| blondissima a întrebat:

Intrebare pentru cei ce nu cred in Fiinta Suprema, si ne tot intreaba pe noi de ce nu da un semn ca exista :
Ce dovada ar fi incontestabil de la Dumnezeu pentru voi?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Să beau cu el o bere.straight face
Oameni buni,dacă ați știi că există un zeu,la ce bun să mai credeți în el,doar știți deja că există! Deci ăsta e farmecu`,nu știi,dar crezi. Dacă știi nu ai speranță, dar dacă e să crezi, alta e povestea.

57 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1)- In primul rand trebuie stabilit daca "Fiinta suprema" este fiinta.
2)- Dovada, demostratia ca exista, alta decât inchipuirea si dorinta noastra.
3)- Demontrate cele doua anuleaza "Ce dovada ar fi incontestabil de la Dumnezeu"?

| Vizitiul a răspuns:

Vreau sa mai moara o data Iisus pentru pacatele crestinilor, aici, pe pamant, dar sa-l vad si eu.

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, daca voi scrie sau nu o carte, nu stiu. Depinde in ce fel isi va pune amprenta peste mine convingerea existentei sau nonexistentei divine. Eu traiesc prezentul, si nu pot stii reactiile mele din viitor. Stii doar ca ma descos cand e vorba de tine, dar acum nu am ce descoase.

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, ti-am zis ca trebuie sa te faci bruneta. Ma descos, ma descos, pentru ca -mi place cum ma cosi.

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu ar putea sa ne dea vreo dovada, dar sa presupunem, prin absurd, ca el exista. Ar putea incepe cu Biblia sa scoata relativismul din ea, sa faca din ea o carte intr-adeva speciala. Ar putea sa-i faca update in fiecare zi(sub privirea noastra), asfel s-ar inlatura interpretarile si mafia religioasa. Ar putea sa ne distreze de pasti cu o trupa de ingeri dansatori deasupra bisericilor. Ar putea sa faca un foc de pasti(sau cand vrea muschii lui) care sa strabata toate tarile crestine, un foc care intra-devar nu arde, sau care ne canta dupa plac. Ceva de care stiinta nu s-ar putea atinge(fara sansa de a fi explicate stiintific). Dar problema este alta, el ca atotstiitor si atotputernic ar putea sa ne dea o dovada care ar fi acceptata de toata lumea ca minune dumnezeiasca! Pentru el ar fi joaca de copii!
Daca el are pretentia ca eu sa cred in el si in poruncile lui, sa-l omagiez, sa-i multumesc etc, ar putea sa faca si el un efort sa-mi dea o doavada. O carte relativa si interpretabila la infinit, intr-o lume mafiota, pentru mine nu poate fi decat un mit.
Eu trebuie sa inteleg(!), nu sa-mi explice mafiotii cum le convine lor. Eu nu am nevoie de subiectivismul oamenilor!

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, sunt sigur ca ai inteles ce-am vrut sa spun, dar iti place sa ma enervezi! Ahh, ce ti-as face de te-as prinde!
Ar fi si nu ar fi explicatie stiintifica. Stiinta ne-ar explica ca fenomenele sfideaza orice logica, ele incalca orice lege fizica. Avem de ales intre doua variante: 1. Am innebunit cu toti(simturile noastre au luat-o razna). 2. Minune dumnezeiasca.

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, de ce sa nu fie corect? Supranaturalul este minune pentru noi. Biblia sustine minunea, ea sustine o poveste fantastica. Logic, dovada trebuie sa fie minune. Doar o minune poate fi dovada. Existenta la cat este de complexa este o "minune", dar eu nu pot sa o iau drept dovada.

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, ai dreptate ca unii sun mai aiuriti. Dar, creatorul stie ce vor ei sa vada, sa simta, sau sa auda pentru a crede. Nu putem doar crede, ca ar sfida ratiunea. Credinta are si ea un suport. Unul crede pentru ca...altul crede ca...crede, si uite asa se formeaza o religie.

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, da, as adopta o religie daca ea ar coincide logicii si realitati(valorile ce le prezinta). Daca dovezile si argumentele sustin existenta unui creator, nu cred ca as fi chiar asa de tampit incat sa neg existenta lui.
Din punctul meu de vedere, Dumnezeul biblic este un fel de om, la care eu nu-i dau nicio sansa de creator absolut.
Nu exclud de tot un creator(am mai spus asta).

| harciog a răspuns:

De cind ma rog la el sa-mi dai web...E singura dovada incontestabila ca exista si ca m-ar asculta.

| harciog a răspuns:

Bine dar n-am spus sa-mi dai web vorbind. Poti sa si taci sau poate inca nu stii...

| NoChanceForUs a răspuns:

@blondissima: Dacă e Dumnezeu știe el să mă convingă, nu crezi?

| FucktheSystem a răspuns:

Să-l văd cum coboară din cer să vorbească cu noi muritorii.

| FucktheSystem a răspuns:

@blondissima dacă tot e atotștiutor și nemurito cred că are timp să ne vorbească în fiecare limbă de pe planeta asta.

| Necrophagist a răspuns:

Pentru mine personal acordul sinergetic intre fiintare pentru gol sufletesc si infiintare pentru plin sufletesc,apoi soluţia principiului entropic,apoi când vorbim de sens mai mult de nonseparabilitatea particulelor, apoi deşi am un vid interior să înţeleg de ce încă exist pentru a deveni unul cu eternitatea, apoi să înţeleg de ce sunt victimă pentru iubire adică de ce să o sufăr.Şi ar mai fi dar cred că nu o să găsesc răspunsul niciodată.

| Necrophagist a răspuns:

Blondissima,ca să înţeleg alea e cam greu să mă lupt cu sinele, pute treaba

| miradoniz a răspuns:

Eu cred ca ateii au dreptate sa își susțină părerile și sa dea cu tifla celor care încearcă sa aducă argumente :nu este rolul nici unui credincios sa dea dovezi-ci al Domnului însuși.Singura dovada incontestabila vine din relația personala dintre un suflet și Creatorul luihee hee)Uneori are nevoie de timp, dar vine întotdeauna...

| blondissima explică:

@Necro,( ce ciudat suna acum ca invat greaca ) sa inteleg ca daca tu ai intelege tot, ai crede?
@NoChanceForUs, daca intr-o zi esti singur la o terasa, vine "cineva " si te invita la o bere, dupa doua ore de vorbit iti spune ca este Dumnezeu, tu il vei crede?

| blondissima explică:

@FucktheSystem, in ce limba ar trebui sa vorbeasca sa inteleaga toti muritorii?
Dumnezeu ''spune'' ca este peste tot. Pentru tine ar trebui sa nu mai fie peste tot ci doar in cer si sa coboare (in ce forma?). Sa inteleg ca daca Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu ai crede ca este? Nu vad logica.

| blondissima explică:

@Κλεοπάτρa, ca sa nu incep cu simt ca exista, sau cred si exista... si exista pentru ca cred, voi incerca sa vorbesc cat mai logic.
Toti suntem diferiti, toti intelegem diferit si nu toti avem nevoie de aceeasi dovada. Corect?
Ca tot m-ai intrebat despre dovada mea incontestabila iti voi satisface curiozitatea si iti voi raspunde.
Voi incerca sa o fac cat mai scurt si clar posibil.
Cand stiinta descopera relativ recent, teoria Big-bang-ului( acum 30-40 de ani?), ca pamantul este rotund( 1400?), un pic turtit la poli si planetele se invart in jurul soarelui si in jurul axelor sale, ca soarele are lumina proprie si ca luna doar reflecta lumina soarelui, circuitul apei in natura pana la cel mai mic detalui (1580), ca fatul este protejat de trei membrane
si ce se intampla in a 42-a zi, ca muntii au un rol benefic pentru pamant in impotriva cutremurelor, ce sunt iluziile optice, efectul alcoolului asupra neuronilor, ca plantele sunt de sex masculin si feminin ...etc lista este lunga asa ca nu voi continua...
Cand un om iliterat, cu 1400 de ani in urma imi spune cand a pretins ca Dumnezeu i-a spus, iar stiinta imi demonstreaza ca este adevarat, cand nimic din ce a spus nu se contrazice cu ce stim in ziua de azi ca este demonstrat stiintific, nu am cum sa nu cred.
Daca cineva ar inventa o "masinarie", si ti-ar aduce-o in fata ochilor cine ti-ar putea explica primul si cel mai exact cum functioneaza? Inventatorul nu?

| blondissima explică:

@harciog, ar fi impotriva vointei tale de a "nu te mai bate la cap ".

| blondissima explică:

@Hombre, corect, demonstreaza ca una din ele nu este adevarata.
@NoChanceForUs, El stie cum sa te convinga, ce intreb eu este cum vrei tu sa te convinga.

| blondissima explică:

Alphy, toate exemplele pe care mi le-ai dat, ar fi doar iluzii optice chiar si pentru tine daca nu ar fi explicate stiintific.

| blondissima explică:

@houyhnhnm, daca nu ar exista raul ar mai exista binele?

| blondissima explică:

@Vizi, vei scrie apoi o carte cum au facut si alti apostoli, iar generatiile urmatoare vor avea aceeasi problema ca si noi acum? De ce ar crede?

| blondissima explică:

@houyhnhnm, cei care au cunoscut raul si raman cu amintirea pot sti ce este binele, generatiile urmatoare vor cunoaste doar binele, si atunci nu vor putea sti ce inseamna cu adevarat pentru ca nu au cu ce compara, (cu amintirea noastra? ). Orice este si nu comparam cu ceea ce nu este ( contrariul sau ) nu intelegem intr-adevar ce este. De acord sau nu?

| blondissima explică:

@Alphy, ajungem la minuni si nu-i corect, atunci cand incercam sa vorbim dpdv stiintific, intrebarea mea e simpla si logica.

| blondissima explică:

@Vizi, ai inteles ce-am spus. Problema ar fi aceeasi pentru cei ce vor urma. Cand vorbesc despre o dovada incontestabila chiar asta spun, ceva ce nu va mai putea fi inteles gresit niciodata de acum incolo, de nimeni. Imposibil nu este, dar... ce rost ar avea sa ni se arate mai mult decat putem concepe? Si tot ceea ce putem concepe nu este atat de extraordinar ca sa-l atribuim lui Dumnezeu. Pentru mine, orice, oricat de mic este dovada, pentru altii nimic, oricat de mare si de complex ar fi, tot timpul se vor gasi si alte explicatii.
Si, nu, nu stiam ca te descosi cand vine vorba de mine. Sunt blonda tu chiar nu vezi? laughing

| blondissima explică:

Alphy, nu-i corect pentru ca nu toti cred in minuni dar toti credem, indiferent de religie, ca ceea ce s-a demonstrat stiintific este adevarat. Oricare ar fi dovada (minunea) vor exista si unii care-i vor da o explicatie logica sau ilogica si tot n-ar crede.
N-am vrut sa vorbim nici despre minuni, nici despre Biblie sau crestinism. Cand tot vad aceeasi intrebare "de ce nu da Dumnezeu un semn ca exista " cand stiu ca nici macar ei nu stiu ce semn ar vrea sa vada nu pot sa nu ma intreb, cum pot sa vrea cand ei nici macar nu stiu ce vor ( sa vada ).