| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

De ce mor unii copii la botez, sau calcati de o masina in mod stupid pe o trecere de pietoni, sau fac leucemie de la 5 ani, sau se nasc cu diferite probleme de sanatate? Daca exista un Dumnezeu care vegheaza asupra lor de ce nu ii ajuta? Vedeti anual cati oameni mor in lume de cancer, de foame, etc...

87 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca dragostea "parinteasca" in viziunea lui Dumnezeu nu e la fel cu dragostea in viziunea noastra.
Ori are simpatii si antipatii foarte puternice si, pur si simplu i s-a pus pata pe bietii copii, ori, din cand in cand (varsta, probabil), nu reuseste sa stea cu ochii chiar pe toata lumea, ori chiar nu exista.
In legatura cu a doua varianta: cred ca atunci cand le-a spus lui Adam si Eva sa se inmulteasca, nici prin cap nu i-a trecut ca se vor inmulti in asa hal incat sa nu mai poata supraveghea toata progenitura.

| Angel0 a răspuns:

Intrebarea este mai veche decat foamea, si a mai fost postata pe TPU de cateva sute de ori.
Se intrebau ei si babilonienii, de ce nu s-ar intreba si ultimul ateu agramat aterizat pe aici.rolling on the floor

| Trinitas a răspuns:

Probabil ca Dumnezeu se amuza teribil de asta.

| sandra2012 a răspuns:

Poate ca parintii lor au avut pacate mari, poate ca femeia respectiva a avortat multi copii la viata ei si acum cand isi doreste un copil Dumnezeu o pedepseste si i-l ia, in numele copiilor ce i-a avortat. Poate e neglijenta preotilor, poate, poate...

| opium a răspuns (pentru sandra2012):

Daca ce spui tu e adevarat inseamna ca dumnezeul asta e mai razbunator decat toti oamenii la un loc.Cum sa ne ceara el sa iertam,cand el ia copii mamelor,da cancer si leucemii unui nou nascut,lasa copii somalezi sa piara de foame... Deci el e dumnezeu vostru just si corect? Si ca sa nu va mai agitati,da,stiu deja teoria voastra:dumnezeul ne pune la incercare, asa considera de cuviinta, etc.

| sandra2012 a răspuns (pentru opium):

Nu am de unde sa stiu de ce se intampla toate astea, doar nu sunt Nostradamus, nu? Dar tu te gandesti unde a ajuns lumea in ultimii zeci de ani? Cata rautate, cate crime, cata nepasare unii fata de altii? Pentru toate astea trebuie sa platim nu?

| opium a răspuns (pentru sandra2012):

Bun,si aici vine o alta intrebare: De ce sa nu plateasca doar criminalii si hotii? De ce un om care isi vede de treaba lui sa plateasca pacatele stramosilor?
De ce sa plateasca un copil abia nascut pentru vina altora din urma? Unde mai e dreptatea "divina"?
O groaza de "de ce"-uri la care ma indoiesc ca cineva va putea raspunde.
Si apropo de faza cu "cate se mai intampla cu lumea in ultimii zeci de ani",te contrazic:poti sa imi spui o perioada din istorie cand totul era roz si frumos,cand toti se respectau si erau pasnici? De-a lungul omenirii au avut loc incontinuu atrocitati,crime sangeroase, ucideri in masa. Ca acum sunt super-mediatizate e alta, dar rautatea a existat de cand e lumea.

| sandra2012 a răspuns (pentru opium):

Da, aici trebuie sa recunosc ca ai dreptate: rautate a existat dintotdeauna. Iar pentru celelalte intrebari: dar Iisus cum a platit pentru pacatele oamenilor? Ce vina avea el ca oamenii erau atat de pacatosi?

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

De ce ar face Dumnezeu ceva pentru oameni?
Are vreo obligatie morala?
Le-a dat viata, o lume frumoasa...si eu sufar pentru cei care sufera, dar a pleca de la ideea ca Dumnezeu are vreo datorie fata de umanitate, mi se pare o idee proasta.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Mi-e dor de tine

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Deja? si nici nu am plecat înca...

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Auu,am uitat ca poti pleca mai mult de atat

| AragorN88 a răspuns (pentru miradoniz):

Tu daca o sa ai un copil nu o sa ai nicio obligatie fata de el? De ce mai creaza oamenii daca nu are de gand sa aiba grija de ei? Suntem porcii lui de guineea sa faca experimente pe noi? E mai important pentru el sa-l slujesti sau sa fii tu fericit?
Daca nu are nicio obligatie fata de noi atunci nici noi nu avem vreo obligatie fata de el. Eu nu am semnat nici un contract cu el din cate tin minte.

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Cand ai un copil nu il tii mereu de mana, il mai lasi sa mearga si singur ca sa vezi daca l-ai invatat sa mearga corect astfel incat sa se descurce si singur. Apoi il imbratisezi si te bucuri de realizarea lui.
Nu ai vreo obligatie ci libertatea absoluta. Fericirea autentica e in „slujire", sa fii tu fericit e de fapt placere.

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Libertatea absoluta = Fericire
Fericite autentica = slujire
Libertatea absoluta = slujire
Bine

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Libertatea absoluta e aia ca poti alege sau NU slujirea, ah ma chinuie termenul asta.Nu ai o obligatie la origine, la alegere apoi, libertatea absoluta va implica si responsabilitatea absoluta.
Spuneam ca fericirea slujirii e mai autentica neimplicand placerea.

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Daca ma intrebi pe mine libertatea absoluta nu ar exista daca dumnezeul tau ar fi real.
Noi avem responsabilitate absoluta? AOLEU, pai si Dumnezeu de ce nu are nicio responsabilitate? Aaa stai ca are una, se numeste trimiterea omului in iad pentru ca nu a facut ce vrea El si pe urma numeste asta libertate absoluta. Libertate absoluta cu pistolul la tampla, acum alege.

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Desigur,eu am vorbit din perspectiva teologica, nu te-am intrebat pe tine.
Ma intrebi de ce D-zeu nu are responsabilitate.Pentru ce anume sa aiba responsabilitate? Am explicat ca avem ratiune,avem discernamant.Daca ar alege el pentru noi ai zice ca ne traieste el viata.
Nu e D-zeul meu si nici nu incerc sa te conving. Poti sa il urmezi sau nu. Iadul este locul fara D-zeu, practic nu chestia aia cu flacari, doar un spatiu atemporal in care regreti ca nu ai ales cealalta optiune.Nu te trimite, tu ai ales asta.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

"Râul de foc" este mentionat în Apocalipsa(15, 14),spatiul doar cu umbre este iadul "evreu"-si,poate-cel actual,unde oamenii sunt prinsi în contradictiile în care si-au trait viata,pentru ca nu au încredere în Dumnezeu pentru a îi cere ajutorul? pentru ca sufletul este partea irationala a vietii? poate sunt chinuiti de dragostea pe care nu o pot accepta, pentru ca nu se considera demni de ea, cum spunea un ortodox...Pentru mine "flacarile" sunt o posibilitate de ispasire-înainte de Iisus, erai pur si simplu pierdut departe de Dumnezeu(sorry, nici eu nu stiam înainte)...

| miradoniz a răspuns (pentru AragorN88):

"Eu nu am semnat nici un contract cu el din cate tin minte."-este problema principala a lui Dumnezeu cu multi oameni de altfel-daca ai un Tata-cum de L-ai putut uita?

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Comparativ,bla bla bla, cum spuneam eubig grin

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Din nou interpreteaza fiecare Biblia cum vrea, eu o interpretez ca pe o poveste de basm din care poti sa inveti ceva despre conditia umana, nu ca pe un stil de viata. Mi se pare penibil sa spui ca acela prezentat acolo sa fie un dumnezeu bun si iubitor. Nu vreau sa o iei ca pe o jignire, e doar parerea mea.

| AragorN88 a răspuns (pentru miradoniz):

Probabil m-a parasit cand eram mic pentru ca eu nu l-am vazut niciodata.

| miradoniz a răspuns (pentru AragorN88):

hee hee ce sa faca El daca ai ochi si nu vezi?

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Nu o interpretez cum vreau dar opinia mea e majoritar acceptata in filozofie.ca simbolistic este focul ca purificare e altceva.Nu ma jignesti cata vreme consider biblia doar o chestie de referinta.nu trebuie sa il vezi, il observi din propria existenta.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Ok,cam e bla-bla-bla.Am schimbat putin raspunsul, ca sa exprime mai bine ideea de fond.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

E frumoasa ideea de fond

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Dragostea Domnului care lupta pentru om-în orice stare s-ar afla el?
Of,Doamne,daca fariseii de orice culoare nu s-ar folosi de scuza asta pentru a ne face sa ne simtim prost în fata milostivirii dumnezeiesti-si sa ne îndemne sa facem cât mai multe noi însine!
Din fericire, Domnul da mereu, da fara sa se uitehee hee "fara numar"hee hee fara sa ceara nimic.Niciodata!

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Ce sa spun? Probabil imi revin usor si sigur.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Da-scuze! si pentru întârzierea raspunsului, dar mai ales pentru ca am exagerat în raspunsul precedent.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Nu ai exagerat, ai dreptate.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

hee hee dar e stire veche, stiai deja

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Dar nu o mai recunosteam odata

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

winking a venit timpulwinking

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Mai mai mai...e asa bine acumlaughing

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Nu-i asa?
http://www.youtube.com/watch?v=RYGcKPobf3k

(ma apuca uneori greata, când înteleg ce am facut din dragostea Tatalui-si stiu ca de fapt, nici nu vrem altceva decât ceea ce avem)

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

De fapt si eu faceam asta, adica deh, toti o facem.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

STIU!
si mai stiu ca NU asta conteaza! dar ca noi toti iubesc sa îmi fac griji pentru ce nu pot schimba!
ÎNCREDEREA-ca stie Dumnezeu ce face,si ca ne va conduce,pe drumuri numai de EL stiute, într-un port sigur, este singura arma pe care o avem în fata slabiciunii umane.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Inc.inca imi mai suna dureros

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Nu noi judecam.Din fericire."Că Dumnezeu nu ne-a rânduit spre mânie"1 Tess 5:9

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Cred ca o secam la inima pe tipa cu piscoturile tot aparandu-i la notificari

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru Necrophagist):

Da s-a facut ditamai chatu aici laughing

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Stii apropo de melodia de mai jos-mi-am dat seama de curând-nu poate fi considerata bataie de joc-este o melodie pentru copiii! regret ca am fost atât de categorica în raspunsul celalalt-nu m-am gândit, dar altcineva o poate considera draguta.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Eu nu le-as da copiilor mei sa asculte scartaielile alea macabre laughing

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

mai stii cum se chema piesa aia a propos de scartaieli macabre cu patul sa ti-l fac si ceaiul sa il aduc si daca se uita in urma il/o afla?

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Nu,sorry,chiar nu stiu despre ce e vorba...

| William a răspuns:

Ei bine oricat de ciudat ti s-ar parea pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor. Nu ma refer doar la tata si la mama, ci si la bunicu, strabunicu si tot asa vreo 9 generatii. Nu stiu ce vina au copii ca strbaunii lor au fost niste pacatosi dar asa a zis profa la scoala.

| ML001 a răspuns:

E pacatul care se mosteneste! Dumnezeu isi respecta legea. daca copilul a fost facut cand cei doi nu erau casatoriti acel copil poate avea o boala ceva...si Dumnezeu nu are nici o vina ca unii fac copii la betie! si Dumnezeu te poate scapa de acea boala daca ii ceri ajutorul si esti intr-o relatie buna cu El

| miradoniz a răspuns (pentru ML001):

"daca copilul a fost facut cand cei doi nu erau casatoriti acel copil poate avea o boala ceva."-de cupluri casatorite care sa aiba copii handicapati nu s-a mai auzit pâna acum.Se zice.

| miradoniz a răspuns (pentru miradoniz):

în caz ca cel cu "stupid"-ul mai trece pe aici-recunoaste, nu stii ce înseamna ironia!

| Tania a răspuns:

Nu am un raspuns personal,dar am vazut o data un film care era mai emotionat asa,dar la un moment dat se auzea asa in filmul ala o voce dramatica ca zicea:„Cand Dumnezeu a creat lumea, totul era perfect, dar apoi s-a plictisit si a creat si defectele"aici referindu-se le pers.cu handicap.
Iar odata l-am intrebat pe un om care este foarte religios,pana la fantism,si a zis ca :„Dumnezeu ia acesti copii de pe pamant pentru ca are nevoie de ingeri in cer, si ca cica de aia au murit nu stiu cate mii de copii pe vremea cand Iisus era cautat sa fie omorat de mic ca el avea nevoie de ingeri"laughing)
Eu ce sa zic, asta e viata sunt si plante care se usuca inainte de a inflori si animalele mai mor tot de pui.

| Catalinnna a răspuns:

Pnetru ca asta este voia Domnului, ceea ce inseamna ca asa e mai bine. chiar daca noua ne vine greu, judacatile Domnului sunt cele mai drepte.
Daca tie iti moare o persoana draga de cancer, de xemplu, iar ea pe pamant s-a chinui, a trecut prin mari dureri, insa sufletul sau a fost curat si astfel si-a castigat mantuirea. Ea merge in Rai, alaturi de Maica Domnului, de Sfintii Parinti, de Sfintii Aspotoli si de toate sufletele drepte, iar tu spui ca Domnul e nedrept, si ca trebuia sa traiasca asa in dureri, sau ca trebuia sa fie sanatoasa, desi poate ca atunci avea sufletul bolnav?
Stie Dumnezeu ce si de ce face totul!

| Coconutz a răspuns:

Pardon? Daca fiul tau impusca pe cineva e vina ta? Noi suntem responsabili pentru propiile actiuni. Toate bolile si tot ce e rau in lume e din cauza noastra. Atragem ce gandim. Nimic si absolut nimic nu se intampla fara un motiv. Suntem direct vinovati de actiunile noastre si ce urmeaza dupa.

| Necrophagist a răspuns:

Omul e rational ca sa aleaga.Adica...pana si lucrurile astea sunt urmari ale unor alegeri umane. Tata a fost betiv, m-am nascut handicapat.Cred ca am raspuns consecutiv la 3 intrebari de liber arbitraj, daca D-zeu ar veghea in masura in care vrei tu si majoritatea am mai fi liber arbitri?

| BellaSomerhalder a răspuns:

Tu de unde stii ca Dumnezeu exista?

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru BellaSomerhalder):

Eu stiu ca nu exista.

ce vreti de la un pusti TeoriaLuiPytagora de 14 ani
El traiesti pentru ca va fi un mic mucos toata viata si nu va deranja pe nimeni de asta l-a lasat in viata big grin

| alx4593 a răspuns:

Viata are urcusuri si coborasuri, fiecare are o soarta si nimeni nu o poate schimba, sunt niste legi nescrise pe care nu o sa le intelegem niciodata!

| ZK a răspuns:

Sunt de acord cu @Teorema lu Pitagora!

D-zeu există! Necredinciosii suck!

| ZK a răspuns:

Aaaa si ei mor pentru ca nu imi pasa de ei!

| adyy95 a răspuns:

O intrebare tampita pusa de o persoana la fel!
mor pentru ca sa le este destinul asa este scris si nu poti sa spui tu ca dumnezeu nu exista el are o ratiune mult peste a ta si a fiecaruia el stie mai bine de ce mor acei copii

| TeoriaLuiPytagora a răspuns:

Fiindca Dumnezeu stie ce fel de oameni or fi fost ei in viitor. Poate a scapat omenirea de infractori, criminali etc.
Sau poate doar din intamplare.

| niku93 a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Cel mai stupid raspuns din era internetului! pot decat sa-ti trasmit:
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

| Hohenheim a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Scuza-ma ca te chem retardat/retardata dar e din faptul ca chiar CRED ca esti.
Cum poti sa zici ceva de genul?
Scuza-ma dar a fost cel mai prost raspuns ever.

| chelstone a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Ne-a scapat dumnezeu de criminali si infractori, dar ne-a lasat retardati ca tine.

| Omulrational a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu de exemplu daca te calca masina, te calca pentru ca vrea Dumnezeu sau ca e un drogat la volan si iti face bine ca te calca...

| Wehrmacht a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Sunt de acord cu Wood. Daca stia, dc ia mai nascut?

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru Omulrational):

Nu iti face bine dar stie dumnezeu dc te calca poate copilu care a fost calcat o fi fost in viitor un criminal.

| opium a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Pai si atunci cum de mai avem criminali in ziua de azi? A omis sa calce cativa cativa?
Nu gasesc cuvinte sa imi exprim uimirea pentru cat de incuiati puteti fi unii. Si crede-ma, incuiat e un cuvant frumos fata de cel care imi trece mie prin cap la adresa celor ca tine.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu chiar ma uimesti cata prostie poti sa debitezi, Oi fi avand tu 10ani dar esti mai prost decat prevede legea!

| Omulrational a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Adica daca te calca un dobitoc cu masina a facut o fapta buna? Dar pe cei care acum fac crime si nu respecta legea de ce cand au fost copii nu i-a omorat dobitocul ala cu masina sa salveze societatea de ei? Mai bine taci si incearca sa gandesti, viata e grea, nu e ''trimisul lui Dumnezeu'' un drogat cu BMW care da peste oameni pe trecerea de pietoni...

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Ba. fetitaCuPulele te instiintez ca am 10 ani de cand eu trag lu mata big grin :X ai inteles?

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu ai observat ca din 60 de raspunsuri in 50 din ele ti se raspunde cat de prost esti?

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu ai observat ca din 60 de raspunsuri in 50 din ele ti se raspunde cat de prost esti? Tu in loc sa o iei de buna vrei sa o dovedesti ca chiar asa esti!

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Ba handicapat`o. tu pe cine crezi ca impresionezi?
vezi-ti de copilaria ta de fata prematura.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru TeoriaLuiPytagora):

TeoriaLuiPytagora explică:
Apropo am 14 ani.

Asta explica totul.

| AnonimAwesome a răspuns:

Raymusic e un prost! esti un ateu! vei arde in gheena!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar si tu crezi in cineva care e in nori deci acea persoana de ce nu face nimic?

| georgiana999 a răspuns:

Dumnezeu daca da unui cancer nu inseamna ca nu vegheaza asupra lui vrea doar sa il puna la incercare pentru greutatile mai mari care vor urma pe parcursul vietii. Copii care mor tineri sunt un semn dat d ela Dumnezeu ca si cwm el prevede ca familia respectiva ori nu este capabila sa creasac un copil ori il va abandona cu toate ca familia respectiva prima data zice ca nu e adevarat...dar Dumnezeu a ales sa moara acel copil in loc sa moara de durere de singuratate lipsit de dragoste intr-un orfelinat

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru georgiana999):

Sunt curioasa daca maine parintii tai vor muri intr-un accident de masina, daca ai mai gandi tot asa de stupid ca dumnezeu te-a pus la incercare sa vada cat poti sa induri? Aberatii mai mari nici ca nu poti sa zici. Sunt 7 miliarde de persoane pe pamant. Tot ce se intampla este pura intamplare si coincidenta. Nu exista vreun plan marat cum unii mor ca nu mai e loc la orfelinat. Ganditi cu curu si asta ma doare!

| Aanyaa a răspuns:

Nu te gandesti ca pentru greselile parintilor platesc copii?winking

| denisamarc a răspuns:

Eu nu cred ca acei copii ar fi niste criminali hotii etc. Se zice ca copii sunt pedepsiti dupa relele ce le fac parinti bunici, ca atat le-a fost lumanarea fel si fel de prosti. Se intampla cazuri in care parinti nu sunt compatibili sau sanatosi, femeile nu au grija de ele asta ar fi un motiv parerea mea si cel cu accidentele neatentia altora care nu sunt in stare sa judece.

| TripatPePoezii a răspuns:

Intai de toate ar trebui sa stii ca in religia crestina se pune accent pe suflet nu pe trup.Trupul reprezinta viata asta iar sufletul viata viitoare.Personal cred ca nu conteaza cand si cum mori, ci cum traiesti. Faptul ca acei oameni nevinovati mor, este o tragedie pentru cei ramasi in viata, insa pentru Dumnezeu poate este o parte din planul Lui.Moartea este doar o trecere.