| TheMechanix a întrebat:

De ce in ochii lui Dumnezeu niste chestii absolut banale sunt considerate pacate de moarte. Sa presupunem ca ar exista aceasta entitate suprema si INTELIGENTA (retineti cuvantul). De ce i-ar pasa atat de mult unei entitati INTELIGENTE in ce gaura iti bagi tu "storloboanca" (aici ma refer la homosexuali), ca te "joci singur" sau ca faci sex inainte de casatorie? Nu prea vad cum o fiinta INTELIGENTA ar putea sa gaseasca in aceste actiuni un comportament atat de daunator, incat sa ia in calcul posibilitatea de a te trimite in in Iad (Iadul, inca un lucru care nu are nimic de-a face cu o fiinta INTELIGENTA). Deci daca ar exista un Dumnezeu care se presupune a fi INTELIGENT, nu credeti ca varianta crestina (impreuna cu multe alte variante asemanatoare) de Dumnezeu e penibila si fara sens?

11 răspunsuri:
| 4inel a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu poti inventa tot felul de ineptii la adresa Lui, dar nu e nimic Dumnezeu nu se supara. Ce poti tu sa-I faci Lu Dumnezeu? El tot Dumnezeu ramane. Iti vei da seama de realitate in pragul mortii. Deja unii viteji inaintea noastra regreta vesnic. Ei au ales ce au dorit, adica FARA DUMNEZEU.

De ce face Dumnezeu ce face?
Tu de ce ai proiectat casa cu baia separata de dormitor si bucatarie? de ce nu mananci din teica catelului? de ce nu bei apa din vasul de toaleta? Lumea este guvernata de LEGI, fizice chimice, biologice, daca nu le respecti vei muri.

Asa este si cu homosexualitatea. De ce nu trebuie sa faca sex doi barbati, in primul rand ca nu te poti inmulti si al doilea, gaura este infecta, este impotriva firii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Daca exista un creator, acel ceva numit "dumnezeu" de catre majoritatea oamenilor, sigur nu e deloc cum si l-au imaginat oamenii, asa ca daca nu m-ar afecta cumva tot circul asta cu religiile, teistii si prietenii lor imaginari, as manca toata ziua pop-corn si as fi tot o veselie urmarindu-le actiunile, teatru ieftin si extrem de penibil.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca un creator al intregului Univers ar avea probabil niste probleme mai importante pe cap decat se-l urmareasca pe fiecare mucos de pe planeta asta in fiecare moment al vietii lui. Dar bineinteles, d-zeu nu exista, si atunci aceste chestii banale reflecta primitivismul celor care au inventat un asemenea zeu. Zeul e imaginea lor in oglinda.

| M25M a răspuns:

De mult sustin aceasta idee. Mi se pare absurd ca o entitate creatoare a acestui univers extrem de complex sa se poticneasca in niste lucruri marunte (cum suntem noi si lucrurile pe care le face).

| Miauti a răspuns:

Sincer sa fiu sunt de acord cu cele doua 'pacate' mansturbarea pe care nici eu nu o vad bine si sexul inainte de casatorie nu este o dragoste ci ceva animalic iti satisfaci numai trupul nu si sufletul.

Oricum e mult de vorbit... Si nu mai vb ca in acele vremuri erau niste tabuuri. De exemplu li se interzicea femeilor sa intre in templu cand erau in perioada M. Imagineaza-ti tampoanele erau doar niste carpe prin care sangele trecea.
Nu mai vb ca ca atunci nu toti stiau sa citeasca iar regulile pentru ai mentine in frau au fost introduse in carte.

Tu chiar crezi ca o zeitate inteligenta si ar arunca creatia in foc pentru distrugere?

Am un mic sfat jucati (pentru cei care nu inteleg de ce zeitatea permite unele chestii) "black and white"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Si sexul dupa casatorie nu mai e ceva animalic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miauti):

Gardianul Viselor, interesant nume. Apropo tu ce religie ar trebui sa fii, stiam ca esti satanist.

| Miauti a răspuns (pentru anonim_4396):

As spune ca nu apartin unei religii, pastrez punctele bune ignorndu-le pe cele rele. Pe scurt am propria viziune asupra universului, iar aceasta devine religia mea. Nu incerc sa convinga si sa abat alte persoane de la 'adevarul' lor si nu voi face nimic ca sa le condamn. Desigur simt mila pentru fanatisnmul sau ateismul unora. Va las pe fiecare sa creada in ceea ce-l face fericit.
DAR asta nu inseamna ca nu am dreptul sa-mi spun parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca gandeai si taceai fizololof ramaneai. daca ai grait prost ai grait fiindca dat-ai dovada de superficialitate si nejudecata totala.ia spune daca erai cioban, era treaba magarului de unde beau oile apa? si daca esti ateu sau orice in afara de crestin? e treaba ta de unde-si lua moise berea? mai mult de atat, tu atribui calitati omenesti lui Dumnezeu fara sa intelegi prea mare lucru din acest cuvant, deci ce pot sa-ti spun? ca sa pricepi? cu ce? sa pricepi?

| 1cristian1990 a răspuns:

Ce este sufletul? Sufletul este o parte din torta arzanda, format la inceputul creatiei! Cum sa nu Ii pese daca facem parte din el, fiecare om are scanteia divina in el! Aici ajungem la termenul de reincarnare, in care cred! Nici un om nu merita o eternitate in iad! Ci doar dupa faptel sale pe urma va putea sa se reincarneze si sa evolueze mai mult, daca vrea, pana la eliberare, cand te vei putea reincarna neconditionat, dar asta va dura miliarde si triliarde de reincarnari! Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui! Nu poti trimite pe cineva o eternitate in iad pentru ca nu a auzit de Dumnezeu! Parerea si credinta mea!