vrei sa faci.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca viata e un dar primit de la Dumnezeu si isi doreste ca sa il apreciem.Toate problemele sunt trecătoare si au o rezolvare.Nu te lasa coplesit de ele pentru ca nu merita.Concentreaza-te asupra lucrurilor frumoase din viata ta si te vei simti mai bine.Iar Dumnezeu va pune capat in curand tuturor problemelor.Psalmi37:9-11

| Fatamuntilor a răspuns:

VIATA ESTE UN DAR!
Fiecare dintre noi avem probleme mai mici sau mai mari si NU trebuie sa clacam ori de cate ori ne lovim de ele.
Discuta problemele cu cei apropiati, cauta un duvovnic bun!
Orice problema are ai rezolvare, nu uita!
Lupta pentru viata, de murit murim cu totii!

| Dariusuu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact.

Vă susțin

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea nu face decat sa PERMANENTIZEZE IN VESNICIE zbuciumul cu care SUFLETUL TAU VA PASI "DINCOLO"... sad

Cum poti sa te gandesti la asa ceva? sad
Nu exista problema in lumea aceasta care sa nu poata fi rezolvata!

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| milan9 a răspuns:

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este pacat ca nu ai invatat nici macar sa scrii.
mi-as dori nu "mias dorii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaaa da nu scapi de probleme asa.Scapa ele de tine.tu dai peste altele dincolo, si nu e chiar indicat.fiindca acolo nu mai poti face nimic.doar suporti.asa ca mai bine le rezolvi aici in viata decat sa suporti prostia ta vesnic.fii barbat ma nu mamaliga, las care fuge de probleme.rezolva,ca asta inseamna viata.o lupta continua.

| CristinaSNC a răspuns:

Viata este un dar, indiferent cat de grea ar fi trebuie traita. Da dovada de curaj si infruntati problemele, continuati viata, cu siguranta vor veni si zile bune.

| Inception a răspuns:

Nu este o soluție.
Indiferent de ce probleme ai avea sa ști ca întotdeauna exista o rezolvare, doar ca durează mai mult sau mai putin, asta nu înseamnă ca e sfârșitul lumii. Poate alți au avut probleme și mai grele ca a ta și au făcut fata și le-au rezolvat.

| Inception a răspuns:

Este păcat pentru ca viata este un dar și trebuie trăita pana la capăt cu bune și cu rele, care trebuie experimentata pentru a evolua de aceea suntem aici.Altfel am risipit șansa de a evolua spiritual și facem un pas sau mai multi înapoi. In tot și in toate exista Dumnezeu, indiferent cât de prostește ni se pare totul în momentele de criza din viata noastră. Daca ai o problema indiferent cat de grava asteapta un timp sa treaca socul si sigur Dumnezeu te va lumina sa găsești rezolvarea.

| 19970519 explică:

Am asta in minte doarece si mama a facut acelasi lucru tata m-a parasit si a plecat eu am ramas cu bunica si am pierdut 2 ani de liceu
din cauza lui tata acum ceva timp am avut si o iubita care a avut si ea unele probleme din pacate am ramas singur si eu sincer nu sunt unu care sa isi bata joc lumea de el dar sincer mam cam saturat de tot si imi doresc sa nu mai exist pentru nimeni